Amp head.

Teemad kitarri ehitamisest, -parandamisest, -timmimisest, võimendid, plokid
Locked
User avatar
Kuradisarv
Posts: 76
Joined: 25 Oct 2006, 16:38
Location: Rapla

Amp head.

Post by Kuradisarv »

Niisiis sooviks teada kas head`i on mõtekas osta ainult siis kui cabinet ka kohe juurde visata on või saab head ka ilma hakkama? Sorri kui rumal küsimus aga lihtsalt ei tea. 8)
User avatar
J.
Posts: 774
Joined: 16 May 2006, 16:44
Location: õnnes

Post by J. »

transistor saab(aga mis tast siis kasu on)... lambiga pole midagi teha.
ja noh... kes ikka transi pead ostab
User avatar
Kert
Posts: 2477
Joined: 02 Apr 2006, 16:41
Location: finland/Kuressaare
Contact:

Post by Kert »

J. wrote:transistor saab(aga mis tast siis kasu on)... lambiga pole midagi teha.
ja noh... kes ikka transi pead ostab

lambiga saab samapalju teha kui transagagi.. peab lihtsalt paremini jälgima et kölari oomid oleks sobilikud vöimule.
transi päid ostavad muideks rohkem inimesi kui sa arvatagi oskad. Paljudele meeldib näiteks transistori sound rohkem kui lambi oma.
MAitse asi muidugi...

aga pöhimötteliselt oleks jah hea kui mingi kölar ka kohe olemas oleks.. sest mingist raadio kölarist erilist soundi just ei saa.
ESP/LTD KH202 —> Boss GT-8 —> ESI Juli@ || Yamaha ERG121 —> Roland MicroCube
Image Image
User avatar
Faded
Moderaator
Posts: 7711
Joined: 18 Apr 2005, 17:09
Location: Ida-Tartu geto

Re: Amp head.

Post by Faded »

Kuradisarv wrote:Niisiis sooviks teada kas head`i on mõtekas osta ainult siis kui cabinet ka kohe juurde visata on või saab head ka ilma hakkama? Sorri kui rumal küsimus aga lihtsalt ei tea. 8)

Võimupea ilma kõlarita ei tee mitte midagi kasulikku.

Ise ei pea sa tingimata kabinetti juurde ostma. Kui sa seda pead tahad kasutada näiteks esinemistel, siis enamasti on kohapeal mingi kabinett ikka olemas, mida kasutada saad. Pealegi, pead on kergem kaasas vedada, kui kombot.
It's a well-known fact that 100% of people who sell their Telecasters, die.
User avatar
J.
Posts: 774
Joined: 16 May 2006, 16:44
Location: õnnes

Post by J. »

no lambi peale ikka ei hakka suvalist kõlarit taha toppima. see kaotab igasuguse mõtte sellel võimul ära.
need "lahedad" transi pead on sellised, et topi või kõrvaklapid järgi (MG peal vist oli lausa klappide jaoks auk olemas.) ja zzzurista palju tahad. aga mis mõtet sellelgi on? Paljalt live jaoks pole ka just arukas omale pea osta. mis kasu sest on kui sa aind laval saad oma võimu kasutada... nii ei õpi ju võimu tundma.

faded. mine võta proovikas see TBR-1 kätte ja vaata kas sa tahaksid seda kuhugi konsale käeotsas vedada : )... isegi kui teda oleks mugav käes hoida. lambipead pole just kõige kergemad.

ja mis nüüd puutub sellesse, et paljudele meeldib transi säund... huh.. ma tunnen isiklikult aind ühte kitarristi kellele transi sound meeldib. aga kurat sellega.

teemasse: plaanis pea osta, siis osta ka korralik cab alla. see määrab palju.
User avatar
Kirveraidur
Posts: 1185
Joined: 18 May 2005, 21:22

Post by Kirveraidur »

J. wrote:ja mis nüüd puutub sellesse, et paljudele meeldib transi säund... huh.. ma tunnen isiklikult aind ühte kitarristi kellele transi sound meeldib. aga kurat sellega.


Mõnedki jätskitarristid, aga nendega on siinmail ikaldus jah.

Washburn archtop > VoxAC30
User avatar
Faded
Moderaator
Posts: 7711
Joined: 18 Apr 2005, 17:09
Location: Ida-Tartu geto

Post by Faded »

J. wrote:no lambi peale ikka ei hakka suvalist kõlarit taha toppima. see kaotab igasuguse mõtte sellel võimul ära.
need "lahedad" transi pead on sellised, et topi või kõrvaklapid järgi (MG peal vist oli lausa klappide jaoks auk olemas.) ja zzzurista palju tahad. aga mis mõtet sellelgi on?

Pea nüüd. Ma saan su jutust aru nii, et transsvõimu pead võib kasvõi suvaliste arvutikõlaritega kasutada, aga lambipeale tohib järgi panna ainult tippklassi kõlareid, sest muidu läheb nende "mojo" kaotsi?

