Kuidas teha soolot?

Skaalad, laadid, pentatoonikad, helistikud, pausid, taktimõõdud, akordid, noodimärgid, rütmid, tempod, terminid
k6ll
Site Admin
Posts: 1968
Joined: 13 Mar 2005, 16:08
Location: Tartu-Kesklinn
Contact:

Post by k6ll »

Pmst on ÕIGUS AGA 7 ASTMELT TEKIB AKORD ALATI IGAS HELISTUKUS m-5, EHK SIIS VÄHENDATUD KOLMKÕLA, Bm-5 on akord C duuris, Pmst kui Faded ütles et VII astmelt tekib dim siis on pmst õige kuigi, dim akord on enamasti mõeldud vähendatud VII astme septakordina, mõned kirjutavad ka dim7 välja. seega õigem oleks mõelda et tekib m-5
User avatar
Faded
Moderaator
Posts: 7711
Joined: 18 Apr 2005, 17:09
Location: Ida-Tartu geto

Post by Faded »

Jah, ma mõtlesingi põhimõtteliselt m-5 akordi. Ehk siis esimene, madaldatud kolmas ja madaldatud viies aste. Bm-5 puhul oleks noodid siis B-D-F ja sõrmestus näiteks x2343x. Ma olen seda akordi näinud kõige rohkem Bdim nime all.

dim7 peaks minu teada olema vähendatud kolmkõlale lisatud seitsmes aste. Bdim7 oleks siis B-D-F-G# (mis ühtlasi on ka Ddim7, Fdim7 ja G#dim7 akordide noodid). On see õige, k6ll?
It's a well-known fact that 100% of people who sell their Telecasters, die.
k6ll
Site Admin
Posts: 1968
Joined: 13 Mar 2005, 16:08
Location: Tartu-Kesklinn
Contact:

Post by k6ll »

dim kasutatakse kyll koos 7-ga aga enamsti kirjutatakse yksi, dim eeldab seda et kogu aeg on väiksed tertsid, isegi siis kui lisad 7 astme ehk siis Bdim7 oleks B D F Ab, aga VII astmelt tekiv C duuris akord septakordina on Bm7-5, noodid nootideks on B D F A, kus kõik noodid on C duuri omad

faded , kuigi G# on sama noot mis Ab, siis ei saa sa G# kasutada 7 astme nime all, sest G on B-st loetuna 6 aste. muidu sul poleks dim7 vaid dim+6, kuid seda akordi nime ei kasutata
User avatar
Faded
Moderaator
Posts: 7711
Joined: 18 Apr 2005, 17:09
Location: Ida-Tartu geto

Post by Faded »

Diminished skaalas on ju üheksa nooti oktaavi kohta, seega G# on 7. aste. Ja G on jah 6. aste.
Bdim skaala peaks olema B-C#-D-E-F-G-G#-A#-B.
It's a well-known fact that 100% of people who sell their Telecasters, die.
k6ll
Site Admin
Posts: 1968
Joined: 13 Mar 2005, 16:08
Location: Tartu-Kesklinn
Contact:

Post by k6ll »

see tervetoon pooltoon skaala, ehk siis 1 1/2 1 1/2 jne, see sobib dim akordile peale mängimiseks, aga mõtle me rääkisime ju C duurist, mitte et igalt akordil, mis helistikus astmelt moodustub on erinev helirida.
User avatar
Faded
Moderaator
Posts: 7711
Joined: 18 Apr 2005, 17:09
Location: Ida-Tartu geto

Post by Faded »

Jajah, nüüd saan aru. Bm7-5 puhul loetakse noote ikka C-skaalas - B-st alates esimene, kolmas, viies ja seitsmes aste, ehk siis B-D-F-A.
B-D-F-G# oleks Bdim (kõik intervallid on väiksed tertsid), mis on Bdim skaalas esimene, kolmas viies ja seitsmes aste. See on siis lihtsalt eraldiseisev akord, mitte C-helistikku kuuluv.
Sain ma õigesti aru?
It's a well-known fact that 100% of people who sell their Telecasters, die.
User avatar
fleik
Posts: 1445
Joined: 28 Jan 2007, 16:47
Location: Tallinn / Tartu

Post by fleik »

mul koostas õpetaja lihtsa tabeli, mille järgi oli suht lihtne pentatoonilises skaalas kerge improvisatsioon lugudele peale mängida:

Code: Select all

C major => Am penta
G major => Em penta
D major => Bm penta
A major => F#m penta
E major => C#m penta
B major => G#m penta
F major => Dm penta
k6ll
Site Admin
Posts: 1968
Joined: 13 Mar 2005, 16:08
Location: Tartu-Kesklinn
Contact:

