Kuidas osta oma elu esimest kitarri

Erinevate firmade pillid
User avatar
krustok
Posts: 1192
Joined: 14 Jun 2005, 15:42
Location: Tartu/Keila

Kuidas osta oma elu esimest kitarri

Postby krustok » 26 Aug 2008, 00:11

See õpetus on mõeldud algajale, kes on esimest kitarri ostma minemas ning ei tea, mida valida. Õpetus pole muidugi ideaalne ja igaüks siit vastust ei saa. Loodan, et abi sellest siiski on.
Esimese kitarri ostul on kõigepealt vaja enda jaoks vastata mõnele küsimusele.

I - Mis stiil?

Esimesena pead sa välja mõtlema, mida sa oma kitarriga mängima hakkad. Tihti kerkib esile küsimus, kas osta elektrikitarr või akustiline kitarr oma esimeseks kitarriks. Et teha valik, mõtle, kas suudad ka osta juurde võimendi ning võibolla ka mõni effektipedaal. Elektrikitarri eelis on see, et teda saab väga valjuks keerata. Tihti hakatakse kitarri mängima kuna meeldib väga mingi iidoli muusika. Rock muusikat kuulava inimese jaoks on äge kui ta saab oma esimese kitarriga kohe iidolite riffe (kitarrikäike) kaasa mängida.
Kui see on su soov, siis on elektrikitarr sulle kasulikum ost kui akustiline.
Elektrikitarril on sellised asjad küljes nagu helipead (pickup). Nende valimine on ülimalt oluline. Kui plaanid mängida puhta kõlaga muusikat siis tasub eelistada single coil (ühemähisega) tüüpi helipeadega kitarri, mis on tehtud kergemast puidust näiteks lepast (alder). Klassikalised single coil tüüpi heliepadega kitarrid on Stratocaster ja Telecaster tüüpi keredega pillid. Neid on võimalik osta väga laias hinnavahemikus ning sobivad ka karmima muusika mängimiseks. Selliseid tüüpi kitarride koopiad ja kergeid variatsioone teevad väga paljud kitarritootjad. Iga mudeli kohta saab infot netist. Google ;)
Kui soov on teha väga raju muusikat (hard-rock, heavy metal jms.) siis tasub vaadata humbucker (topeltmähisega) tüüpi helipeadega pilli poole. Topeltmähisega helipead on tihti suurema väljundi võimsusega ning tekitavad vähem müra. Nad annavad tugevama effekti kui neid lasta läbi mõne kärina effekti pedaali (distortion, overdrive, fuzz). Seda soundi ajavad taga just nimelt need venand, kes ennast hevimeesteks kutsuvad. Üldiselt on hea ka kui sellised pillid on tehtud tihedamast puidust. Näiteks Gibson (kitarrifirma ) teeb paljud oma Les Paul (kitarri kere tüüp) tüüpi kitarrid mahagonist (mahagony) ning katab nad vahtrast (maple) plaatidega. Firmad, mida tasuks vaadata on Gibson (algajaile pigem nende tütarfirma Epiphone), Ibanez, Washburn, Yamaha, Vintage jne. Les Paul ning SG tüüpi keredega pille teevad odavamalt järgi mitmed kitarrifirmad ning iga mudeli kohta leiab internetist küllaldaselt infot ja arvustusi. Google on parimaks sõbraks.
Mõndadel kitarridel võite kohata ka P90 helipäid ehk soapbar'e. Need on põhimõtteliselt ka singe coil helipead ehk neil on ainult 1 mähis. Kuna nad on aga suuremad kui tavalised single coil helipead on neil suurem väljundivõimsus. Samas puudub neil mürina vähendamise võime nagu humbuckeritel. Nad olid alguses kasutusel Gibsoni pillidel, enne kui nad humbuckeri kasutusele võtsid ning tänapäeval kasutatakse neid vanakooli rock muusika heli saamise eesmärgil.
Populaarne on veel lipstick (huulepulk) helipea tüüp. Ka siin on tegemist single coil tüüpi helipeaga aga ta on metallist torukese sisse ehitatud. Neid leidub näiteks mõningatel Danelectro pillidel. Heli on neil soe ja sobivad kenasti näiteks rockabilly mängimiseks.
Akustilisel kitarril on ka mitmeid eeliseid. Esiteks sobib ta väga paljude stiilide mängimiseks rockist klassikani. Kuna metallkeeltega akustilisel kitarril (western tüüpi kitarr) on keeli veidi raskem alla suruda kui elektrikitarril, treenib ta enam sõrmi. See tuleb suuresti kasuks tulevikus. Akustilist kitarri on võimalik ka lõkkeäärde (tänapäeval pigem sõbra korterisse) kaasa võtta ning kui esimesed akordid ja lood juba selged on võimalik sõprade ees uhkeldada oma võimetega (loodetavasti aga mitte nende puudumisega).
Aksutilist kitarri müüakse veel ka nailonkeeltega(classical tüüpi kitarr). Üldiselt kasutatakse seda klassikalise muusika mängimisel. Populaarsed nailonkeeltega kitarrimuusika stiilid on veel flamenco ja bossa nova. Kasutatakse ka Jazzis ja vahel folk muusikas. Nailon keeltega akustilise kitarri kõla on veidi pehmem ja vaiksem kui metallkeeltega kitarril. Kael on nailon keeltega pillil e. klassikalisel kitarril laiem ning kõrgemad fretid (kihvid - kaelal asetsevad astmetraadid) on raskemini ligi pääsetavad. Algajatele soovitatakse tihti nailonkeeltega pilli, kuna see on sõrmedele kergem taluda. selel soovituse järgi pole aga tark käituda. Tuleb leida pill, mis sulle endale nii kõlalt kui ka mängustiililt sobib.

