Vaja abi elektroonikaga: lisalülitid, coil split

Teemad kitarri ehitamisest, -parandamisest, -timmimisest, võimendid, plokid
User avatar
DexXxter
Posts: 195
Joined: 03 Jun 2008, 23:55
Location: Saunas

Vaja abi elektroonikaga: lisalülitid, coil split

Post by DexXxter »

Praegu teen oma projektikale ostunimekirja.
Silma hakkasid ühed humbuckerid splittimis võimalusega. Aga siis tekkis väike segadus, kui hakkasin potesid uurima, et kas siis on vaja kahte push-pull potet? Või saab ka näiteks mingi on-on slide lülitiga, mis oleks iseenesest ka odavamad? Sellisel juhul on vaja neid ka kahte? Poted peavad ikka 500kOhmised olema nii volüümile kui toonile?
Kas ma sain ise õigesti aru siis, et kui mõlemad on nt splititud, et siis töötab elektroonika praktiliselt tele põhimõttel? Kaks singlit ja 3-way switch?

Praegu on siis nimekirjas elektroonikast 3-way switch, 4x 500kOhmised poted, sisend, 2 on-on slide switchid ja coil tappi võimaldavad humbuckerid. Kas oleks veel midagi vaja?

Ja mille jaoks need tone capid on?

Kas keegi viitsib seletada vähe vaesele õnnetule?
Last edited by DexXxter on 12 May 2011, 18:25, edited 1 time in total.
Epiphone Les Paul Custom / Epiphone SG G400 / Vintage V100 (EMG81/85) / Fender MIJ Stratocaster '93 > Dunlop Cry Baby > Marshall GV2 / Boss MD2 / Boss MT2 > EHX Stereo Electric Mistress > Fender FM210R
Ibanez AW15ECE > Marshall AS50D
User avatar
krustok
Posts: 1192
Joined: 14 Jun 2005, 15:42
Location: Tartu/Keila

Re: Elektroonika: coil splitiga humbuckerid, poted jne.

Post by krustok »

Push-pull pote võimaldab sul kitarri elektroonika lahendada nii, et ei oleks mingisuguseid lisa lüliteid ja lõpptulemus näeks välja nagu pill enne elektroonika vahetamist. Eriti hea on see siis kui sul on mingi jube hea vana ja kallis pill ning ei taha selle välimust rikkuda. Asendad tavalised poted push-pull potedega ja ongi mure lahendatud. Tavalised DPDT lülitid on muidugi odavamad aga nende paigutus tuleb läbi mõelda nii, et nende taha mahuks kitarri õõnsuses ka juhtmeid joota jne. Halvimal juhul tuleb sisemist õõnsust suurendada kui soovid ikka lisa lülitid paigutada.
Poted võivad tõesti olla 500kOhmised. Olen kuulnud, et erksama soundi soovijad kasutavad ka suurema väärtusega potesid humbuckeritega. Kui sa aga coili splitida soovid ei ole see vist mõistlik. Sul on võimalik kasutada 3-way swichi aga soovi korral võid panna ka 5-way swichi ja lahendada see nii, et 2 ja 4 positsioonis on vastavalt kaela ja sillahelipea splititud ja 3 positsioonis on näiteks kaks humbuckerit koos.

Tone capid on kondensaatorid, mis joodetakse tooni potele külge, et tooni pote toimiks... tooni potena. Mida suurema väärtusega kondensaator seda tumedam toon. Klassikaliselt on Fender kasutanud kondensaatoreid väärtusega 1uF või .05uF ja Gibson .02uF. See on selline koht kus annab eksperimenteerida. Millist soundi tahad? Kui sa tooni pote suudad nii teha, et ta sinu helipeade ja soundi soovidega kooskõlas on, muutub ta sulle väga heaks sõbraks.
Rig: Yamaha Pacifica 112 (mod) -> Boss ME-50 -> Harley Benton GA5
Yamaha FG720S
Shure Beta 57A -> E-MU 0404|USB
http://krustok.planet.ee/
User avatar
DexXxter
Posts: 195
Joined: 03 Jun 2008, 23:55
Location: Saunas

Re: Elektroonika: coil splitiga humbuckerid, poted jne.

