Kuulmise järgi mängimine

Kitarri mängutehnika probleemid - legatod, alternate picking, sweep-picking, soojendusharjutused, bendid, flasoletid, tapping, strumming, slap, two-hand tapping, fingerstyle, klassikaline
Kristi9
Posts: 2
Joined: 02 May 2012, 11:22

Kuulmise järgi mängimine

Postby Kristi9 » 26 May 2012, 18:06

Tere

Olen veidi rohkem kui kuu aega kitarri omal käel harjutada proovinud - akustilist. Teooriast ei jaga midagi, selged on enamus põhiakorde ja peas mõned tabide järgi õpitud lihtsamad viisid (nt. ood rõõmule, sepapoisid, heliredel jne).
Aga küsimus tekkis hoopis selles, et kuidas soovitaksite kõige paremini harjutada kuulmise järgi mängimist. Kas ise olete kohe algusest peale osanud nö ladusalt mingit viisi järgi mängida (st õiged noodid leidnud) ? :)
Last edited by Kristi9 on 21 Mar 2013, 11:40, edited 1 time in total.

User avatar
fleik
Posts: 1445
Joined: 28 Jan 2007, 16:47
Location: Tallinn / Tartu

Re: Kuulmise järgi mängimine

Postby fleik » 27 May 2012, 13:46

Mina teen nii et panen loo mängima, ja siis otsin üles helistiku + akordid ning üritan võimalikult palju peale improviseerida kui kannatab.

Siin mingit universaalset nippi ei ole, aga mida rohkem üritad oma peaga lugusid järgi mängida, seda paremaks su kõrv läheb
Les Paul & Strat& Tele & Akust
Pisike võim & Lampvõim
Mikker & Helikaart & Soft
Pedaalid kohvris
Suupill

Kristi9
Posts: 2
Joined: 02 May 2012, 11:22

Re: Kuulmise järgi mängimine

Postby Kristi9 » 28 May 2012, 09:21

.....
Last edited by Kristi9 on 21 Mar 2013, 11:39, edited 1 time in total.

User avatar
fleik
Posts: 1445
Joined: 28 Jan 2007, 16:47
Location: Tallinn / Tartu

Re: Kuulmise järgi mängimine

Postby fleik » 29 May 2012, 00:10

nootide asukohad jäävad mingi hetk kindlasti meelde. Jäta endale meelde lahtine häälestus EADGBE .. ja sealt saad juba iga keele kohta ja igas krihvis kasvõi lugedes noodi teada.

Ilmselt iga inimene õpib erinevalt. Mul läks 3-4 aastat aega enne kui ma rohkem jagama hakkasin. Praegu enam väga probleemi ei ole. Samas ka, mida parem kõrv seda lihtsam endal on.
Les Paul & Strat& Tele & Akust
Pisike võim & Lampvõim
Mikker & Helikaart & Soft
Pedaalid kohvris
Suupill

CoB
Posts: 149
Joined: 21 Aug 2007, 13:53
Location: Rapla
Contact:

Re: Kuulmise järgi mängimine

Postby CoB » 24 May 2013, 22:23

Eelnev jutt vastab kõik tõele aga kõik ei pruugigi osata kuulmise järgi mängima. Isegi,kui on juba mõned aastad mängitud.
Toon näite elust enesest. Mina isiklikult kuulen ainult ühest kõrvast ja õpin pea kõik lood( va kiiremad soolod) kuulmise järgi, kõik on tulnud just sellepärast, et ma olen üritanud algusest peale kuulmise järgi mängida.Minu jaoks on see kuidagi huvitav. =)
Ja mul on paar sõpra,kes on mänginud ka mõned aastad ja ei oska isegi akorde kuulmise järgi mängida ja neil on kuulmiselunditega kõik kombes.
Kitarrid:Epiphone Korina Explorer BK,mingi staggi el.akust.
Võim:Mingi Laney bassivõim:D(50W).
Plokid:Zoom G.1 ja Boss MT-2
Medikad:Dunlop,Planet Wawes.

