milline peaks olema kodustuudio arvuti?!

Kitarri programmid, lindistamine, stuudioefektid, noodistamine
Locked
poder13
Posts: 139
Joined: 13 Sep 2007, 22:12

milline peaks olema kodustuudio arvuti?!

Post by poder13 »

Küsimus selline,et kui võimas või milliste andmetega milline arvuti peaks olema,mis võimaldaks lindistada 8-t multri track-i korraga....läbi firewire kaardi.
kaart ise firestudio project. http://www.presonus.com/products/Detail ... oductId=43

hetkel olen proovinud hp pavilion dv5-ga kus win7 peal. 2ghz duo core prose ja 4gb ram-i
ja ka XP laua arvuti kus enam vähem samad andmed...

mülemal tekib probleeme recordides....
monitoorides ei katku,kuid recordima pannes katkeb alatasa ja kohe algues ära,ei saa pilli mängimagi hakatagi.

proovisin ka erinevaid programme cubase3 ,cubase5 ja studio one.
User avatar
Faded
Moderaator
Posts: 7711
Joined: 18 Apr 2005, 17:09
Location: Ida-Tartu geto

Re: milline peaks olema kodustuudio arvuti?!

Post by Faded »

Üldiselt mida võimsam arvuti, seda parem. Aga mõned näpunäited:

1) kõigepealt korralik helikaart. 8 raja puhul ongi Firewire juba soovituslik, USB võib hätta jääda. Kindlasti kasuta ASIO draivereid (mõnedel helikaartidel võib erinevaid draivereid olla), ja tõmba tootja lehelt uusim versioon.

2) kui tahad palju radu korraga lindistada ja/või maha mängida, on vaja kiiret kõvaketast. See tähendab vähemalt 7200 rpm, ning kui raha jätkub, võid proovida ka SSD-d, ehkki see massiivne andmehulk võib ta tavapärasest kiiremini läbi kulutada. Kindlasti peaksid salvestama eraldi kõvakettale, mitte samale, millel OS ja programmid on. Lauaarvuti puhul on see lihtsam, aga ka sülearvutitele on võimalik teine kõvaketas lisada. Hädapärast käib ka väline kõvaketas, aga siis peab see olema kiire liidese taga - Firewire, eSATA või USB 3.0.

3) kui kasutad palju sämplereid, on vaja piisavalt mälu. Mida uuemad sämplerid, seda kõrgema resolutsiooniga helifailid neil tavaliselt on ning seda rohkem mälu nad nõuavad. 4 GB on hea algus.

4) kui kasutad palju VST instrumente või pluginaid, vajad ka kiiret protsessorit. Kiire Core 2 Duo on asjalik, aga üldiselt mängib tuumade arv suuremat rolli kui taktsagedus, seega pikemas perspektiivis võiks vaadata vähemalt 4-tuumalise Core i7 poole.

Ma soovitaks sul kõigepealt välja uurida, mis täpselt on pudelikaelaks. Kui sul käib lindistamise ajal suur hulk VST pluginaid ja arvuti ei jaksa neid reaalajas jooksutada, siis külmuta vastavad rajad (DAW-programmis valik freeze track) - see miksib nad ajutiselt audiofailiks, et mahamängimine nii palju ressursse ei nõuaks. Kontrolli kas Task Manageris või oma DAW-programmis protsessori kasutust.

Samamoodi, kui palju sämplereid kasutada, võib mälust puudust tulla, mistõttu programmid peavad käima kõvakettalt infot laadimas ning ketas ei tule sellega toime. Sellisel juhul aitab samuti radade külmutamine. Kontrolli Task Manageris mälu kasutust.

Võimalik ka, et kõvaketas lihtsalt ei tule andmemahu liigutamisega toime. Variandid on salvestada eraldi kettale (kui sa juba seda ei tee), ketast defragmenteerida, või siis vahetada kiirema vastu välja. Kui ükski ei aita või pole mõeldav variant, siis pead lihtsalt korraga vähem radu salvestama, midagi pole teha.

Sülearvuti puhul tasub proovida wifi-kaardi välja lülitamist, enamikel arvutitel peaks selle jaoks eraldi nupp olema. Wifi-kaart skännib pidevalt uusi võrke, isegi siis, kui sa oled mõnega ühendatud, ning see võib salvestamist segada.