Post by k6ll »

jah õige aga ikkagi see pole sol# see noot, vähendatud seitsmenda astme septakord 7 aste on siiski lab ehk siis Ab, kui sa loed 7ndat astet siis saad ju g loetuna a. see skaala, mida sina pidasid dim skaalaks on tervetoon pooltoon skaala, mis on lihtsalt matemaatiliselt tekkiv skaala, ma ei mäleta aga vist rimski korsakov kasutas seda esimesena. see kattub dim akordidega, sest kõik astmed on sarnased akordi nootidega. Selles suhtes kui sul on C akord ( c,e,g) noodid siis see on tekkinud Do mazoorist c duuris, ( c,d,e,f,g,a,b), aga sa ju ei ütle et see akord on tekkinud c früügia laadist, kus on ka samad astmed kattuvad noodid on aga (c,d,e ,f#,g,a,b)
k6ll
Site Admin
Posts: 1968
Joined: 13 Mar 2005, 16:08
Location: Tartu-Kesklinn
Contact:

Post by k6ll »

pmst fleik ega kui sa alustad neid pentatoonilisi skkalasid selle skaala teisest astmest siis on on nad täopselt need samad mazoorsed pentatoonilised skaalad C = Am pentatoonikaga
User avatar
Faded
Moderaator
Posts: 7711
Joined: 18 Apr 2005, 17:09
Location: Ida-Tartu geto

Post by Faded »

k6ll wrote:jah õige aga ikkagi see pole sol# see noot, vähendatud seitsmenda astme septakord 7 aste on siiski lab ehk siis Ab, kui sa loed 7ndat astet siis saad ju g loetuna a.

G# = Ab. See on lihtsalt semantika küsimus.

see skaala, mida sina pidasid dim skaalaks on tervetoon pooltoon skaala, mis on lihtsalt matemaatiliselt tekkiv skaala, ma ei mäleta aga vist rimski korsakov kasutas seda esimesena. see kattub dim akordidega, sest kõik astmed on sarnased akordi nootidega.

Jah, diminished skaala all ma pidasingi täistoon-pooltoon skaalat silmas.

Selles suhtes kui sul on C akord ( c,e,g) noodid siis see on tekkinud Do mazoorist c duuris, ( c,d,e,f,g,a,b), aga sa ju ei ütle et see akord on tekkinud c früügia laadist, kus on ka samad astmed kattuvad noodid on aga (c,d,e ,f#,g,a,b)

Laadid on mulle täiesti tume maa. Lihtsalt seni panin akorde kokku lihtsalt intervallide järgi, ilma selle peale mõtlemata, et helistiku põhiakordid koosnevad vastava helirea nootidest (mis on täiesti loogiline, kui järgi mõelda).
It's a well-known fact that 100% of people who sell their Telecasters, die.
dirtdog
Posts: 38
Joined: 05 Dec 2006, 18:56

Post by dirtdog »

Ega keegi kõike helistikke sellisel kujul kirja ei viitsi panna?

Code: Select all

aste noot akord
I    G    G
II   A    Am
III  B    Bm
IV   C    C
V    D    D
VI   E    Em
VII  F#   F#dim
VIII G    G
Mul mõned küsimärgid selle teema kohta veel.
Näiteks ma ei tea kõikide helistike noote...
See aitaks.
User avatar
Laur.
Posts: 1199
Joined: 26 Mar 2006, 00:13
Location: Saku/Tartu

Post by Laur. »

dirtdog wrote:Näiteks ma ei tea kõikide helistike noote...


viewtopic.php?t=23&postdays=0&postorder=asc&start=75
4. post.
Äkki aitab..
http://llaurits.wordpress.com
hufuufer ät gmail punkt com
dirtdog
Posts: 38
Joined: 05 Dec 2006, 18:56

Post by dirtdog »

ohsaa...
Vist aitabki. Tänx! :D
User avatar
1992
Posts: 31
Joined: 22 Dec 2006, 14:45
Location: Elva

Post by 1992 »

Aga mida ma teen kui laulus on akordid E5, A5, G5, A#5, C5, B5, F#5, F5 :?:
Ma saan aru et pean helistiku leidma, aga milline sinna sobiks?
Ja kui olen leidnud sobiva helistiku, siis otsin sobiva skaala?
okou
Posts: 29
Joined: 12 Jun 2007, 13:10

Post by okou »

1992 wrote:Aga mida ma teen kui laulus on akordid E5, A5, G5, A#5, C5, B5, F#5, F5 :?:
Ma saan aru et pean helistiku leidma, aga milline sinna sobiks?
Ja kui olen leidnud sobiva helistiku, siis otsin sobiva skaala?


Need akordid ei ole ühestki kindlast heliredelist vist üldse võetudki. E5 G5 A5 A#5 ja B5 on E Blues näiteks.

Kasuta näiteks seda lehte (LINK) heliredelite tuvastamiseks, kui kõiki noote peast ei tea.
Locked