Tuhkami pedaalid

Teemad kitarri ehitamisest, -parandamisest, -timmimisest, võimendid, plokid
tuhkam
Posts: 23
Joined: 25 Jan 2010, 19:32

Tuhkami pedaalid

Post by tuhkam »

Teen siis samuti vanade kalade eeskujul oma väikse pedaaliteema,
ehk suudan omaltki poolt foorumit pisut rikastada.

Mõne nädala eest ehitasin JFETidega overdrive'i. Mõtlesin, et ehitan runoffgroov.com lehelt Thunderchief'i. See püüab oma kõlaga jäljendada Marshalli 100w superlead'i.
Image

Kui masina testlauale kokku panin ja proovisin, siis tundus et bassi ots on üsna õhuke. LP-ga polnud vahet kas helipeade lüliti on üleval või keskel. Algul muutsin mõne kondeka väärtust, aga lõpuks jäi originaalist alles vaid põhiline osa. Seda Thundercheaf'iks nimetada polegi vist enam sobilik.
Image

Helinäide - http://www.myspace.com/tuhkam TC_test_01
Kõlab pisut mudaselt, aga kui gaini rohkem peale keerata, tuleb kõrgeid kõvasti juurde. Salvestuse ajal oli gain pisut alla poole.


Hetkel on pooleli üks fuzzi moodi masin. Tegemist on NPN silikoon versiooniga - 2n3904 (olen üsna algaja ja pelgan natuke + maandust ja NPN Ge transe pole praegu käepärast). Heli tundus kuidagi kondine ja õhuke, lisasin paar jFET'i et oleks vahvam :). Algul tegi masin vääga imelikke hääli, kui gain põhja keerata (umbes viimased 5 kraadi 10k poteka pöördest), umbes nagu krutiks AM raadiot. Lisasin potekale takisti, et see "paha ots" ära lõigata.
Testlaual näeb välja umbes selline. Pole päris kindel kas see pilt on just sellest efektist, need spagetipesad on üsna sarnased. :D
Image
Helinäide - http://www.myspace.com/tuhkam Fuzz_test_01
Lähiajal püüan kesta kah ümber teha talle.

Julgustuseks teistele algajatele, et pool aastat tagasi ei osanud ma veel eriti tinutada ja pedaali siseelu tundus raketiteadusena :shock:
tuhkam
Posts: 23
Joined: 25 Jan 2010, 19:32

Re: Tuhkami pedaalid

Post by tuhkam »

Image
Joodetuna tuli selline.

Image
Panin tooresse karpi, et mängida saaks juba :)
tuhkam
Posts: 23
Joined: 25 Jan 2010, 19:32

Re: Tuhkami pedaalid

Post by tuhkam »

Tuli hoopis sinine mitte õline.

Image Image
ebuprofen
Posts: 625
Joined: 15 Dec 2009, 18:50
Location: Tallinn
Contact:

Re: Tuhkami pedaalid

Post by ebuprofen »

Täitsa kena fuzz :D
Ainuke asi, mis ei meeledi, on suur 5mm LED korviga :D Minu arust 3mm on palju ilusam, aga noh, maitse asi :D
User avatar
served
Posts: 3974
Joined: 14 Apr 2005, 21:44
Location: Tartu

Re: Tuhkami pedaalid

Post by served »

Minu maitse ütleb aga, et tegu on väga hea ideega!
Hi-Gain

Parandan kitarre!
Ehitan efektiplokke.(vooluallikad, looperid, butiik)
Teema: http://www.rada7.ee/?s=f&k=7&id=45308
Koduleht: http://amest.edicypages.com/
User avatar
krustok
Posts: 1192
Joined: 14 Jun 2005, 15:42
Location: Tartu/Keila

Re: Tuhkami pedaalid

Post by krustok »

Väga ilus pedaal. Tahaks lõplike helisampleid ka, kui nad üldse erinevad testvariandist.
Rig: Yamaha Pacifica 112 (mod) -> Boss ME-50 -> Harley Benton GA5
Yamaha FG720S
Shure Beta 57A -> E-MU 0404|USB
http://krustok.planet.ee/
tuhkam
Posts: 23
Joined: 25 Jan 2010, 19:32

Re: Tuhkami pedaalid

Post by tuhkam »

Selle LED-ga on jah nii, et sai neid 5mm ostetud ja mõned pesad kah, 3mm on mul ainult punaseid (need plaanisin skeemis kasutada). Aga 3mm, mõne kena diskreetse pesaga võib päris hea jääda.

Heli on tal täiesti samaks jäänud, pole muutusi teinud kuskil (võrreldes "breadboard" versiooniga, skeemiga kattub vb 98% - füüsilised komponendid pole ideaalsed lihtsalt).
Sain just mingi odava Strat'i, sellega kõlab kah enam-vähem. Single-coil heli üleüldiselt on veits harjumatu veel :)
Hea et BMP filter sai skeemile pandud, muudab pedaali natuke mitmekesisemaks.

