selge heliga humbuckerid?

Teemad kitarri ehitamisest, -parandamisest, -timmimisest, võimendid, plokid
telepoiss
Posts: 525
Joined: 18 Sep 2007, 12:37

selge heliga humbuckerid?

Post by telepoiss »

vabandage minu võhiklust humbukkerite maailmas, aga selline teaduslik küsimus kerkis pähe just - kas on üldse olemas/võimalik selline asi nagu selge heliga ( soovi korral peaaegu klaasselge) humbucker? ma pean silmas , et selline mis cleanis ikka ühele heale single coilile järele jõuab ? ega vist ei ole/ei saagi olla, tulenevalt HB helku eripärast, takistusest jms ?


Mul selline asi on , et ostsin kauaotsitud Epi Doti , oma elu esimeseks ja ainumaseks HB peadega pilliks (vbl vahetan kunagi nt mõne gretsi vastu välja, kes teab) ja olen muidu väga rahul Doti käejärgi olemise , matsaka mugava kaela, superklassikalise ja ilusa välimuse ja mõnusa sellise mellow soundiga (kusjuures draiv on kah selline mõnus tummine, ikka totaalselt muu asi kui single coil loomulikult) ja teisalt ka õrnalt sametise cleaniga (tsässi moodi värk, kuid ka break-upis päris maru ) , aga sellegipoolest, võrreldes telega (mille tooninupuga saab ikka ulme asju teha servast serva ) - ma ei sa ausalt öeldes esialgu eriti arugi milleks Epi Dotil üldse tooni poted on :D - need ei tee nagu suurt midagi muud kui et sametselgest täis-mudaks, vähemalt clean settingus, võibolla olen muidugi telede klaasselge toonivõimekusega liiga ära harjunud ka) . Elik et kas asi on tegelikult lihtsalt selles et tele on mu peas omamoodi etaloni lihtsalt loonud ? :)
Last edited by telepoiss on 12 Feb 2009, 20:12, edited 1 time in total.
User avatar
Faded
Moderaator
Posts: 7711
Joined: 18 Apr 2005, 17:09
Location: Ida-Tartu geto

Re: selge heliga humbuckerid?

Post by Faded »

No üldiselt mida madalam takistus (ehk väiksem keerdude arv), seda selgem heli. Nii et proovi vanade PAF-peade reprosid näiteks. Või mini-humbuckereid. P90 pead on veel üks variant, neid tehakse humbuckeri mõõdus ka.
It's a well-known fact that 100% of people who sell their Telecasters, die.
Blink182ää
Posts: 650
Joined: 31 Mar 2008, 22:43

Re: selge heliga humbuckerid?

Post by Blink182ää »

Täpselt, P-90 varieerubki humbuckeri ja singeli vahelt(oman p90-ga pilli, niiet tean).
telepoiss
Posts: 525
Joined: 18 Sep 2007, 12:37

Re: selge heliga humbuckerid?

Post by telepoiss »

eino seda ma kõike kujutan täitsa hästi ette jah seda takistuse värki , aga lihtsalt küsimus ongi esialgu selline, et kui selge saab clean-settingus üks hr Humm Pukker üldse olla , võrreldes ühe korraliku selge hr Singel Koiliga ? kui lähedale ta nagu peaks jõudma ( kasvõi see madalatakistuseline PAF , või ka mingi üld-harjukeskmine HB ) ?
telepoiss
Posts: 525
Joined: 18 Sep 2007, 12:37

Re: selge heliga humbuckerid?

Post by telepoiss »

jaa-haa ma tean väga hästi ka ise mis asi on P90 , aga sedapuhku küsimus ikka HB kohta


Aga täpsustuseks eelmistele postitustele, et noh, et kas on ka mingi jäme reegel HB puhul nagu SC puhul , et mingist takistuse väärtusest loetakse " hotiks" ja samas pole enam seda transparentsust ja 3D tooni järel ( cleanis eelkõige just ) ?
rnx
Posts: 205
Joined: 17 Jan 2007, 11:58

Re: selge heliga humbuckerid?

Post by rnx »

Olen kunagi teinud ühe komplekti humbuckereid, mis ilma kateteta SG peal peaaegu sellise stratiliku saundi kätte andsid. Minu mäletamist mööda jäi nende mähise takistus kusagil 7-7,2K kanti ning mähitud olid ebasümmeetriliselt.
Pillikola:

Martin 000M Mahogany Auditorium
Johnson Mahogany resonaator
Squier/Fender MIJ Strat (endakeritud pead, õlitatud puit) - 2W 6AH6 vastastaktvõimendi - pedalboard erinevast kolist - Jensen 10"+12"
telepoiss
Posts: 525
Joined: 18 Sep 2007, 12:37

Re: selge heliga humbuckerid?

