Esinemishirm

Kitarri mängutehnika probleemid - legatod, alternate picking, sweep-picking, soojendusharjutused, bendid, flasoletid, tapping, strumming, slap, two-hand tapping, fingerstyle, klassikaline
Oja95
Posts: 28
Joined: 23 May 2010, 20:33

Esinemishirm

Post by Oja95 »

Enne igat esinemist lähen nii närvi, et ei suuda oma kava korralikult esitada: käed muutuvad külmaks ning lähevad krampi.
Kas kellegil teisel on ka nii?
Kuidas sellest üle saada?
Epiphone Les Paul Standard EB
Marshall MG101FX
SSSnake GPK6 - 6 m kaabel
User avatar
Strattocaster
Posts: 52
Joined: 15 Oct 2010, 15:50
Location: Tallinn

Re: Esinemishirm

Post by Strattocaster »

Kartsin ka kunagi laval esinemist,nüüd ma aga pigem naudin seda.

Harjuta lihtsalt niikaua,kuni sa oled endas kindel,that's all.
Vilmar
Posts: 73
Joined: 29 Sep 2010, 00:45

Re: Esinemishirm

Post by Vilmar »

Oja95 wrote:Kas kellegil teisel on ka nii?

Päris paljudel on nii.

Oja95 wrote:Kuidas sellest üle saada?

Loodetavasti oled nõus, et selline hirm on tegelikult täiesti alusetu. Mis siis juhtub, kui isegi absoluutselt kõik esinemisel nässu läheb? Mitte midagi ei juhtu. Tervis on alles, elatis on alles, sõbrad on alles. Ülekäigurajal teed ületada või trepist alla kõndida on tuhat korda ohtlikum, aga seda sa küll ei karda. Ei ole lihtsalt mingit põhjust esinemist karta. Ei ole ka mõtet häbi tunda, tavaline asi ju, aga tuleb aru saada, et taoline hirm on alusetu.

Edasi, tuleb lihtsalt õppida oma emotsioone reaalsusele vastavaks muuta. Keskendu mõttes sellele lihtlabasele faktile, et tegelikult no TÕESTI pole ju absoluutselt midagi karta. Otsi olukordi, kus tunned end peaaegu mugavalt, ja püüa end selle mõtte abil täiesti mugavalt tundma panna (olukordades, kus sa end kohe üldse mugavalt ei tunne, käiks see tõenäoliselt üle jõu). Kui selle saavutad, siis oledki end natuke julgemaks teinud, ja olukorrad, mis varem tundusid mõõdukalt ebamugavad, hakkavad nüüd tunduma ainult natuke ebamugavad, nii et suudad keskendudes ka neid endale üldsegi mitte ebamugavaks mõelda. Ja nii edasi. Aja jooksul koguneb niiviisi suur edasiminek.

Paraku on see üsna palju vaeva ja kannatust nõudev pikk protsess. Aga esinemine esinemiseks, enda sotsiaalset julgust ja enesekindlust treenida on üks kõige tähtsamaid asju, mida tänapäeva rikaste riikide elanikud üldse enda heaks teha saavad. Millegipärast on jah nii, et inimesed üldiselt kipuvad tähelepanu keskmes olemist ja üleüldse lihtsalt üksteist absurdselt palju kartma. Kui nälg, külm, sõda, haigused ja muu taoline enam ei kimbuta, siis osutubki see narrus päris oluliseks elukvaliteeti piiravaks teguriks. Jäävad paljud head tutvused tegemata, paljud ettevõtmised ette võtmata, palju mõtteid ja loomingut teistega jagamata, sest inimesed kardavad üksteist. Täiesti asjatult. Mina kardan sind, sina kardad mind. Absurd ju! Kui sina mind kardad, siis mis põhjust on mul sind karta! Ja vastupidi!

Ega näiteks ma ise ka teistmoodi ei ole. Pillimänguga ma küll ei esine, aga kui on teinekord vaja midagi lihtsalt rääkida rahvahulga ees, siis tuleb pinge sisse küll. Peaaegu kõigil inimestel vist tuleb, kellel rohkem, kellel vähem. Aga eks ma olen juba lapsest saati aru saanud, et emotsioonid on reaalset ohtu (polegi ju olemas reaalset ohtu!!) arvestades ikka VÄGA proportsioonist väljas, ja üritanud neid jõudumööda vaigistada. Ja nüüd hakkab juba peaaegu välja tulema. Ainult minuga on see jama, et väsin väga, VÄGA kergesti, ja kui väga ära väsin siis kaob koos kõige muuga ka julgus. Aga kui olen väljapuhanud ja õiges tujus, ja tunnen et minu esinemisel on mõte, siis tunnen mõnikord end tähelepanu keskmes juba lausa hästi.

Mingi pinge siiski jääb. Aga see ei ole hirm, vaid elevus. Saan kõigile muljet avaldada. Äge.
Marvin
Posts: 477
Joined: 21 Dec 2006, 10:39

Re: Esinemishirm

Post by Marvin »

Tähtis on igas olukorras enesekindlaks jääda. Vilmar sõnastas mõtted hästi.
Last edited by Marvin on 19 Dec 2010, 21:21, edited 1 time in total.
User avatar
RockaRolla
Posts: 1225
Joined: 15 Jan 2008, 13:37
Location: Kavarna, Bulgaaria

Re: Esinemishirm

Post by RockaRolla »

Vilmar wrote:
Oja95 wrote:Kas kellegil teisel on ka nii?