Post by DexXxter »

Tone cappidega vist veel jändama ei hakka. Aga projektikas on mul jolana galaxis. Kuna ta juba siuke libajaaguar on, siis ei tee vist mõned lisaswitchid ka liiga. Selle variandi juurde vist jäängi, peaks justkui rohkem võimalusi ka olema nende lisaswitchidega.
Epiphone Les Paul Custom / Epiphone SG G400 / Vintage V100 (EMG81/85) / Fender MIJ Stratocaster '93 > Dunlop Cry Baby > Marshall GV2 / Boss MD2 / Boss MT2 > EHX Stereo Electric Mistress > Fender FM210R
Ibanez AW15ECE > Marshall AS50D
Rx.
Posts: 78
Joined: 02 Feb 2010, 12:09

Re: Elektroonika: coil splitiga humbuckerid, poted jne.

Post by Rx. »

Kui sa tone cap-idega "jamama ei hakka", siis saad lihtsalt 4 volüüminuppu :)

Nagu eespool öeldud, kondensaator (capacitor, cap) on vältimatult vajalik selleks, et tämbrit muuta.

http://www.excellentleads.com/uschematics.html esmaabiks.
stratt ja romu
User avatar
DexXxter
Posts: 195
Joined: 03 Jun 2008, 23:55
Location: Saunas

Re: Elektroonika: coil splitiga humbuckerid, poted jne.

Post by DexXxter »

Kuna ma teistel kitarridel ka tooninuppe üldiselt väga ei näpi, siis vist erilist vahet polekski, aga ei saa ka välistada, et ma neid kunagi ei hakkagi kasutama.
Epiphone Les Paul Custom / Epiphone SG G400 / Vintage V100 (EMG81/85) / Fender MIJ Stratocaster '93 > Dunlop Cry Baby > Marshall GV2 / Boss MD2 / Boss MT2 > EHX Stereo Electric Mistress > Fender FM210R
Ibanez AW15ECE > Marshall AS50D
User avatar
DexXxter
Posts: 195
Joined: 03 Jun 2008, 23:55
Location: Saunas

Re: Elektroonika: coil splitiga humbuckerid, poted jne.

Post by DexXxter »

Elektroonika sain eile kätte. Nüüd oleks vaja ühendama hakata, aga kui ma proovisin vähe neid, kuhu paigutada. Siis avastasin, et endise koha peale 3way switchi ma vist ei saa panna, kui ma just ei süvenda.
Image

Ma mõtlesin paneks 2 liuglülitit sinna, kus oli enne switch ja kaotaks nt ühe tooni pote ära ja selle asemele paneks 3 way switchi. Sinna peaks see ise täitsa istuma sügavuselt.

Aga ma pole päris kindel milline skeem mulle sobiks seymour duncani lehelt. Liuglülitite kohapealt ma ei leidnud midagi.
Epiphone Les Paul Custom / Epiphone SG G400 / Vintage V100 (EMG81/85) / Fender MIJ Stratocaster '93 > Dunlop Cry Baby > Marshall GV2 / Boss MD2 / Boss MT2 > EHX Stereo Electric Mistress > Fender FM210R
Ibanez AW15ECE > Marshall AS50D
User avatar
DexXxter
Posts: 195
Joined: 03 Jun 2008, 23:55
Location: Saunas

Re: Elektroonika: coil splitiga humbuckerid, poted jne.

Post by DexXxter »

Image

Siuke tulemus siis hetkel.
Epiphone Les Paul Custom / Epiphone SG G400 / Vintage V100 (EMG81/85) / Fender MIJ Stratocaster '93 > Dunlop Cry Baby > Marshall GV2 / Boss MD2 / Boss MT2 > EHX Stereo Electric Mistress > Fender FM210R
Ibanez AW15ECE > Marshall AS50D
User avatar
DexXxter
Posts: 195
Joined: 03 Jun 2008, 23:55
Location: Saunas

Re: Vaja abi elektroonikaga: lisalülitid, coil split

Post by DexXxter »

Mõtlesin, et hakkaks natuke ühendama ka.

Maandusega seoses võib olla natuke loll küsimus, aga kas see on vajalik, et kõik asjad oleks just volüümipote taha tinutatud? Ma saan aru, et maandatavad asjad peaks omavahel kõik ühenduses olema aga kas on oluline, kuidas nad ühenduses on? Et silla võiks näiteks kohe outputi käise külge ühendada?

