Salvestamine ja audio interface vajalikkus?

Kitarri programmid, lindistamine, stuudioefektid, noodistamine
Mikk13
Posts: 144
Joined: 06 Jan 2010, 11:29
Location: Tallinna eeslinn

Salvestamine ja audio interface vajalikkus?

Postby Mikk13 » 03 Aug 2010, 09:16

Tere! Kes seletaks mulle audiointerface vajalikkust ja mida sellega tehakse. Olen praegu esimesi asju salvestanud kitarr ExpressPODi ja sealt arvutisse. Kui interfeissi kasutada siis mida ma sellega võidaks? Saund parem, sahinaid vähem ??
Samuti huvitab mind kui suur tähtsus salvestamisel ja mahamängimisel on helikaardil. Loogiline, et on väga tähtis aga ikkagi. Kui osta mingi uus, moodne ja supernumbritega vs minu kolm aastat vanas läpakas olev kaart- kas on suur vahe? Ette tänades!
Hagström Super Swede

User avatar
Black
Posts: 1089
Joined: 31 Oct 2008, 20:05
Location: Tallinn, Tartu
Contact:

Re: Salvestamine ja audio interface vajalikkus?

Postby Black » 03 Aug 2010, 13:27

Riistvara:
Ibanez RGR321EX
Randall RX35DM
Zoom G5

Mikk13
Posts: 144
Joined: 06 Jan 2010, 11:29
Location: Tallinna eeslinn

Re: Salvestamine ja audio interface vajalikkus?

Postby Mikk13 » 03 Aug 2010, 14:00

Kas see tähendab seda , et audio interfeiss sisaldab ka helikaarti?
Hagström Super Swede

User avatar
Faded
Moderaator
Posts: 7711
Joined: 18 Apr 2005, 17:09
Location: Ida-Tartu geto

Re: Salvestamine ja audio interface vajalikkus?

Postby Faded » 03 Aug 2010, 15:20

Helikaart ja audio interface sisaldavad endas samu põhikomponente: A/D ja D/A konverterid ja mikrofoni eelvõim(ud).

A/D konverteri ülesanne on sissetulev analoogsignaal muundada digitaalseks. Sisseehitatud helikaardil on üldiselt kehvema kvaliteediga konverter, millest piisab just parasjagu muusika mahamängimiseks. Audio interface'i (mis oleks hea eestikeelne sõna selle jaoks?) konverter on üldiselt parema kvaliteediga ning töötab vajadusel ka kõrgemas režiimis kui 44,1 kHz ja 16-bit (see on CD-audio standard ja tavahelikaardid sellest kõrgemale ei lähe).

D/A konverteri ülesanne on vastupidine - muundada arvutist tulev digitaalne signaal analoogsignaaliks. Kehtib sama jutt, mis A/D konverteri kohta.

Mikri eelvõim on tavalises helikaardis minimaalse kvaliteediga, mõeldud VOIP (häälvestlus üle interneti, à la Skype) jaoks ning töötab normaalselt ainult elektrettmikrofonidega (mis on tüüpilises arvutimikris). Ei maksa loota, et see töötaks normaalselt stuudiotöös kasutatavate dünaamiliste või kondensaatormikrofonidega (pole vastavalt piisavalt võimendust ja +48 V fantoomtoidet). Samuti on müratase üldiselt liiga kõrge, kasvõi juba sellepärast, et eelvõim asub arvuti sees ja on seega tundlik igasugusele mürale, lisaks ei toeta see balansseeritud signaali.

Veel üks tegur on draiver - tavahelikaardil on ka tavaline draiver, mille jõudlusest jääb reaalajas audio salvestamiseks ja mahamängimiseks väheks. Audio interface toetab rauas ASIO standardit ja kasutab ka vastavat draiverit, mis võimaldab sissetuleva heli viivituseks korralikult konfigureeritud arvuti puhul alla 5 ms, mida inimkõrv enam ei tuvasta. Tavahelikaartidele pakub mingil määral sama asio4all draiver, aga sellega pole tulemused garanteeritud.

Audio interface mitte ei sisalda endas helikaarti, vaid käitubki helikaardina. Kusjuures korralik interface võib ka lihtsalt MP3-de mahamängimisel anda parema heli, kui sisseehitatud helikaart, just tänu parematele konverteritele ja madalamale müratasemele.
It's a well-known fact that 100% of people who sell their Telecasters, die.

Mikk13
Posts: 144
Joined: 06 Jan 2010, 11:29
Location: Tallinna eeslinn

Re: Salvestamine ja audio interface vajalikkus?

Postby Mikk13 » 03 Aug 2010, 15:58

Kummardus asjaliku vastuse eest Faded! See siis tähendab, et ikkagi hakkan otsima interfeissi. Salvestamine on praegu vaevaline - maha mängib kehva saundiga, viivitus on pikk , plokki ei saa üldse ühendada kuna sahinad muutuvad eriti aktiivseks. Kas mõistlik oleks salvestada nii, et pill otse interfeissi või on ok kui ma lasen läbi võimu line outi interfeissi? Saaks mahlast Vox i saundi ...Kas on ka oluline millist programmi kasutatakse või ei ole interfeiss ja salvestusprogramm seotud kuidagi?
Hagström Super Swede

User avatar
Faded
Moderaator
Posts: 7711
Joined: 18 Apr 2005, 17:09
Location: Ida-Tartu geto

Re: Salvestamine ja audio interface vajalikkus?