Päris paljudel on nii.

Oja95 wrote:Kuidas sellest üle saada?

Mitte midagi ei juhtu. Tervis on alles, elatis on alles, sõbrad on alles.

Ja mina arvasin, et ühel juhul kümnest oled peale esinemist eluaeg halva tervisega. Enam ma ei karda.
Throw the Jew Down the Well
User avatar
chord
Posts: 208
Joined: 29 Jan 2010, 20:40
Location: Tallinn

Re: Esinemishirm

Post by chord »

Oja95 wrote:Kuidas sellest üle saada?


Sada grammi viina peaks aitama.
Practise until your fingers bleed!

I drive a Harley Davidson motorcycle and play a Harley Benton electric guitar 8) .
Oja95
Posts: 28
Joined: 23 May 2010, 20:33

Re: Esinemishirm

Post by Oja95 »

chord wrote:
Oja95 wrote:Kuidas sellest üle saada?


Sada grammi viina peaks aitama.


Viina jaoks on vanust veidi vähe :D
Epiphone Les Paul Standard EB
Marshall MG101FX
SSSnake GPK6 - 6 m kaabel
User avatar
Tegelane
Posts: 1713
Joined: 02 Jul 2008, 01:42
Location: Eesti->Tartu

Re: Esinemishirm

Post by Tegelane »

Võta rahulikult:)

Midagi tõesti karta pole ja varsti äkki näed, et see väike närvikõdi enne esinemist ongi see, mis annab asjale efekti ja naudingut juurde. Minul vähemalt nii on. Selline väike pinge, mille saad kõik laval välja endast ja saad positiivset energiat vastu :)

Toredaid esinemisi! :)
Vilmar
Posts: 73
Joined: 29 Sep 2010, 00:45

Re: Esinemishirm

Post by Vilmar »

Julgustuse mõttes mainin ära, et juhtumisi täna tegin lausa *mitu* korda (sealhulgas üks õige pisike "esinemine" kitarriga) täpselt seda, millest rääkisin: asetasin end olukorda, kus tundsin end natuke ebamugavalt, ja püüdsin end mõttejõul (tegelikult ka alkoholi jõul... khm) täiesti mugavalt tunda. Õnnestus. Edasiminek on tuntav. Lihtsalt isegi lollile reaalsusele risti vastupidi töötavale alateadvusele jõuab ka niiviisi ikkagi kohale, et no tõesti ei ole ABSOLUUTSELT MITTE MIDAGI karta.

Tervis on alles, elatis on alles, sõpru on rohkemgi. Rahakott küll veidi kergem, aga asi oli absoluutselt seda väärt.
St 35
Posts: 189
Joined: 07 May 2009, 17:40

Re: Esinemishirm

Post by St 35 »

Alkohol lahendab suure osa sellest hirmust ;)
User avatar
chord
Posts: 208
Joined: 29 Jan 2010, 20:40
Location: Tallinn

Re: Esinemishirm

Post by chord »

St 35 wrote:Alkohol lahendab suure osa sellest hirmust ;)


Mis sa propageerid - teemaalgataja ise ütles veel, et liiga noor selleks. Ja nii see noorus hukka lähebki...
Practise until your fingers bleed!

I drive a Harley Davidson motorcycle and play a Harley Benton electric guitar 8) .
St 35
Posts: 189
Joined: 07 May 2009, 17:40

Re: Esinemishirm

Post by St 35 »

chord wrote:
St 35 wrote:Alkohol lahendab suure osa sellest hirmust ;)


Mis sa propageerid - teemaalgataja ise ütles veel, et liiga noor selleks. Ja nii see noorus hukka lähebki...


Ma lihtsalt ütlesin, mis on tõhus meetod.

Ning btw..
chord wrote:
Oja95 wrote:Kuidas sellest üle saada?


Sada grammi viina peaks aitama.
Rynts
Posts: 68
Joined: 18 Oct 2009, 18:13

Re: Esinemishirm

Post by Rynts »

Ma lisaks nii palju.. et laval tuleks olla minu arvates suhteliselt "pohhuist", see muidugi oleneb paljuski stiilist, mida esitate. Ma usun, et inimeste jaoks mõned sassi ajamised teevadki esinemise huvitavamaks. Mina lähtun igatahes oma grunge stiilist nii, tuleb kuidas tuleb, peaasi et mängides oma hingelise rahulduse kätte saad.

Palju edu bändiga ! 8)
Fender American Standard Stratocaster
Tanglewood Tomkat Te6js
User avatar
Defender
Posts: 388
Joined: 29 Oct 2006, 10:46
Location: Tartu 89 agul

Re: Esinemishirm

Post by Defender »

Kui esinemine narvikodi ei paku, siis pole motet uldse lavale ronida.

Kui narv nii suur, et ei suuda keskenduda, siis votke sopru proovikasse kaasa. See aitab ka.
"Taeva hallid silmad märjad,
vaikses leinas hingab tuul.
Murtud süda, murtud luud,
antud vanne hangund suul.

Täna on pidulik päev,
üks sõber saab rinnale märgi.
Härrad kõik uhketes frakkides,
medalisaaja puusärgis."
User avatar
Karl
Posts: 100
Joined: 18 Jun 2006, 12:21
Location: Järvamaa

Re: Esinemishirm

Post by Karl »

Teatud sorti tee aitab ka. Soovitan.
Locked