Oma aruga mõtlesin ma midagi siukest välja, aga ma pole sugugi kindel, kas see ka reaalselt toimiks. Maandused pole ka vist kõik päris paigas. Lisamata on silla maandus nt. Aga kui te suudate täiustada või parandada, siis oleks sellest ainult abi.
Image
Epiphone Les Paul Custom / Epiphone SG G400 / Vintage V100 (EMG81/85) / Fender MIJ Stratocaster '93 > Dunlop Cry Baby > Marshall GV2 / Boss MD2 / Boss MT2 > EHX Stereo Electric Mistress > Fender FM210R
Ibanez AW15ECE > Marshall AS50D
User avatar
DexXxter
Posts: 195
Joined: 03 Jun 2008, 23:55
Location: Saunas

Re: Vaja abi elektroonikaga: lisalülitid, coil split

Post by DexXxter »

Või midagi siukest? Sellisel juhul lähevad rohelised ikka kuskile groundi?

Image
Epiphone Les Paul Custom / Epiphone SG G400 / Vintage V100 (EMG81/85) / Fender MIJ Stratocaster '93 > Dunlop Cry Baby > Marshall GV2 / Boss MD2 / Boss MT2 > EHX Stereo Electric Mistress > Fender FM210R
Ibanez AW15ECE > Marshall AS50D
User avatar
Faded
Moderaator
Posts: 7711
Joined: 18 Apr 2005, 17:09
Location: Ida-Tartu geto

Re: Vaja abi elektroonikaga: lisalülitid, coil split

Post by Faded »

DexXxter wrote:Maandusega seoses võib olla natuke loll küsimus, aga kas see on vajalik, et kõik asjad oleks just volüümipote taha tinutatud? Ma saan aru, et maandatavad asjad peaks omavahel kõik ühenduses olema aga kas on oluline, kuidas nad ühenduses on? Et silla võiks näiteks kohe outputi käise külge ühendada?
Maanduspunkt ei pea olema pote korpuse küljes, lihtsalt sinna on mugav joota, kuna ruumi on piisavalt portsu juhtmete jaoks. Aga sa võid panna nad ka kuhugi mujale, kaasa arvatud otse väljundpistiku massiklemmi külge.
It's a well-known fact that 100% of people who sell their Telecasters, die.
User avatar
krustok
Posts: 1192
Joined: 14 Jun 2005, 15:42
Location: Tartu/Keila

Re: Vaja abi elektroonikaga: lisalülitid, coil split

Post by krustok »

Pote korpuse külge ei soovitata niiehknaa joota. Nii tekkivad ground loop-id (maanduskontuurid??) ja rohkem müra tuleb signaali. Parem on kui kõik maandusjuhtmed lähevad ühte punkti kokku.
Rig: Yamaha Pacifica 112 (mod) -> Boss ME-50 -> Harley Benton GA5
Yamaha FG720S
Shure Beta 57A -> E-MU 0404|USB
http://krustok.planet.ee/
User avatar
DexXxter
Posts: 195
Joined: 03 Jun 2008, 23:55
Location: Saunas

Re: Vaja abi elektroonikaga: lisalülitid, coil split

Post by DexXxter »

Maandusega on siis lihtne, aga kas keegi midagi suurest plaanist ka suudab rääkida? Mul endal on küll päris juhe koos juba. :roll:

Seymour duncani lehelt kõige lähem variant on mulle vist selline: http://www.seymourduncan.com/support/wi ... _2t_3w_1pp

Aga seal on kasutatud push-pull potet ja sinna lähevad mõlemad helipead, et splitib mõlemat korraga. Aga mul on 2 mini switchi, mis peaks eraldi splittima. Selle skeemi järgi ei saa vist singlite tooni ka sättida, st et mustad juhtmed lähevad enne toonist ka läbi, aga valged ja punased lähevad otse push-pull volüümipote külge.