Samuti tasub kontrollida, ega arvuti mõne komponendi PCI latency liiga kõrge ei ole. PCI latency näitab komponentide prioriteeti PCI siinil - mida kõrgem, seda kauemaks saab see komponent siini ressursi endale ahnitseda. Tavaliselt kipub see graafikakaartidel üsna kõrge olema, ja see võib samuti salvestamisel häireid tekitada. Tõmba näiteks PCI Latency Tool ja vaata järgi. Kui arvuti on mõeldud põhiliselt audio salvestamiseks, siis tasub Firewire kontrolleri latency't kõrgemaks seada, teiste komponentide arvelt.

Teine sarnane asi on DPC latency, mis käib aga põhiliselt protsessori kasutuse kohta (tegelikult on see veidi keerulisem teema). Siit saad tõmmata utiliidi, millega seda testida, ning ühtlasi teema kohta ka rohkem lugeda, kui peaks huvi pakkuma. Kui DPC latency tundub kahtlaselt kõrge või on perioodilisi "piike", siis katsu ükshaaval Device Manageris seadmeid disable'da, nii peaks süüdlase üles leidma küll.

Loodetavasti sellest oli natuke abi.
It's a well-known fact that 100% of people who sell their Telecasters, die.
poder13
Posts: 139
Joined: 13 Sep 2007, 22:12

Re: milline peaks olema kodustuudio arvuti?!

Post by poder13 »

tänud, üritan järgida neid punkte.
Colonel
Posts: 85
Joined: 25 Apr 2011, 14:54

Re: milline peaks olema kodustuudio arvuti?!

Post by Colonel »

Kõvaketta puhul tasuks mõelda ka WD Raptorite peale - 10,000 pööret.
User avatar
Black
Posts: 1089
Joined: 31 Oct 2008, 20:05
Location: Tallinn, Tartu

Re: milline peaks olema kodustuudio arvuti?!

Post by Black »

Faded wrote: Kiire Core 2 Duo on asjalik, aga üldiselt mängib tuumade arv suuremat rolli kui taktsagedus, seega pikemas perspektiivis võiks vaadata vähemalt 4-tuumalise Core i7 poole.

Kui palju helitöötlus rakendusi suudab korraga kasutada mitut tuuma? Mina olen endiselt arvamusel, et kui mul on sama hinnaga 2 tuumaline 4ghz prose või 4 tuumaga 3ghz, siis mina valiks pigem esimese.

Kuigi endal mul on 4 tuumaga aga selle põhjuseks on lihtsalt see, et sain sama hinnaga mis sama kiire 2 tuumaga.

SSD ketast andmekettaks ei soovita (süsteemikettaks ideaalne, kui hind välja arvata). Kiirust taga ajad siis mõni reaalselt (mitte ainult tootja sõnul) kiire ketas või mitu ketast RAID'i.

Kui laptopis soovid kindlasti tööd teha, siis vaata äriklassi masinaid. Pavilion ei kõlba kuskile.
Riistvara:
Ibanez RGR321EX
Randall RX35DM
Zoom G5
User avatar
Faded
Moderaator
Posts: 7711
Joined: 18 Apr 2005, 17:09
Location: Ida-Tartu geto

Re: milline peaks olema kodustuudio arvuti?!

Post by Faded »

Black wrote:Kui palju helitöötlus rakendusi suudab korraga kasutada mitut tuuma?
Enamik, ma arvaks. Näiteks Sonar ja Cubase kindlasti suudavad.

Black wrote:Mina olen endiselt arvamusel, et kui mul on sama hinnaga 2 tuumaline 4ghz prose või 4 tuumaga 3ghz, siis mina valiks pigem esimese.
Kui tegu on Inteli protsessoritega, siis ma valiks teise, kuna neljatuumaline suudab vajadusel kaks tuuma välja lülitada ja ülejäänud kaks üle kiirendada, samas vajadusel on aga kaks korda rohkem tuumasid kasutada.