Post by telepoiss »

7k HB kohta on ikka vist ulme-madal takistus, selge tele peagi mingi 6K-ni vist? Kas sa vahatasid neid ka ja kas nad olid cleaniga sellised , nagu nad ütlevad , " kolmemõõtmelised" ,klaasselged?

( katte asi on jah väga oluline, seda olen ise kah kogenud - väga suur vahe võib kattest sõltuvalt olla)
rnx
Posts: 205
Joined: 17 Jan 2007, 11:58

Re: selge heliga humbuckerid?

Post by rnx »

Ei vahatanud - nagu ka originaal PAF-id polnud vahatatud. No kujuta natuke strati kaela- ja keskmist pead koos, siis mõistad ka saundi :)
Pillikola:

Martin 000M Mahogany Auditorium
Johnson Mahogany resonaator
Squier/Fender MIJ Strat (endakeritud pead, õlitatud puit) - 2W 6AH6 vastastaktvõimendi - pedalboard erinevast kolist - Jensen 10"+12"
User avatar
m3dicated
Posts: 207
Joined: 26 May 2008, 13:40
Location: Pärnu
Contact:

Re: selge heliga humbuckerid?

Post by m3dicated »

Mulle endale on GFS Retrotroni seeria silma jäänud. Hästi selged, piisavalt paksud ja mitte mudased.
http://store.guitarfetish.com/vintagestyle.html

Kuula Memphise kaela ja Liverpooli silda.
http://store.guitarfetish.com/meal2ritovij.html
http://store.guitarfetish.com/livialhuch.html
rnx
Posts: 205
Joined: 17 Jan 2007, 11:58

Re: selge heliga humbuckerid?

Post by rnx »

See retrotroni seeria on mõeldud rohkem odavatele hiinlastele sellise "gretschiliku" saundi andmiseks. Pole kindlasti pahad pead, aga pole ka tüüpilised humbuckerid, samas jäävad ka filtertronidest omajagu maha. Ühesõnaga pole liha, pole kala, pigem taimetoit :D
Pillikola:

Martin 000M Mahogany Auditorium
Johnson Mahogany resonaator
Squier/Fender MIJ Strat (endakeritud pead, õlitatud puit) - 2W 6AH6 vastastaktvõimendi - pedalboard erinevast kolist - Jensen 10"+12"
telepoiss
Posts: 525
Joined: 18 Sep 2007, 12:37

Re: selge heliga humbuckerid?

Post by telepoiss »

mis üldse ühe selgekõlalise humbuckeri saavutamiseks hädavajalik laias laastus on, või millises tähtsuse järjekorras? :

õige takistus ( < 8.5k ?) ?

head magnetid ( AlNiCo II vist on madala võimsusega humbuckerite puhul levinud? )?

minimaalne vahatatus?

mittevarjestavad katted (tavapärase messingi asemel melhior e. NiAg ) ?

veel midagi?


ja kui suur takistuse/outputi vahe võiks kaela- ja sillahelku vahel olla , 335-tüüpi pilli korral (et helipead enamvähem balansis oleksid) ?

gibsoni 57 classic kaelale ja 57 classic plus sillale tundub olema populaarne valik...
rnx
Posts: 205
Joined: 17 Jan 2007, 11:58

Re: selge heliga humbuckerid?

Post by rnx »

Eelkõige määrab saundi õige mähise induktiivsus. Humbuckerite puhul olen avastanud, et selline kuldne paremik on sinna 3 henri kanti jäänud.

Induktiivsust mõjutab keerdude arv, mähisetraadi jämedus ning isolatsiooni paksus, magnetite tüüp ja tugevus ning magnetitega kokkupuutes oleva magneetuva materjali hulk. Alnico II on lihtsalt nõrgem, aga ka alnico 5 annab samale tasemele "järgi lasta". Vaha korjab ära puidu resonantside üles korjamise võime - loksuv mähis toimib päris hästi ka mikrofonina. Reeglina ma humbuckereid ise eelistan mitte vahatada - nagu ka originaalsed PAF-id olid vahatamata.