q2800
Posts: 53
Joined: 23 Oct 2012, 20:37
Location: Saku
Contact:

Re: Kuulmise järgi mängimine

Postby q2800 » 25 May 2013, 23:10

Tean omast kogemusest, et enamasti õpivad kitarri mängijad siiski kuulmise järgi mängima alles siis, kui on aastaid kogemusi. Endal alles 2a läheb ja oskan juba osasid lugusid kuulmise järgi küll võtta, kuid soolode või raskemate partiide mängimine kuulmise järgi võtab veel aega ja vahest läheb vaja suisa abimaterjali. Aga kuulmise järgi õppimine hakkab pihta sellest, et peab olema peas kinni nootide või akordide kõlad. Endal on nii, et kuulan lugu nii palju, et viis jääb kummitama peas. See järel istun kitarri taha ja hakkan enda peas kõlavat lugu klappima kitarriga. Palju kasu ongi siin puhul see, kui eelnevalt juba tead kuidas miski akord või noot kõlab, nii on kerge lihtsalt õiged akordid üles otsida ja vajadusel neid muuta, et looga klapiks. Ise peale seda kui olen kuulmise järgi paika pannud loo, vaatan üle kuidas lugu tabide peal on ja see järel võrdlen kui hästi hakkama sain.

Seega, soovitan alustada sellest, et mängid erinevaid akorde iga päev ala. kuni 10 minutit. Ühel hetkel jäävad sul nende akordide kõlad pähe, eriti tähtis on et sa alati teaksid mis akordi sa mängiksid. Soovitan ka teooria poolt natuke siis õpida, sest teatud akrodid ei sobi teatud akordidega, sama ka helistikega. Lugu õpides ja teada saades nt helistiku või akordi, oskad juba hinnata ka seda, mis akordid võivad olla järgmised, nii hakkad neid katsetama ja võidki leida juba klappiva akordi või noodi.

Soovitan ka palju erinevaid lugusid õppida, ka sellest on kasu, sest siis sa õppid erinevaid käike ja akorde. See aitab sul nii kuulmise harjutuse poolest kui ka mängimise tehnika poolest.

Hakka improviseerima palju. See aitab sul väga palju lugusid kuulmise järgi õppida, sest nii oled julge katsetama. Paljud algajad ei suuda õppida lugusid, sest nad ei tea kuidas katsetada. Mõtle kastist väljas pool. Katseta kuidas kõlab üks akord võrreldes teisega või üks noot teise noodiga. Lugusid õppides proovi ise sinna midagi juurde panna. Või kodus harjutades võid niisama suvaliselt akorde mängida. Nii kindlustadgi selle, et kui lugu õpid kuulmise järgi siis oskad juba katsetada, nii ei püsi sa ühe akordi juures ja mõtled, mis võib olla teine akord, vaid katsetad erinevaid akorde julgelt kuni ühel hetkel avastad, et oled leidnud õige akordi. Sama kehtib ka nootide puhul.

Õppi oma kitarri kael selgeks. See tähendab siis seda, et kõik noodid ja kergemad skaalad, mis asetsevad kitarri kaelal. Uut lugu õppides suudad sa juba ise siis hakata mõtlema laiemalt, mitte ainult püsides ühe noodi küljes. Vaid oskad valida kergema ja ligipääsetavama noodi või akordi, lihtsustades nii oma mängimist. Usu mind, seda teades hakkad mõistma, et võid lugusid mängida nt 3, erineva koha peal mis kitarril asetsevad, vaatamata sellele, et kõik kõlab samamoodi.

Rohkem ma nagu soovitada hetkel ei oska aga no loodan, et on kasu!
Kitarrid: Vintage VRS100, Stagg Stratocaster, Harley Benton HBL-400, Sigma guitars DMC-1STE
Basskitarr: Peavy Millennium BXP
Pedaalid: Behringer X-Vamp, Line 6 Floor Pod Plus