II - Kui palju raha välja käima peaks?

Üldiselt ei pea olema esimene kitarr, mille sa ostad väga kallihinnaline. Paljudes foorumites läbib kommentaare, et odavat kitarri pole mõttet osta ning parem kohe midagi korralikku osta. Korraliku pilli saab siis kergemini maha müüa kui endal mänguisu otsa saab ning ei pea välja vahetama ka siis kui mänguisu jätkub aastateks. Samas kui lihtsalt ei ole kuskilt raha võtta nii palju, ei pea ka kitarri ostmismõtet maha matma.
Põhiline, millele tuleb tähelepanu pöörata on puit. See ei ole oluline ainult akustilise kitarri puhul vaid ka elektrikitarri puhul. Kõik muud osad kitarril on võimalik välja vahetada tulevikus (kas sellel ka mõtet on oleneb olukorrast) aga puitu välja vahetada pole mõttet. Pigem siis juba uus kitarr.
Tasub vältida sellist märksõna nagu plywood (maakeeli öeldes vineer). Kuna puidu hea heli tuleb tema võimest resoneerida iluassti siis võite arvata, miks liimikihid erinevate puuliistude vahel ei ole hea mõte. Kui kitarrile on juurde mainitud, mis puust ta kere tehtud on siis võib enamasti julgelt arvata, et tegu poel vineeriga. Akustilistel kitarridel ei ole odavama otsa pillidel kõlakasti pealmine plaat enamasti täispuidust. Kuigi mängimiseks sobivad ka ilma solid top-ita (täispuidust pealmsie plaadiga) kitarrid, on täispuidust akustiliste heli parem ning aastatega läheb ta aina paremaks. Edasimüügi hind on jälle sellevõrra kõrgem kui odava otsa akustidel.
Kas osta akustiline pill, millel on sees elektroonika või mitte on juba omaette küsimus. Tihti selleks vajadus pole ning parem osta täispuidust kõlakastiga kitarr kui sama raha eest osta elektroonikaga halvema kõlakastiga pill.
Elektroonika, mida odava otsa pillides kasutatakse on enamasti alla keskmise kvaliteediga niikuinii. Kui vaja kuskil esinedes võimendada on enamasti koha peal olemas PA süsteem (võimendi, kõlarid ja mikserpult) ning mikriga kitarri üles võttes on heli enamasti parem kui odava sisse ehitatud elektroonikaga.
Kui vaadata odavama otsa pille, siis tasuks enne internetist lugeda arvustusi. See on hea viis teada saamaks, kas mudelil, mis sulle huvi pakub on mingeid nõrkuskohti. Kui enamus inimesi laidab antud toodet maha on tõenäoline, et ka sinul tekkib sellega probleeme.
Eelpool on juttu odavama otsa elektrikitarride tootjatest. Üsna korralikke odavama otsa akustilisi kitarre toodavad näiteks Yamaha, Ibanez, Garrison, Vintage jms. Ma loodan, et siia teemasse toovad teised omapoolseid soovitusi, millist odavamat kitarrifirmat usaldada.