See on nüüd küll üsna subjektiivne arvamus. Ainus tehniline asi, mida jälgima peab, on kõlarite takistus (tavaliselt 4, 8 või 16 oomi) - see peab klappima pea enda väljundtakistusega. Kui ma õigesti mäletan, olid lampvõimud selle suhtes palju kapriissemad, kui transsvõimud (ehk siis vale kabinetiga on reaalne oht võimu väljundtrafo läbi kärsatada), aga pead ma ei anna. Nett on selle koha pealt vastukäivat infot täis.

Mis kõrvaklappidesse puutub, siis igasse väljundisse neid ka toppida ei saa. Kui sa paned klapid kõlariväljundisse ja üritad niimoodi mängida, on tulemuseks katkised klapid ja tõenäoliselt ka kuulmiskahjustus. See, et übervõimsatel lampvõimudel pole kõrvaklapiväljundit, ei tähenda seda, et võimud, millel see väljund olemas on, on kehvemad - live-kasutuseks mõeldud võimudel pole lihtsalt klapiväljundit vaja.

Paljalt live jaoks pole ka just arukas omale pea osta. mis kasu sest on kui sa aind laval saad oma võimu kasutada... nii ei õpi ju võimu tundma.

Seda küll. Samas, kui kodus on mingi kombo näiteks juba olemas, siis saab pea ju tolle kõlariga ühendada ja kodus ka mängida.

faded. mine võta proovikas see TBR-1 kätte ja vaata kas sa tahaksid seda kuhugi konsale käeotsas vedada : )

Ei tahaks. Aga kui ma ei eksi, siis too TBR-1 on räkivõim ka, ja polegi mõeldud näpu otsas tassimiseks.

Võib-olla ma oleks pidanud sõna "kergem" asemel kasutama sõna "lihtsam". Igatahes, ma mõtlesin pigem seda, et pea võtab näiteks autos vähem ruumi, kui kombo.

ja mis nüüd puutub sellesse, et paljudele meeldib transi säund... huh.. ma tunnen isiklikult aind ühte kitarristi kellele transi sound meeldib. aga kurat sellega.

Kui sa soundi all mõtled kärinasoundi, siis on sul ehk õiguski. Aga miskipärast mul on tunne, nagu sa unustaks, et võimud võivad clean soundi ka teha. Nagu öeldud - lambidraiv on tore küll, aga kui sa seda ei kasuta, siis clean soundi koha pealt on lambi ja transi vahe palju väiksem ja subjektiivsem.
It's a well-known fact that 100% of people who sell their Telecasters, die.
cockstar
Posts: 251
Joined: 06 Sep 2006, 12:38

Post by cockstar »

hahahaaa....
Kasuta Fenderi vanu Bassmane või muid vanakooli Fenderi lampvõime ja pane kõrvale transsvõim....
Kasuta Voxi. Kasuta Riverat. Põhimõtteliselt jah Marshallid üldjuhul ei ole head puhta soundi võimud aga kurat, ärme nüüd sõrme traga võrdlema :)

Transsvõimudel on oma eelised aga kindlasti ei ole selleks ülim puhas sound vaid pigem tõesti mingi selline hyper hi gain teema - näiteks Pantera teema... Samas lampvõimendid on juba ammuilma vintage võimudest edasi arenenud ja omavad ikka väga kikkäss hi gain soundi. Transsvõimu eelis on ka neile, kes lihast ei oma ja transameest pidada ei jaksa - asi lihtsalt niipalju kergem... Jazzi sellised ümarad puhtamad soundid on ka aegajalt transiteemas väga tegijad aga üldiselt... Tube all the way :)

PS! Lampvõimule ei pea sa külge pookima kohe maailma parimat ega kallimat kabinetti küll aga peab sul takistus kattuma kui sa ei taha omal võimu mõrvama hakata. Transsvõimud suudavad aga lineout väljundit kasutada ilma, et kabinet järgi oleks... on ka "intelligentseid" lampvõime aga selliste ostmiseks siit foorumist vist nõu ei küsita...

Ehh, ei viitsi praegu rohkem kirjutada sest liiga hea plaat on mängimas :P
nikaraagua
cobra_vello
Posts: 142
Joined: 21 Jul 2007, 10:02

Post by cobra_vello »

mul kergelt offtopik loll küsimus, aga... mis vahe on tavalisel patareiga pedaalil, eelvõimul ja võimupeal? kas võimupea on pmst kidravõim ilma kõlarita? samas kui pedaal ja eelvõim teevad helisageduse umbes nii võimsaks, et mängitada kõrvaklappe?
User avatar
Faded
Moderaator
Posts: 7711
Joined: 18 Apr 2005, 17:09
Location: Ida-Tartu geto

Post by Faded »

Efektipedaal ja eelvõim on kaks eri asja. Eelvõimu ülesanne on võimendada pilli (või mikrofoni) signaal liinitasemele (line level). Sealt edasi võib signaal minna näiteks helipulti või otse lõppvõimu, mis võimendab ta kõlarite jaoks sobivale tasemele (speaker level).