Black wrote:SSD ketast andmekettaks ei soovita (süsteemikettaks ideaalne, kui hind välja arvata). Kiirust taga ajad siis mõni reaalselt (mitte ainult tootja sõnul) kiire ketas või mitu ketast RAID'i.
RAID-0 massiivi ma julgeks just panna ainult SSD-d. Kõvakettaid ainult siis, kui kasutada neid ainult scratch diskina ja esimesel võimalusel salvestused sealt kuhugi mujale tõsta, ja isegi siis on see üsna mõttetu ettevõtmine.

Black wrote:Kui laptopis soovid kindlasti tööd teha, siis vaata äriklassi masinaid. Pavilion ei kõlba kuskile.
Statsionaarselt kodus laua peal olevaks masinaks kõlbaks küll, aga tõsiseks tööks ja kaasas kandmiseks oleks jah äriklassi masin kõvasti parem.
It's a well-known fact that 100% of people who sell their Telecasters, die.
User avatar
Black
Posts: 1089
Joined: 31 Oct 2008, 20:05
Location: Tallinn, Tartu

Re: milline peaks olema kodustuudio arvuti?!

Post by Black »

Faded wrote:
Black wrote:SSD ketast andmekettaks ei soovita (süsteemikettaks ideaalne, kui hind välja arvata). Kiirust taga ajad siis mõni reaalselt (mitte ainult tootja sõnul) kiire ketas või mitu ketast RAID'i.
RAID-0 massiivi ma julgeks just panna ainult SSD-d. Kõvakettaid ainult siis, kui kasutada neid ainult scratch diskina ja esimesel võimalusel salvestused sealt kuhugi mujale tõsta, ja isegi siis on see üsna mõttetu ettevõtmine.

Miks? RAID-0 on matemaatiliselt jah vähem töökindel kui 1 ketas, kuid korraliku HDD riknemine ei ole igapäevane asi. RAID-5 on aga kiire ja 1 ketta riknemisel on taastamise võimalus. Suurte ja pidevalt kirjutatavate andmemahtude all ei pea SSD'd normaalselt vastu. Tavakasutuses võib SSD elada kauem, kui ketta omanik. Kuid video ja helitöötlus - riskantne. Lisaks on SSD GB hetkel veel nii kallis, et suurte andmemahtude puhul on kindlasti odavam kasutada HDD'sid.

Lisaks: Ma pole heli salvestamisega tõsiselt ise tegelenud. Kui suured need andmemahud siis on, et ketas võib jalgu jääda? Normaalne HDD suudab kirjutada vabalt 80MB/s. Kas tõesti jääb see väheks?
Riistvara:
Ibanez RGR321EX
Randall RX35DM
Zoom G5
User avatar
Faded
Moderaator
Posts: 7711
Joined: 18 Apr 2005, 17:09
Location: Ida-Tartu geto

Re: milline peaks olema kodustuudio arvuti?!

Post by Faded »

Black wrote:Miks? RAID-0 on matemaatiliselt jah vähem töökindel kui 1 ketas, kuid korraliku HDD riknemine ei ole igapäevane asi. RAID-5 on aga kiire ja 1 ketta riknemisel on taastamise võimalus.
RAID-5 jah, aga vähemalt sülearvuti puhul pole see eriti mõeldav variant. Võib-olla mingid 17-tollised tööjaamad, kuhu kolm kõvaketast sisse mahub, võimaldavad seda, aga enamikel juhtudel on RAID-0 ainus variant, kui seegi. Lauaarvuti on muidugi teine asi.

Black wrote:Suurte ja pidevalt kirjutatavate andmemahtude all ei pea aga SSD'd normaalselt vastu. Tavakasutuses või elada SSD kauem, kui ketta omanik. Kuid video ja helitöötlus - riskantne. Lisaks on SSD GB hetkel veel nii kallis, et suurte andmemahtude puhul on kindlasti odavam kasutada HDD'sid.
Jah, mõlemale puudusele (kõrge hind ja piiratud kirjutustsüklite arv) ma ka enne viitasin. Samas kui kettale salvestamise või sealt lugemise kiirus on tõesti pudelikaelaks, siis võib SSD (või kaks SSD-d RAID-0 massiivis) olla täiesti mõeldav variant. Kõik sõltub kasutaja vajadustest ja eelarvest. See ei tähenda, et ma kõigile seda soovitaks, ma lihtsalt mainin erinevaid variante.

