Duuride järejestus kõrguse järgi

Kitarri mängutehnika probleemid - legatod, alternate picking, sweep-picking, soojendusharjutused, bendid, flasoletid, tapping, strumming, slap, two-hand tapping, fingerstyle, klassikaline
Locked
Radioh3ad
Posts: 10
Joined: 17 Jan 2008, 16:59

Duuride järejestus kõrguse järgi

Post by Radioh3ad »

Kas keegi oleks nii hea ja paneks mulle kirja kõige tavalisemad duurid (just duurid A, D, G jne) madalamast kõrgemani (ehk siis duuride helirida vms?). Tore oleks, kui saaks näiteks minoorid ja 7-med ka sisse.

Või äkki on kellelgi link vms.

Tänan!
Isa ütles, et mängi bareega, ma mõtsin, et ostan hoopis kapo
-oss-
Posts: 95
Joined: 05 Dec 2007, 13:22
Location: Kil-Nõmme

Post by -oss- »

Ma täpselt ei saanud kyll aru mis sa soovid aga
http://kitarr.astar.ee/?page=akordid
Radioh3ad
Posts: 10
Joined: 17 Jan 2008, 16:59

Post by Radioh3ad »

Selgituseks siis. Kui võtan tavalisi duure, siis tahaks teada, mis on nende heli kõrguse järjekord, mis on kõige madalam duur ja mis talle järgneb ja siis sealt järgmine, kuni kõige kõrgemani. Helikõrguse järgi tahaks duure saada järjekorda. Kõige tavalisemad duurid palun.
Isa ütles, et mängi bareega, ma mõtsin, et ostan hoopis kapo
User avatar
Faded
Moderaator
Posts: 7711
Joined: 18 Apr 2005, 17:09
Location: Ida-Tartu geto

Post by Faded »

Akordi helikõrgus sõltub nootidest, milles sa akordi üles ehitad. C-duur I positsioonis kõlab madalamalt, kui C-duur VIII positsioonis.

Mille järgi seda akordi helikõrgust peaks vaatama? Kõige kõrgema noodi järgi? Kõige madalama noodi järgi? Mingi muu variant?
It's a well-known fact that 100% of people who sell their Telecasters, die.
Radioh3ad
Posts: 10
Joined: 17 Jan 2008, 16:59

Post by Radioh3ad »

Vabandage minu võihiklust. C-duuri 8-s positsioon on C-duur võetuna barees eksole? C-duur võetuna I positisoonis on tavaline C (2,4,5 keel) eksole? Kui see nüüd on nii, nagu ma seda siin väidan, Siis mina tahaksin teada, mis järjestus on duuridel helikõrguse järgi kui neid võtta I positsioonist.

Ma ei sagi aru, kas ma olen asjadest nadza valesti aru saanud. Igatahes olen ma selgeks õppinud kõikvõimalikke duure alustades C ja G-ga ja lõpetades Am ja D7-ga. Olen nad selgeks õppinud nii nagu kitarriõpik seda õpetab. Kõik duurid jäävad esimesse I, II ja III krihvivahesse. Nüüd tekkiski mul küsimus, et milline on nende duuride helikõrguse järjekord?
Isa ütles, et mängi bareega, ma mõtsin, et ostan hoopis kapo
User avatar
Faded
Moderaator
Posts: 7711
Joined: 18 Apr 2005, 17:09
Location: Ida-Tartu geto

Post by Faded »

Okei, I positsioonist siis. Aga mille järgi sa seda helikõrgust määraksid? Akordi kõige kõrgema noodi järgi?

