kaela parandamine

Teemad kitarri ehitamisest, -parandamisest, -timmimisest, võimendid, plokid
Locked
User avatar
mty
Moderaator
Posts: 1080
Joined: 13 Mar 2005, 23:31
Location: est

kaela parandamine

Post by mty »

akustil muruds pea otsast. murdekoht algab natuke enne alumisi pinguteid ja lõpeb umbes "0,5" freti all. esialgne plaan oli asi pillimeistri juurde viia ja asi rahaga korda teha. samas mul on nüüd paar vaba päeva ja tööriistu ka leidub, ehk teeks ise korda.
nagu nüüd selgus on see pill juba varem samast kohast murdunud olnud: tumedamad liimijäljed on näha.
no ja kuna ta murdund on siis on ka pilli pea üle värvitud, mis mind häirib on see, et pea binding on üle värvitud.

seega 2 teemat.
ma eeldan, et kaela liimin pva'ga? ja panen ta lihtsat pitskruvide vahele kuivama, kuid kas vana liim võib tekitada mingeid probleeme?

kas on mingit lihtsamat võtet bindingu taas nähtavale toomiseks, ning võibolla ka firma logo mis on samut värvikihi all?

mõned vihjed/näpunäited oleks abiks.
"You wear it very well." ; "What?" ; "You wear it very well, now play like a fucking musician"
User avatar
ville
Posts: 113
Joined: 08 Apr 2008, 17:09

Re: kaela parandamine

Post by ville »

mty wrote:akustil muruds pea otsast. murdekoht algab natuke enne alumisi pinguteid ja lõpeb umbes "0,5" freti all. esialgne plaan oli asi pillimeistri juurde viia ja asi rahaga korda teha. samas mul on nüüd paar vaba päeva ja tööriistu ka leidub, ehk teeks ise korda.
nagu nüüd selgus on see pill juba varem samast kohast murdunud olnud: tumedamad liimijäljed on näha.
no ja kuna ta murdund on siis on ka pilli pea üle värvitud, mis mind häirib on see, et pea binding on üle värvitud.

seega 2 teemat.
ma eeldan, et kaela liimin pva'ga? ja panen ta lihtsat pitskruvide vahele kuivama, kuid kas vana liim võib tekitada mingeid probleeme?

kas on mingit lihtsamat võtet bindingu taas nähtavale toomiseks, ning võibolla ka firma logo mis on samut värvikihi all?

mõned vihjed/näpunäited oleks abiks.
Kogemustele toetudes võin väita, et kui on kasutatud korralikku liimi ja korralikke riistu ning töövõtteid, siis tavaliselt pole puidu murdekoht eelnevalt liimitud koht. Antud kirjeldusest võib järeldada, et just liimis on asi (tumedamad liimijäljed on näha).
* Jah, vana liim võib tekitada probleeme, see tuleks kindlasti ettevaatlikult maha saada, võib kasutada näit. kasvõi jäigemat traatharja piki puidu süüd.
* Soovitan Henkeli puiduliimi (minu teada müüakse seda erineva suurusega plastpudelites), mis värvuse-lõhna-koostise-omaduste poolest meenutab väga PVA-d.
* Ideaalis oleks hea kasutada pitskruvide ja kaela vahel mõlemal pool pehmemast puidust (mänd, kuusk) klotse. Kaela tagakülje jaoks siis meisterdada vastavalt kumerusele ühelt poolt nõgus klots, nõgu kaetud mingi paksema tekstiiliga (näit. õhemat sorti Mistra vms.). Sõrmlaua-poolses küljes samasugune klots vastavalt raadiusele.
* Värvi mahasaamiseks ei oska suuremat nõu anda, eriti kui pole teada, mis värviga tegu on. Mõistlikult soojapuhur & plastkaabits?
User avatar
mty
Moderaator
Posts: 1080
Joined: 13 Mar 2005, 23:31
Location: est

Re: kaela parandamine

Post by mty »

tänud,
kasutasingi siis henkeli puiduliimi (standard). mingitest lippidest voolisin pitskruvide ja pea vahelised jupid. ja nii jäi ta mul ööpäevaks surve alla kuivama. (kuigi eriline jama oli freti poolsema pitskruviga, miskitõttu ta alguses pidevalt vajus aja jooksul lahti vms. lõpuks sain ta uuesti paigutades pidama)
ja nüüd siis täna ehk mingi 6 päeva hiljem liimisin ühe väikese tüki veel peale juurde mida enne ma ei pidanud mõistlikuks (pildil on näha). see sai mingi tund kuivada kui hakkasin edasi tegelema. tekkis mõte pealt värv maha lihvida mida ma ka kohe tegin. tulid välja vanad remontimise jäljed (mingit pahtlit ja mõrasid). õnneks tuli välja ka logo ja binding. külgedelt bindingu nähtavale toomiseks tegin ühe puidust nurga mille sisekülge toetasin siis peaaegu bindingu laiuse liivapaberi riba. sellega sain nö. pool-lukustatult enamvähem täpset lihvimist teha. ja valmis ta oligi, pingutid ja sadulad tagasi paika, keeled peale.
eriline üllatus oli see kui alumine sild (mida on vist tõstetud kuna talle on alla mingi pleksiklaasi vms riba liimitud) vajus suhteliselt viltu fretboardi poole. no mõtlesin, et äkki oligi nii. pingutan- ragiseb- pingutan -ragiseb. lootsin et keeled venivad paika (laisk nagu ma olen). aga ei, alumine sadul murdus siis pooleks. liimiga uuesti kokku, kaks korda proovimist ja mingil imekombel sai paika tagasi. pea pole veel otsast lennanud nii et loodan et kõik on ok.