Black wrote:Lisaks: Ma pole heli salvestamisega tõsiselt ise tegelenud. Kui suured need andmemahud siis on, et ketas võib jalgu jääda? Normaalne HDD suudab kirjutada vabalt 80MB/s. Kas tõesti jääb see väheks?
8 raja puhul mitte, isegi kui lindistada 24/96 kvaliteediga (24 bit, 96 kHz). Aga arvesta, et samal ajal on vaja ka juba salvestatud radu maha mängida, ning ka operatsioonisüsteem peab taustal töötades ketast kasutama. Mehaaniliste ketaste puhul tuleb lisaks lugemis- ja kirjutamiskiirusele mängu ka viivitusaeg, kuni pead õigele kohale jõuavad, ning sellest tulenevalt ka vajadus ketast regulaarselt defragmenteerida.
It's a well-known fact that 100% of people who sell their Telecasters, die.
poder13
Posts: 139
Joined: 13 Sep 2007, 22:12

Re: milline peaks olema kodustuudio arvuti?!

Post by poder13 »

millised äriklassi laptop-id on. mis arvate MacBook-st?
User avatar
Black
Posts: 1089
Joined: 31 Oct 2008, 20:05
Location: Tallinn, Tartu

Re: milline peaks olema kodustuudio arvuti?!

Post by Black »

Raha raiskamine. Pigem mõni kallima otsa IBM või Dell. Ise julgen IBM'i soovitada.

Äriklass vs odavklass: http://www.laptopid.ee/index.php?menu=hariend
Küll natuke vananenud infoga kuid põhipoindi seletab ära.
Riistvara:
Ibanez RGR321EX
Randall RX35DM
Zoom G5
User avatar
Faded
Moderaator
Posts: 7711
Joined: 18 Apr 2005, 17:09
Location: Ida-Tartu geto

Re: milline peaks olema kodustuudio arvuti?!

Post by Faded »

poder13 wrote:millised äriklassi laptop-id on. mis arvate MacBook-st?
Äriklass: Lenovo ThinkPad, HP EliteBook, Dell Latitude/Precision, Toshiba Tecra, mõned FS Lifebookid.

Mäkkidel on see hea külg, et OS X-i all on pea kõik helikaardid plug&play, draivereid pole vaja installida. Windowsi all peab kontrollima, et tootjal oleksid ASIO draiverid su valitud Windowsi versioonile (XP, Vista, 7) ja arhitektuurile (32-bit, 64-bit).

Lisaks, kui tahad 6-pin Firewire liidest, et helikaardile ka toidet anda, on Apple'i sülearvutit pea ainsad variandid, ehkki pead siis veidi vanemate mudelite poole vaatama. Muudest tootjatest oli vist Delli 17-tollistel Precision tööjaamadel ka 6-pin Firewire, aga enamikel mitte-Apple'i sülearvutitel on 4-pin Firewire ning helikaart vajab eraldi toiteadapterit.

Kolmas potentsiaalne eelis on, kui soovid kasutada mõnda ainult OS X-le loodud DAW-programmi (Garageband, Logic Pro, MOTU Digital Performer jne). Teoreetiliselt on küll võimalik OS X muu riistvara peal tööle saada, aga minu piiratud kogemuses on need Hackintoshid liiga ebastabiilsed, et helitöötluseks kasutada.

Kui sul aga Windowsi all draiveritega probleeme pole ja Firewire siinitoidet või OS X-ekslusiivseid programme kasutada ei soovi, pole Macbookil mingeid olulisi eeliseid.

Black wrote:Äriklass vs odavklass: http://www.laptopid.ee/index.php?menu=hariend
Küll natuke vananenud infoga kuid põhipoindi seletab ära.
"Natuke vananenud" on veel pehmelt öeldud :o Seal on ikka väga ajast ja arust informatsiooni.
It's a well-known fact that 100% of people who sell their Telecasters, die.
User avatar
Black
Posts: 1089
Joined: 31 Oct 2008, 20:05
Location: Tallinn, Tartu

Re: milline peaks olema kodustuudio arvuti?!

Post by Black »

Mhmh. See link oli rohkem selle eesmärgiga, et selgitada, mis vahe on üldse äri ja odavklassil peale hinna.
Riistvara:
Ibanez RGR321EX
Randall RX35DM
Zoom G5
Locked