Skeem on selline http://www.flickr.com/photos/49993636@N04/4801352230/
Kui targemad mehed seda skeemi vaatavad, siis saavad aru et ma olen ikka päris algaja veel :P
Osa asju olen teinud nii, et ei saa nendest ise täielikult arugi, teised asjad on tehtud katse-eksitus meetodil, kuulmise/maitse järgi. Tundub, et mõnedes potede asendites seguneb fuzz kuidagi tagumise jfet'i ülevõimendusega.
Kindlasti saaks seal midagi natuke ratsionaalsemalt lahendada. :oops:
tuhkam
Posts: 23
Joined: 25 Jan 2010, 19:32

Re: Tuhkami pedaalid

Post by tuhkam »

Püüdsin söövitada esmakordselt, printer vist vajab uut tahmakassetti.
Image

Koos juppidega on selline.
Image

Kui see ka tõesti tööle hakkab, siis peaks sellest saama ülevõimenduspedaal. Osa kärinast tuleb jfet'ide ülevõimendusest, osa dioodidest - 2x1n4148 ja 1n4001+1n914, kipplülitiga valitav. Muffi laadne tämbri osa on samuti küljes.
Eks näis mis välja tuleb lõpuks.



... tuli see, et esimene transistor ei bias'inud, esialgu ei viitsi edasi tegeleda sellega.
tuhkam
Posts: 23
Joined: 25 Jan 2010, 19:32

Re: Tuhkami pedaalid

Post by tuhkam »

Tegin uue dioodikärina :P

Image
Seekord pedaal punane.

Image
Idee on selline, et kasutab dual opamp'i. Esimesel on feedback ahelas kaks paari dioode, lülitiga vahetatavad (ja välja lülitatavad). Need on pesadega, nii et saaks välja vahetada kui ära tüütavad. Edasi on kahe opamp'i vahel BMP filter, millel saab keskmiste lohku lülitiga muuta. Püüdsin pisut jäljendada Fenderi ja Marshalli sagedusi (täpsema tulemuse jaoks peaks tegema mõned takistid samuti lülitatavaks).
Peale seda tuleb teine opamp, siis punased LED'id (saab sisse/välja lülitada) ja lõpuks MPF102-ga buffer.
Gain reguleerib signaali tugevust ühest võimendist teise, mitte opamp'ide gaini. Seda saab mõlemal reguleerida sisemiste trimmerpotedega. Hetkel on nii reguleeritud, et kui pedaali pealt Gain'i juurde keerata siis tekib ka ilma dioodidetta tugev opamp kärin ikka.

Image

Püüan mingid helinäited kah üles laadida mõne päeva jooksul.
Endale meeldib kõige rohkem kui kõik dioodid on välja lülitatud ja "gain" põhjas, keskmiste lohk "more" (marshalli laadsem variant) ja pill LP.
tuhkam
Posts: 23
Joined: 25 Jan 2010, 19:32

Ebaõnnestunud söövitus

Post by tuhkam »

Proovisin korpusele söövitada, aga ei õnnestunud.
Jube kaua aega näris seda ja tulemust ei mingit, peab midagi teisiti tegema järgmine kord.

Image

Seevastu heli on päris hea. Idee hakkas arenema Fulltone OCD baasil. Proovisin BS170meid nipple clipperitena, aga ei meeldinud eriti. Bassi pool kõheda võitu ja kuidagi laiali, mitte ei meenutanud lampvõimu.
Ge dioodidega oli vist kõige rohkem lambi sarnane, aga sellele isendile läksid siiski LEDid, sest tundus kõige universaalsem.
OCDst eristab veel näiteks see, et tal on bufferdatud seisend ja väljund ning BMP filter (mitte nagu OCD-l). Lisaks saab sellel filtri HP poole takistit lülitada. (OCDga kattuvad juhuslikult ehk veel 5% komponentide väärtustest)
Kinkisin sõbrale, kuna korpus on liiga grunge :)
User avatar
Faded
Moderaator
Posts: 7711
Joined: 18 Apr 2005, 17:09
Location: Ida-Tartu geto

Re: Tuhkami pedaalid

Post by Faded »

Alumiiniumkorpus? Millega söövitasid?
It's a well-known fact that 100% of people who sell their Telecasters, die.
tuhkam
Posts: 23
Joined: 25 Jan 2010, 19:32

Re: Tuhkami pedaalid

Post by tuhkam »

Korpus on alumiiniumist, aine on Tevalost ostetud (inglise keeles) "sodium persulfate".
Selles purgitäies on üsna palju vaske solgutanud juba, äkki on söövitusvõime ammendumas.
User avatar
Faded
Moderaator
Posts: 7711
Joined: 18 Apr 2005, 17:09
Location: Ida-Tartu geto

Re: Tuhkami pedaalid

Post by Faded »

Naatriumpersulfaat minu teada alumiiniumi eriti hästi ei võtagi. Raud(III)kloriid peaks paremaid tulemusi andma, aga ma ei tea, kas seda Eestis kuskil saada on.
It's a well-known fact that 100% of people who sell their Telecasters, die.
tuhkam
Posts: 23
Joined: 25 Jan 2010, 19:32

Re: Tuhkami pedaalid

Post by tuhkam »

Peab ära proovima! Mul ühel tuttaval pidi väike tünn olema keldris. Pole tahtnud seda vase jaoks kasutada, sest ei paista läbi eriti.
User avatar
krustok
Posts: 1192
Joined: 14 Jun 2005, 15:42
Location: Tartu/Keila

Re: Tuhkami pedaalid

Post by krustok »

Sul sellest diode clipperist helinäidiseid ei ole?
Rig: Yamaha Pacifica 112 (mod) -> Boss ME-50 -> Harley Benton GA5
Yamaha FG720S
Shure Beta 57A -> E-MU 0404|USB
http://krustok.planet.ee/
Locked