Kitarrivõimendi puhul on eel- ja lõppvõim enamasti ühes korpuses koos (samas räkivõimudel võivad nad olla eraldi). Kui samas korpuses on ka kõlar(id), on tegu kombovõimuga (combo amp), vastasel juhul on tegu võimupeaga (amp head).

Osad pedaalid, suudavad samuti signaali enam-vähem liinitasemele võimendada. Näiteks distortion-, overdrive- ja booster-pedaalid ning kompressorid, sest neil on olemas nupp väljundsignaali tugevust reguleerimiseks. Proovi näiteks mõnele distortion-pedaalile kõrvaklapid järgi torgata - kui volüümi kruttida, kuuleb signaali küll. Samas on ka palju pedaale, mis signaali ei võimenda (chorus, delay, reverb, tremolo, phaser, flanger, wah jne). Nende pedaalide puhul tuleb väljundist sama tugevusega signaal, nagu sisse läks. Kui nad on instrumendi ja võimendi vahel, tegutsevad nad mikritaseme signaaliga (mic level ehk instrument level). Samas kasutatakse neid pedaale ka näiteks eel- ja lõppvõimu vahel (juhul kui võimul on olemas effects loop), sel juhul tegutseb pedaal liinitaseme signaaliga.

Kõrvaklapid jooksevad tegelikult veidi tugevama kui liinitaseme signaali peal. Siit saad erinevatest signaalitugevustest rohkem lugeda:
http://www.transom.org/tools/basics/200 ... asics.html
Last edited by Faded on 31 Jul 2007, 00:36, edited 1 time in total.
It's a well-known fact that 100% of people who sell their Telecasters, die.
cobra_vello
Posts: 142
Joined: 21 Jul 2007, 10:02

Post by cobra_vello »

okei, suur tänu, nüüd ma saan peaaegu kõigest aru. ja see peaaegu on see:
kui ma ütlesin et patareiga pedaal, siis ma mõtlesingi seda, et pedaal sööb elektrit ja võimendab veits. mul näiteks on korgi digiprotsessor (adapteriga seinas) ja selle abil mängin kõrvaklappidesse. aga kas need pedaalid, mis ei võimenda, patareid söövad ikkagi?
User avatar
Faded
Moderaator
Posts: 7711
Joined: 18 Apr 2005, 17:09
Location: Ida-Tartu geto

Post by Faded »

Ikka. Signaaliga manipuleerib aktiivne elektroonika (transistorid ja integraallülitused ehk kiibid), mis vajavad elektrit.

Erinevalt tüüpilisest üksikefektipedaalist on digiprotsessoritel on tihti mitu väljundit. Üks läheb alati võimendisse, sealt tuleb mikritaseme signaal, ehk siis sama, mis sisse läks. Samuti on tihti olemas eraldi väljundid kõrvaklappidele ja lõppvõimu/pulti. See viimane annab liinitaseme signaali, mida tihti on manipuleeritud nii, et jääks mulje, nagu see oleks läbi kitarrivõimendi kõlari tulnud (märksõna: cabinet simulation või speaker simulation).
It's a well-known fact that 100% of people who sell their Telecasters, die.
User avatar
served
Posts: 3974
Joined: 14 Apr 2005, 21:44
Location: Tartu

Post by served »

Muide nende kõlarite osas julgen veel märkida et tuleb jälgida kõlari võimet ka, et mis sagedusti ta suudab välja karjuda. Ma panin katseks oma lampvõimule(ilma kõlarita) 3 erinevat kõlarit taha, 1 neist oli ennem välja valitud et mängitavad Hz klappisid enamvähem, siis teistest kõlaritest ei tulnud just eriti head soundi. Et siis päris muusikakeskuse kõlarit ei ole mõtet taha ühendada.

Ja need inimesed kes hakkavad transi ja lampi oma vahel võrdlema, neile nii palju et mõelge enne mida te ütlete. See on sama hea et ühele meeldib vanilje jäätis ja teisele šokolaadi jäätis. Täiesti mõttetu ja lõputu diskusioon. Ise kasutan mõlemat, kuid ei saa selle väitega nõustuda et lambi ja transi clean oleks sarnane. Kui ma cleani peale lähen siis on kohe lampvõim see kes mu kitarrile võimu annab aga ülejäänud teemad lahendad transi taga.
Hi-Gain

Parandan kitarre!
Ehitan efektiplokke.(vooluallikad, looperid, butiik)
Teema: http://www.rada7.ee/?s=f&k=7&id=45308
Koduleht: http://amest.edicypages.com/
Locked