Helistiku äratundmine.

Kitarri mängutehnika probleemid - legatod, alternate picking, sweep-picking, soojendusharjutused, bendid, flasoletid, tapping, strumming, slap, two-hand tapping, fingerstyle, klassikaline
Locked
User avatar
served
Posts: 3974
Joined: 14 Apr 2005, 21:44
Location: Tartu

Helistiku äratundmine.

Post by served »

Tere.

Mind on pikka aega piinanud küsimus, et kuidas ära tunda duuride järgi mis helistikus lugu on. Katsetamisega alati ei saa paika. Äkki oskab keegi aidata. Seletab ära vms.
Praegu oleks vaja teada saada mis helistikus on selline duuride kombinatsioon.

D5 E5 D5 F5 D5 E5 G5

Aitäh, ma arvan et kui saan selle selgeks, siis oleks supper, kuid pole veel kusagilt abi saanud eriti.
Hi-Gain

Parandan kitarre!
Ehitan efektiplokke.(vooluallikad, looperid, butiik)
Teema: http://www.rada7.ee/?s=f&k=7&id=45308
Koduleht: http://amest.edicypages.com/
User avatar
Henri
Posts: 442
Joined: 08 Dec 2006, 21:23

Post by Henri »

Am helistik peaks olema
Sain ta nii et võtsin nt D5, sain D ja A noodi. Siis teiste akordidega samamoodi ja lõpuks tuli A B C D E F G ehk Am / C helistik
x
x
7 D
7 A
5 D
x

aga samas ma pole 100% kindel ka
Last edited by Henri on 25 Mar 2008, 20:48, edited 1 time in total.
v100 > SH2N+SH4B
Marshall Guv'nor GV-2
Fender Champ
pepejalolo
Posts: 83
Joined: 04 Feb 2008, 22:42

Post by pepejalolo »

Kui lugu on D võtmes, siis äkki D Dorian?
Last edited by pepejalolo on 15 Feb 2009, 21:50, edited 2 times in total.
User avatar
donkey
Posts: 898
Joined: 22 Jul 2006, 14:56
Location: Tallinn

Post by donkey »

pepejalolo wrote:Kui lugu on D võtmes, siis äkki D Dorian?

Helistikku küsiti. Ma pakuks re-minoor.
mortral
Posts: 71
Joined: 05 Aug 2007, 17:19

Post by mortral »

Re minoor sobiks küll, kuna kasutatud on kvintakorde ja ainult osasid, ei saa päris kindel olla, samad akordid oleksid kvintidena võetult ka C mažooris ja ilmselt leiaks neid helistikke veel.

Kuna akordidel kolmas aste puudub ei saa hetkel kindlalt öelda, kas on minoor või mažoorhelistik.

Kui see on Sul kuskilt laulu või salmi algusest mitte suvalise koha pealt võetud riff, siis ma pooldaks ka D minoori, kuna siis algaks asi toonikast.

Üldine põhimõte on selline, et vaatad, millise helistiku nootidele akordid vastavad, kas on sees näiteks dieese-bemolle ja kui, siis mitu. Selle abil teed kindlaks helistiku. Ja siis edasi vaatad, kas lugu on mažoorne või minoorne
mažoorsel on akordid alates toonikast MmmMMmdim
ja minoorsel mdimMmmMM kus M on mažoorne, m minoorne ja dim - vähendatud. Edasi vaatad, kas on mõningaid akorde, mis on välja jäetud. Kui näiteks helistiku 2. ja 6. on ära jäetud võib tegemist olla pentatoonilisega. Võib selles mõttes, et vahel mängitakse ka täishelistikke ainult mõne duuriga kogu komplektist. a' la kolmeduurilood, kus kasutatakse tihti ainult helistiku 1, 4, 5. astet. Alati ei saagi kindlaks teha, ja vahel toimub loo sees ka helistikuvahetus, või on kasutatud helistikuväliseid akorde.
User avatar
served
Posts: 3974
Joined: 14 Apr 2005, 21:44
Location: Tartu

Post by served »

aso, see viimane jutt on juba päris juhendav. Sellest helistiku muutusest olen teadlik jah. Eks ma katsetan ja kuulan, äkki saan süsteemi selgeks.

Keegi mingit www aadressi ei oska viidata? inglisekeel on üsna tuttav ja ise uurides saab vast paremini ja kiiremini pihta.
Hi-Gain

Parandan kitarre!
Ehitan efektiplokke.(vooluallikad, looperid, butiik)
Teema: http://www.rada7.ee/?s=f&k=7&id=45308
Koduleht: http://amest.edicypages.com/
User avatar
Kadriii
Posts: 268
Joined: 14 May 2006, 10:53
Location: Tõrva

Post by Kadriii »

Ma tunnen ka helistiku katsetades ära,
polegi proovinud mingi süsteemi järgi ära tunda,
Marvin
Posts: 477
Joined: 21 Dec 2006, 10:39

Post by Marvin »

Kõige esimese pealevaatamisega üritan otsida esimese akordi juure kolmandat kuskilt (juhul kui esimene akord on n.ö. gravitatsiooni kese) Ehk siis antud progressioonist on kohe näha F, mis asub D'st 3 pooltooni kaugusel, seega on D minoorne. Kuna E on tavalise kvindiga (mitte madaldatud, nagu Aeoolia nõuaks) ehk siis D'l ei ole mitte madaldatud kuues, vaid tavaline, siis juriidiliselt oleks kõige korrektsem Dooria, aga samas keegi ei hakkagi seda madaldatud kvinti sinna E'sse ebardliku harmoonia tõttu raskemas muusikas mängima, siis pole ka D Aeoolial häda kedagi!
Locked