Ja muuseas, kõik ei jää 1-2-3 krihvivahesse. B-duur näiteks ulatub neljandasse vahesse, Cm aga viiendasse.
It's a well-known fact that 100% of people who sell their Telecasters, die.
Radioh3ad
Posts: 10
Joined: 17 Jan 2008, 16:59

Post by Radioh3ad »

Oh, ole sa tänatud, minust on aru saadud :D
Milise noodi järgi, hm, ma pole mõelnud selle peale, kas duuridel miskit keskset nooti ei ole, mille järgi võtta saaks? Paistab, et see asi on keerulisem, kui ma ette kujutasin. Arvasin, et on näiteks A-duur ja ta omab teatud vahemiku noote ja sealt kust ta lõppeb algab näiteks D-duur, et minu arusaamise kohaselt saaks neid helikõrguse järgi järjestada. Aga tuleb välja, et duuride helikõrgused ka kattuvad?

Mulle turgatas see mõte pähe, kuna vahest olen kuulmise järgi üritanud duuritada lugusid ja siis arvasin, et kui selline kindel duuride helikõrguse järjekord ees oleks, oleks seda lihtsam teha. Aga paistab, et ma olen sellest vist erinevalt aru saanud.
Isa ütles, et mängi bareega, ma mõtsin, et ostan hoopis kapo
User avatar
Faded
Moderaator
Posts: 7711
Joined: 18 Apr 2005, 17:09
Location: Ida-Tartu geto

Post by Faded »

Muidugi helikõrgused kattuvad.

Ainus variant oleks järjestada akordi esimese astme järgi. See oleks lihtne - C, D, E, F, G, A, B.

Samas võib alati mängida akorde erinevalt, rõhutada erinevaid keeli erineval määral, mis jällegi muudab akordi kõla, nii et sellest järjekorrast mingit praktilist kasu ei ole.
It's a well-known fact that 100% of people who sell their Telecasters, die.
Radioh3ad
Posts: 10
Joined: 17 Jan 2008, 16:59

Post by Radioh3ad »

Tänud, seda enam vähem tahtsingi teada....
Isa ütles, et mängi bareega, ma mõtsin, et ostan hoopis kapo
mortral
Posts: 71
Joined: 05 Aug 2007, 17:19

Post by mortral »

Mulle turgatas see mõte pähe, kuna vahest olen kuulmise järgi üritanud duuritada lugusid ja siis arvasin, et kui selline kindel duuride helikõrguse järjekord ees oleks, oleks seda lihtsam teha.


Kui lugusid duuritada üritad, siis on punkt 1. oluline on akordide bassinoot - 90% juhtudest on see akordinimega sama. Punkt 2. õpi natuke muusikateooriat ja ürita kitsendada seda akordide hulka, mis võivad loos olla. Igas helistikus on omad akordid, ei ole mõtet kõiki maailma akorde ühes loos läbi proovida.

Soovitaks seda, et kui loos on mingi soolo, siis selle järgi saad suhteliselt lihtsalt paika panna helistiku, ning siis tead juba mis akorde proovida.

Alguses proovi näiteks soolodes, kus kõlab korraga üks noot arendada oma kuulmine sinnamaale, et Sa ei eksi enam, milline see noot on. Edasi akordides, kus kõlab kaks, kolm või enam nooti ürita neid eraldi kuulda ja järgi mängida. See ei tulegi päevapealt.

Samast aspektist oli meil üks kõrva arendamise küsimus, uuri seda teemat ka, ei viitsi sama juttu siin uuesti kirjutada.
k6ll
Site Admin
Posts: 1968
Joined: 13 Mar 2005, 16:08
Location: Tartu-Kesklinn
Contact:

Post by k6ll »

Tuletaks veelkord meelde et Duur on helistik ja teie räägite helistiku sisestest kitarri "saateakordi võtetest"
k6ll
Site Admin
Posts: 1968
Joined: 13 Mar 2005, 16:08
Location: Tartu-Kesklinn
Contact:

Post by k6ll »

Vali guitar pros antud saateakordi võte klahvi alt A ja sa näed neid siis noodi pildis millised nad välja näevad, kui antud akordivõtte ekraanile kuvad
Locked