III - Kust osta?

Eestis on suuremates linnades olemas muusikariistade poed, kus on müügil ka valik kitarre. Tallinnas ning Tartus on olemas sellsied poed nagu Stanford music (), R-Music () ning IS Music Team. Tartus olevate muusika poodide kaardi on teinud kasutaja Faded ning asub siin aadressil:
Tallinna pillipoodidest on siin foorumis olemas teema:
Pärnus asub selline pillipood nagu Muusik () ning ka seal on IS Music Teami esindus.. Kui keegi teab veel muusikariistade kauplusi Eestis, võib siin teemas teada anda.
Paljud iniemsed tellivad oma pille ka läbi internetis tegutsevate poodide. Populaarseimad Eesti mängijate seas on kindlasti Pillipood () ja Thomann (). Esimene neist tegutseb Eestis ning tellib oma kauba kõik Saksamaal asuvast Thomannist. Sestap on targem kohe ise Thomannist tellida. Siin foorumis on ka teema, kus organiseeritakse grupiviisilisi tellimusi Thomannist, et odavam oleks. See asub siin:
Internetist ostes ei saa pilli aga ise proovida ning see ei ole just parim variant. Eriti kui tegu on su esimese pilliga. Pillid on kõik erinevad ja kui poes mängituna tundub pill hea siis pole kindel, et see, mis hiljem postiga saabub on sama hea. Samas on paljud oma netist tellitud pillidega rahul.

IV - Mida pilli proovides tähele panna?

Kui peos olles pilli proovida on mõningaid asju vaja uurida. Kui endal ei ole häälestajat siis tasub poest müüja käest kõsida seda. Pill tuleb häälde panna ja vaadata kas ta häälestub üldse korralikult. seejärel tuleb vaadata, kas ka 12 krihvivahes mängitud noodid on hääles. Kui ollakse algaja, siis ei osata pillil veel flažolette mängida. Nende kontrollimine on ka soovitatav. Selleks tasuks poodi kaasa võtta mõni kogenum mängija või paluda poemüüjal seda teha.
Põhiline asi, mida kuulata on kõla. Kas see sulle meeldib või ei meeldi. Kas ta on liiga tuhm või ligia terav või häirib sind mõnel muul viisil? Katseta mitmeid pille ja vali see, mis kõige paremini käes (ja põlve peal) istub ning mile kõla sulle enim meeldib.

V - Aksessuaarid :D

Enne kui peost lahkud on veel mõningaid väikeseid asju, mida on soovitatav oma esimese kitarriga kaasa osta või siis hiljem juurde muretseda. Kitarrikott on hea ost, kui kavatsed kitarriga ringi jalutada, näiteks sõprade juurde minna. Kui reisid tihti lennukite või bussidega, kus kitarr pannakse pagasiruumi, tasub osta hardcase (kõvast materjalist kitarrikohver). Hinna/kvaliteedi suhtes on populaarne valik kõige odavam Staggi kitarrikott.
Pilli hääleshoidmiseks tasuks osta ka häälestaja. Ka sel puhul toimib odav Yamaha vms. häälestaja väga hästi.
Kui just Mark Knopfleri moodi sõrmedega mängida ei kavatse tasub osta ka paar medikat (plastmassitükk, millega keeli tõmamtakse). Algul tasuks neid osta mitmes paksuses (Light, Medium), et leida omale meeldivaim. Lisaks kipuvad nad algajatel käest pudenema ning kaduma.
Elektrikitarrile tasub kaasa osta ka rihm (siinkohal on hea ost Ernie Balli odavaim rihm).


Sellise postitusega sain siis maha. Kavatsen seda uuendada kui keegi midagi kasulikku välja pakub või endal midagi pähe tuleb. Loodan, et sellest on kasu algujatele. Vähemalt mõnele üksikulegi, kes ei oska otsustada, mis pilli osta.

