palun abi folk lugude mängimiseks

Kitarri mängutehnika probleemid - legatod, alternate picking, sweep-picking, soojendusharjutused, bendid, flasoletid, tapping, strumming, slap, two-hand tapping, fingerstyle, klassikaline
Mõhn
Posts: 8
Joined: 16 Jun 2009, 08:31

palun abi folk lugude mängimiseks

Postby Mõhn » 24 Sep 2012, 13:34

Vajan abi

Näiteks kui loo "postipoiss" esimene salm lõpeb ja teine algab C duuriga, siis sobiks sinna vahele 4 bassi nooti (kui ma üks kitarri mängin ja neid bassi noote tahaks kahe salmi vahel sujuvaks ja lahedaks üleminekuks kasutada). Loomulikult saab ilma ka mängida, aga kõlaks paremini, kui ma ka neid noote oskaks. Samuti lugu "sauna taga tiigi ääres" on minul näiteks selge E duuris, ning seal on esimese salmis lõpus kui järgmise algul E duur ning lool "veel kord" on selliseks duuriks G duur. Sry, kui kirjutan midagi ebaarusaadavalt. Et kust ma võiksin netist selliste bassi duuride (käikude) kohta infot leida? Millise märksõna peaks otsingusse sisestama? Või äkki keegi oskab need siia lisada?

Suur tänu vastajatele

User avatar
Laur.
Posts: 1199
Joined: 26 Mar 2006, 00:13
Location: Saku/Tartu
Contact:

Re: palun abi folk lugude mängimiseks

Postby Laur. » 27 Sep 2012, 21:00

Tegu on enamasti astmelise liikumisega ehk heliredeliga. Mängides C duuris, sobivad vahekäikudeks G A ja B noodid. Ehk viimase akordi asemel mängid igal löögil järgneva: /C /G /A /B. (Teeme selgeks, et B all mõtlen ma klassikalise muusika H'd, ning klassikalise maailma B kohta ütlen Bb (b-bemoll))

Tähisega "/A" märgitakse bassinooti ehk kui näed kusagil C/G, siis tead, et seal on C duur, kuid samal ajal võtad alla ka G bassi. Kui on lihtsalt /G /A /B, nagu eespool, siis märgitakse selliselt bassi liikumist.

Selliseid käike võid sa teha ükskõik mis helistikust, kui tead, mis on viiendaks astmeks. E duuris oleks selleks siis näiteks B ja bassikäiguks enne E akordini jõudmist /B /C# /D#.

Kui sul on enne toonikasse (akord/aste, mille helistikus lugu on ehk kui Postipoiss on C duuris, siis on selle loo toonika C) minekut vaja mängida viienda astme akordi, siis näeks see välja näiteks nii: G /G /A /B. G bassi kordasin, et ma jõuaks takti lõpus järgmise akordi külje alla, mitte selle akordini. Kui ma poleks seda teinud, tulnuks C akord (või bass, kuidas iganes seda mängid) üks löök liiga vara, eelmise takti lõpus, ning see kõlanuks lihtsalt halvasti.

Kui kõik see kerge teoreetilise poole hõnguga jutt segaseks jäi, proovin natuke kergemalt - bassikäigud on enamasti tavaline heliredel. Proovi neid mängida nii, et sa jõuaksid õigel ajal õigesse nooti, ja kui sa tahad kõla huvitavamaks saada, ronides poole tooni kaupa üles, ei pea sa sugugi alustama viiendalt astmelt.

Samamoodi saad sa minna bassikäikudega ka teistesse akordidesse, peab vaid piisavalt aega olema, et seda teha, ning pead teadma, mis noodist käiku alustada. Tihti ei ole need noodid järjest.

Toon ühe näite. Lugu on e-mollis.
Fraasi teise poole "igav" versioon oleks lihtsalt akordid: B | Em | Am | Em | Bm | Em
Natuke põnevam on aga nii: B /A /B /D# | /E /D /C /B | Am | Em | /B /A /G /F# | Em

Sellised asjad tulevad lõpuks loomulikult ja kuigi see tähejoru tundub keeruline, ei pea ma selle mängimisele enam mõtlema, ning tegu on vaid ühe versiooniga, kuidas ma seda teen.

Lõpuks veel üks piltlik näide - tundub, et kitarrist sebib ainult ringi, kuid tegelt on õigetes kohtades tavalised tuntud akrodid (kuigi ta mängib seal neid imelike võtetega) ja see ringi sebimine ongi need samad bassikäigud. Väga tihti käib ta vastava akordi viiendal astmel ehk kui mängib E molli, siis vaheldub bass E B E B ning A mollil A E A E. Juba see teeb kuulamise huvitavamaks.
http://www.youtube.com/watch?v=LinrPD3i4C0&feature=plcp
http://llaurits.wordpress.com
hufuufer ät gmail punkt com

k6ll
Site Admin
Posts: 1968
Joined: 13 Mar 2005, 16:08
Location: Tartu-Kesklinn
Contact:

Re: palun abi folk lugude mängimiseks

Postby k6ll » 02 Oct 2012, 17:11

web.zone.ee/basskitarr tee see kursus läbi, siis oskad juurde mängida

User avatar
S.S.D.D.
Posts: 148
Joined: 07 Jul 2007, 10:55

Re: palun abi folk lugude mangimiseks

Postby S.S.D.D. » 10 Dec 2014, 10:58

Piisavalt võime ja palju (el.)kitarre, kitarrimängu oskusi on oluliselt vähem:)