kuna mul läheb järgmine nädal seda pilli vaja siis esialgu jääb ta nii (näiteks kaela tagumist poolt pole ma veel üldse puutunud).
kuid kui keegi nii kaugele lugemisega jõudis siis ehk on mingit nõu anda lakkimise alal? tahaks siiski pea lakiga katta kuna niisama lahtist puitu ei usalda eriti jätta.

pilte: http://fotoalbum.ee/photos/rockoff/sets/708173 (töötlemise eelsed pildid on mul fotokas mida hetkel käepärast pole) enivei, jõhkralt kenam näeb mumeelest välja kui lihtsalt migni tuima musta peaga.
"You wear it very well." ; "What?" ; "You wear it very well, now play like a fucking musician"
User avatar
mty
Moderaator
Posts: 1080
Joined: 13 Mar 2005, 23:31
Location: est

Re: kaela parandamine

Post by mty »

aa, muide, pill purunes nii et pill oli kohvris(!). kohver oli püstiselt põrandal, ning üks hetk lendas näoli maha. esialgu panin kohvri kuhugui turvalisemalt, hiljem nägin tagajärgi siis.
"You wear it very well." ; "What?" ; "You wear it very well, now play like a fucking musician"
User avatar
karlapoiss
Posts: 2247
Joined: 17 Feb 2008, 18:14
Location: kuressaare ( 1-2korda kuus tallinn)

Re: kaela parandamine

Post by karlapoiss »

ohoh nii ilus kitarr. :)
User avatar
ville
Posts: 113
Joined: 08 Apr 2008, 17:09

Re: kaela parandamine

Post by ville »

Akusti alumise sadulaga on selline lugu, et keelte pealepanemisel tuleb alati jälgida, et sadul jääks võimalikult risti-püsti roobile (eriti tähtis on see näit. selliste elektroakustide puhul, kus pieso asub sadula all), s.t. et keelte pingutamisel peaks ühe käega just sadulat tagasi lükkama, keelt võib pingul hoida kasvõi keegi teine inimene. Keelte vahetamise ajal tuleks just seetõttu vahetada keeled ühekaupa.
Lakkimiseks võib kasutada ükskõik mis tüüpi puidulakki, kasvõi nitrolakki, kuivab kiiresti, samuti on mugav mingi spray-lakk. Hea tulemus sõltub eelkõige lakitava pinna seisundist. Seega võiks kõigepealt täita ära liimimisest jäänud liitekohad-täkked kaela ja pea tagaküljel (kas siis mitu korda lakiga täites või teha segu puidutolm+liim), pärast täielikku kuivamist lihvida peene liivapaberiga ja siis värvida soovitavalt spray`ga. Kõik muud osad, mis laki alla ei lähe, kuid võivad kogemata lakki või värvi saada, tuleks sel juhul katta näit. odava paberteibiga (sõrmlaud koos sellepoolse bindinguga ja ka pea esikülg). Samuti peaks pingutite augud täis toppima. Musta värvi spray`d on igasugust, matti ja mitmesuguse läikega.
Pintsliga värvimisel-lakkimisel (siiski kindlalt ebamugavam variant) peaks kindlasti kasutama pehmemat sorti ja soovitavalt naturaalsest materjalist harjastega pintslit, mitte tehiskiust.
Pea esiküljega on asjaolude sunnil asi keerulisem, seal ei saa mingit peitsi ka kasutada, sel juhul kannataks logo. Aga ehk väga hull ei jäägi, kui niisama laki alla panna. Ja no lakkida võib ju mitu-mitu korda - kui väga viitsid teha, siis esimesed kihid koos võimalike mikropindude ja muu puruga nullpaberiga maha lihvida.
Aga muidu on liimimise tulemus piltide järgi päris hea ja kenam on kindlasti.:)

Mis seeria pill on?
User avatar
mty
Moderaator
Posts: 1080
Joined: 13 Mar 2005, 23:31
Location: est

Re: kaela parandamine

Post by mty »

jep pieso on sadula all.lihtsalt ma pole oma nelja aastase staaši vältel kordagi varem taolise süsteemiga pillil keeli vahetanud :). ning loomulikult sellise töö puhul lihtsalt tuleb kõik keeled korraga maha võtta.

a nüüd ma mõtlesin ja vaatasin. tegelikult ma lihvisin ju ainult värvi maha. kuid värvi all oli ju eelmine lakikiht. seega valdavalt on pea peal siiski mingi (kuigi matt) lakikiht olemas. välja arvatud näiteks viienda pildi peal näha olev alumine, mõrast parempoolne nurk. mis on nähtavalt heledam. peitsimist tarvis pole kuna mulle tundub, et pea kerega sarnaseks saamiseks on vaja lihtsalt veits lakki peale. seega kuis selle vana lakiga on, täiesti maha või võib peale jääda?

pill ise on AG 300 CE
"You wear it very well." ; "What?" ; "You wear it very well, now play like a fucking musician"
User avatar
ville
Posts: 113
Joined: 08 Apr 2008, 17:09

Re: kaela parandamine

Post by ville »

Kui annab jätta, siis jäta peale muidugi.
Locked