Postby Faded » 03 Aug 2010, 17:32

It's a well-known fact that 100% of people who sell their Telecasters, die.

Mikk13
Posts: 144
Joined: 06 Jan 2010, 11:29
Location: Tallinna eeslinn

Re: Salvestamine ja audio interface vajalikkus?

Postby Mikk13 » 03 Aug 2010, 18:07

Tänan, tarkus koguneb vaikselt. Minu sett on Hagström Ultra Swede mis ei oma aktiivset eelvõimu pardal ja võim on Vox AD30VT mis tootja andmete kohaselt peaks line-out august andma sama ( või siis peaaegu sama ) saundi kui valjukast. Programm on läpakas Cubase SX2 ehk siis suht vana versioon aga kuna ise olen loll ja toores selle koha pealt siis ei oska hetkel muud tahta. Vist on ka osadel interfeissidel oma programm kaasas. Kui osta kasutatud interfeiss siis kas ( kui salvestusprogrammiga plaat on kaasas ) saab seda kasutada? Ma mõtlen, et kui on juba kellelgi see programm arvutisse laetud ning selle peab üle veebi registreerima ei hakka mingi jama ( et mitu korda sama seerianumbriga programmi eri arvutititesse ei saa registreerida ? ).
Hagström Super Swede

User avatar
Faded
Moderaator
Posts: 7711
Joined: 18 Apr 2005, 17:09
Location: Ida-Tartu geto

Re: Salvestamine ja audio interface vajalikkus?

Postby Faded » 03 Aug 2010, 19:40

Cubase SX2 peaks ASIO-t toetama küll. Vaatasin ka võimendi manuaali ning tundub, et selle liiniväljund simuleerib tõesti ka kõlarit, nii et sealt otse interface'i ühendades peaks saama täiesti adekvaatse soundi.

Kasutatud interface'i kohta ei oska öelda. Sõltub täiesti sellest, kas ja milline salvestusprogramm kaasas oli. Võib tõesti juhtuda, et tekib jama selle teistkordse registreerimisega, aga sellisel juhul peaks olema võimalik, et esialgne omanik kas deaktiveerib programmi oma arvutis, või kannab seerianumbri sulle üle. Kuidas see täpselt käib, sõltub jällegi programmist ja selle tootjast.
It's a well-known fact that 100% of people who sell their Telecasters, die.

Mikk13
Posts: 144
Joined: 06 Jan 2010, 11:29
Location: Tallinna eeslinn

Re: Salvestamine ja audio interface vajalikkus?

Postby Mikk13 » 03 Aug 2010, 20:36

Faded, tänan sind väga!!
Hagström Super Swede

User avatar
Faded
Moderaator
Posts: 7711
Joined: 18 Apr 2005, 17:09
Location: Ida-Tartu geto

Re: Salvestamine ja audio interface vajalikkus?

Postby Faded » 03 Aug 2010, 22:49

Võta aga heaks.
It's a well-known fact that 100% of people who sell their Telecasters, die.

User avatar
Jyriiiii
Posts: 170
Joined: 29 Oct 2009, 12:31
Contact:

Re: Salvestamine ja audio interface vajalikkus?

Postby Jyriiiii » 11 Sep 2010, 23:09

Kust ma üldse vaadata saaksin mis helikaart mul?
Küsiks veel, kas see: on arvestatav asjandus?
Ja siis tuleb veel kolmas küsimus ka: kas kellelgi on kogemust Adobe Auditioni ja mõne audio interfacega (töötab korralikult?) ?

User avatar
Faded
Moderaator
Posts: 7711
Joined: 18 Apr 2005, 17:09
Location: Ida-Tartu geto

Re: Salvestamine ja audio interface vajalikkus?

Postby Faded » 12 Sep 2010, 00:07

It's a well-known fact that 100% of people who sell their Telecasters, die.

User avatar
Jyriiiii
Posts: 170
Joined: 29 Oct 2009, 12:31
Contact:

Re: Salvestamine ja audio interface vajalikkus?

Postby Jyriiiii » 12 Sep 2010, 09:25

Tänan vastuste eest, aga ma ei saa ikka hästi aru milline mu helikaart on :oops:.
Image
Üks nendest (ma ise kipun arvama et see MPU-401 on midagi sellist)?

ErkoP
Posts: 689
Joined: 18 Apr 2009, 23:20
Location: Tallinn

Re: Salvestamine ja audio interface vajalikkus?

Postby ErkoP » 12 Sep 2010, 11:27

Soovitan sellist programmi nagu Everest, tasuta saab selle alla tõmmata siit
See on selline tore programm, mis kuvab info sinu arvuti kohta. Seal valid vasakult menüüst computer, alamenüü Summary ning sealt alla kerides peakski näitama sinu helikaarti.
Yamaha CG-131S
Yamaha Pacifica 112L
Vox VT15

User avatar
Faded
Moderaator
Posts: 7711
Joined: 18 Apr 2005, 17:09
Location: Ida-Tartu geto

Re: Salvestamine ja audio interface vajalikkus?

Postby Faded » 12 Sep 2010, 14:54

It's a well-known fact that 100% of people who sell their Telecasters, die.