Aga kas ma saan õigesti aru, kui ma ütlen, et rohelised tuleb igal juhul ära maandada ja kui signaaliringis on ainult mustad, töötavad helipead humbuckeritena ja kui on lisaks mustadele on ka punane ja valge, siis töötavad nad singlitena? Ja kui punased ja valged pole vooluringis, siis tuleks nad maandada?
Epiphone Les Paul Custom / Epiphone SG G400 / Vintage V100 (EMG81/85) / Fender MIJ Stratocaster '93 > Dunlop Cry Baby > Marshall GV2 / Boss MD2 / Boss MT2 > EHX Stereo Electric Mistress > Fender FM210R
Ibanez AW15ECE > Marshall AS50D
User avatar
DexXxter
Posts: 195
Joined: 03 Jun 2008, 23:55
Location: Saunas

Re: Vaja abi elektroonikaga: lisalülitid, coil split

Post by DexXxter »

Image

Kollaste ja roheliste paigutust tuleb veel mõelda muidugi, aga tehniliselt võttes peaks õige olema. Muude asjadega, kui mu loogika õige on, ka. St et ma saan aru, et kui ainult mustad on ringes, siis on nad humbuckerid, kui punased ja valged ka, siis singlid. Kui punased ja valged pole ringes, siis tuleb nad maandada. Ehk siis kui joonist vaadata ja lülitid on ülemises asendis, siis on nad singlid ja kui alumises, siis punane ja valge lähevad maandusesse ja ringesse jääb ainult must. Lülititest läheb signaal toonidesse, et saaks ka singlite tooni sättida, sealt 3-waysse, sealt master volüümi ja siis outputti.
Epiphone Les Paul Custom / Epiphone SG G400 / Vintage V100 (EMG81/85) / Fender MIJ Stratocaster '93 > Dunlop Cry Baby > Marshall GV2 / Boss MD2 / Boss MT2 > EHX Stereo Electric Mistress > Fender FM210R
Ibanez AW15ECE > Marshall AS50D
User avatar
Faded
Moderaator
Posts: 7711
Joined: 18 Apr 2005, 17:09
Location: Ida-Tartu geto

Re: Vaja abi elektroonikaga: lisalülitid, coil split

Post by Faded »

Coil spliti tegemiseks on vaja lihtsalt ühe mähise mõlemad otsad maasse lühistada. Sinu puhul peab maandama punase+halli. Must võib otse toonipotesse minna, praegu sa lühistad ju lüliti alumises asendis põhjapoolse mähise mõlemad otsad (musta ja halli) kokku.

krustok wrote:Pote korpuse külge ei soovitata niiehknaa joota. Nii tekkivad ground loop-id (maanduskontuurid??) ja rohkem müra tuleb signaali. Parem on kui kõik maandusjuhtmed lähevad ühte punkti kokku.
Pote korpuse külge jootmine ei tähenda, et tingimata ground loop tekib. Vabalt võib pote korpust tähtmaanduseks kasutada (mitte et tähtmaandus oleks ainus variant ground loope vältida).
It's a well-known fact that 100% of people who sell their Telecasters, die.
User avatar
DexXxter
Posts: 195
Joined: 03 Jun 2008, 23:55
Location: Saunas

Re: Vaja abi elektroonikaga: lisalülitid, coil split

Post by DexXxter »

Kuidas ühe mähise mõlemad otsad? Punane ja valge(hall) on finishid mõlemad minu meelest. Tulles olid juba otsad kokku keeratud. Seymour Duncani color codingut uurides vähemalt.

Kas selline variant töötaks? Kui jätta esialgu rohelised juhtmed, mis tuleb maandada ja muud maandused kõrvale, et pilti mitte liiga kirjuks ajada. Paljudes variantides, mida ma olen uurinud ei lähe punane ja valge juhe üldse toonist läbi nt. Praeguse variandiga siis lähevad mustad otse tooni, punased ja valged lähevad lülitisse, ülemise puhul on nad maandatud st helipead töötavad humbuckeritena, all peaks või vähemalt võiks olla siis singlid, sealt lähevad nad edasi toonipotedesse ja toonipotest lähevad kõik edasi 3way-sse, sealt volüümi ja siis outputti.
Kas on oluline ka, millise pote klemmi külge juhtmeid joota?
Image
Epiphone Les Paul Custom / Epiphone SG G400 / Vintage V100 (EMG81/85) / Fender MIJ Stratocaster '93 > Dunlop Cry Baby > Marshall GV2 / Boss MD2 / Boss MT2 > EHX Stereo Electric Mistress > Fender FM210R
Ibanez AW15ECE > Marshall AS50D
Locked