Aitäh tähelepanu eest!
Last edited by krustok on 27 Aug 2008, 22:31, edited 3 times in total.
Rig: -> Boss ME-50 -> Harley Benton GA5
Yamaha FG720S
Shure Beta 57A -> E-MU 0404|USB

User avatar
mty
Moderaator
Posts: 1080
Joined: 13 Mar 2005, 23:31
Location: est
Contact:

Postby mty » 26 Aug 2008, 00:14

stickyks enivei. selge peaga võin ka kommenteerida.

User avatar
Faded
Moderaator
Posts: 7711
Joined: 18 Apr 2005, 17:09
Location: Ida-Tartu geto

Postby Faded » 26 Aug 2008, 00:23

It's a well-known fact that 100% of people who sell their Telecasters, die.

User avatar
fleik
Posts: 1445
Joined: 28 Jan 2007, 16:47
Location: Tallinn / Tartu

Postby fleik » 26 Aug 2008, 09:36

Krustokile tugrik asjaliku teksti eest!
Les Paul & Strat& Tele & Akust
Pisike võim & Lampvõim
Mikker & Helikaart & Soft
Pedaalid kohvris
Suupill

Marvin
Posts: 477
Joined: 21 Dec 2006, 10:39
Contact:

Re: Kuidas osta oma elu esimest kitarri

Postby Marvin » 26 Aug 2008, 11:36


User avatar
Kirveraidur
Posts: 1185
Joined: 18 May 2005, 21:22
Contact:

Postby Kirveraidur » 26 Aug 2008, 12:25


User avatar
krustok
Posts: 1192
Joined: 14 Jun 2005, 15:42
Location: Tartu/Keila

Postby krustok » 26 Aug 2008, 18:14

Rig: -> Boss ME-50 -> Harley Benton GA5
Yamaha FG720S
Shure Beta 57A -> E-MU 0404|USB

User avatar
Buckethead
Posts: 186
Joined: 26 Jul 2008, 15:13
Location: Tartu/Rõngu
Contact:

Postby Buckethead » 26 Aug 2008, 23:10

Life is short so learn from your mistakes.
And stand behind the choices that you make.

User avatar
krustok
Posts: 1192
Joined: 14 Jun 2005, 15:42
Location: Tartu/Keila

Postby krustok » 26 Aug 2008, 23:22

Rig: -> Boss ME-50 -> Harley Benton GA5
Yamaha FG720S
Shure Beta 57A -> E-MU 0404|USB

User avatar
Faded
Moderaator
Posts: 7711
Joined: 18 Apr 2005, 17:09
Location: Ida-Tartu geto

Postby Faded » 27 Aug 2008, 00:02

It's a well-known fact that 100% of people who sell their Telecasters, die.

User avatar
krustok
Posts: 1192
Joined: 14 Jun 2005, 15:42
Location: Tartu/Keila

Postby krustok » 27 Aug 2008, 00:21

Rig: -> Boss ME-50 -> Harley Benton GA5
Yamaha FG720S
Shure Beta 57A -> E-MU 0404|USB

User avatar
Faded
Moderaator
Posts: 7711
Joined: 18 Apr 2005, 17:09
Location: Ida-Tartu geto

Postby Faded » 27 Aug 2008, 00:40

It's a well-known fact that 100% of people who sell their Telecasters, die.

User avatar
krustok
Posts: 1192
Joined: 14 Jun 2005, 15:42
Location: Tartu/Keila

Postby krustok » 27 Aug 2008, 22:32

Rig: -> Boss ME-50 -> Harley Benton GA5
Yamaha FG720S
Shure Beta 57A -> E-MU 0404|USB

User avatar
Hemp
Posts: 247
Joined: 05 Jan 2007, 16:28
Location: Kloostri taga metsas.
Contact:

Postby Hemp » 07 Nov 2008, 19:53

Mul on teadjamatele küsimus westernide vallast.

Kas nn. folk kitarrid on sama suured kui nailonkeeltega klassikalised?

Pildi peal tunduvad vähe väiksemad küll kui dreednoodid. .
http://www.lasteasi.ee
http://www.kleepsuvabrik.ee
Henri tel. 5070884
Müügiks:
Klassikalise kitarri kohver.
VOX DA5

User avatar
EmM9
Posts: 931
Joined: 18 Nov 2006, 02:22
Location: kitarri kaela 7. vahes (lahtise E-ga)

Postby EmM9 » 07 Nov 2008, 20:23

- EmM9 -