Messingi ja melhiori vahel näen mina pigem psühholoogilist efekti - rauda sisaldava sulami ja messingi/melhiori vahel suudan leida ka konkreetse ja loogilisel seletuse, raud magneetub ning varjestab pead magneetiliselt, lisaks, kui see puutub kokku magnettega, siis tõstab ka pisut pea induktiivsust. Muuseas, melhior on vase ja tsingi sulam - see "saksa hõbe" või "uushõbe" on ainult hüüdnimi, tegelikult pole sulamil hõbedaga kübetki pistmist.

Seda takistuse vahet ei oska niimoodi öelda, vahest 400-500 oomi, kõik oleneb ikkagi konkreetsest pillist ning sellest, kui palju peade induktiivsus erineb.
Pillikola:

Martin 000M Mahogany Auditorium
Johnson Mahogany resonaator
Squier/Fender MIJ Strat (endakeritud pead, õlitatud puit) - 2W 6AH6 vastastaktvõimendi - pedalboard erinevast kolist - Jensen 10"+12"
telepoiss
Posts: 525
Joined: 18 Sep 2007, 12:37

Re: selge heliga humbuckerid?

Post by telepoiss »

vat nüüd on küll vaja vaielda-

katete materjal "messing vs saksahõbe(nickel silver) - pole vahet" ei saa ma küll kuidagi nõustuda.

Esiteks peame vase ja tsingi sulamit siiski messingiks (mitte nikcelsilveriks, kui sa selle all melhiorit mõtled) . (test - viilides pronksine tolm)


Teiseks, nickelsilver aga tõesti on jah "libahõbe" - tsink ja nikkel ( ausalt öeldes mulle kah veidi üllatus, just harisin ennast , aga samas loogiline - kes see ikka 10-12K telel päris hõbedat helkukatetesse "hinna sees" raatsib vermida). (test - viilides hõbedane tolm)

Esimesest materjalist ehk messingist katted suudavad helipäid minu iskilikul kogemusel ikka TUNDUVALt mudasemaks keerata (samas ei ole ju teada mida paneb messingi sisse veel lisaks tavakomponentidele nt ameeriklane, mehhiklane, jaapanlane, sakslane, hiinlane...)

Nickelsilverist ehk saksa hõbedast katte "läbipaistvuse" koha pealt vaidleb sinu väitele vastu umbes 1234 telekasterihaiget ( mina nende seas) :-)

aga henride jms koha pealt ei julge küll pisematki kui sõna võtta


rnx wrote:Eelkõige määrab saundi õige mähise induktiivsus. Humbuckerite puhul olen avastanud, et selline kuldne paremik on sinna 3 henri kanti jäänud.

Induktiivsust mõjutab keerdude arv, mähisetraadi jämedus ning isolatsiooni paksus, magnetite tüüp ja tugevus ning magnetitega kokkupuutes oleva magneetuva materjali hulk. Alnico II on lihtsalt nõrgem, aga ka alnico 5 annab samale tasemele "järgi lasta". Vaha korjab ära puidu resonantside üles korjamise võime - loksuv mähis toimib päris hästi ka mikrofonina. Reeglina ma humbuckereid ise eelistan mitte vahatada - nagu ka originaalsed PAF-id olid vahatamata.

Messingi ja melhiori vahel näen mina pigem psühholoogilist efekti - rauda sisaldava sulami ja messingi/melhiori vahel suudan leida ka konkreetse ja loogilisel seletuse, raud magneetub ning varjestab pead magneetiliselt, lisaks, kui see puutub kokku magnettega, siis tõstab ka pisut pea induktiivsust. Muuseas, melhior on vase ja tsingi sulam - see "saksa hõbe" või "uushõbe" on ainult hüüdnimi, tegelikult pole sulamil hõbedaga kübetki pistmist.

Seda takistuse vahet ei oska niimoodi öelda, vahest 400-500 oomi, kõik oleneb ikkagi konkreetsest pillist ning sellest, kui palju peade induktiivsus erineb.
rnx
Posts: 205
Joined: 17 Jan 2007, 11:58

Re: selge heliga humbuckerid?

Post by rnx »

Jah, sorri, melhior on niklisisaldusega messing lihtsalt... aga see ei muuda eriti pointi. Eks see ole selline subjektiivne teema suuresti, kuna ma ei oska teaduslikult sinu väidet tõestada, ega ka ümber lükata, siis las ta olla :)

Miskipärast kaldun arvama, et see messing, mida kasutatakse helipeade katteks on kroomitud ning melhior nikeldatud, mis teoreetiliselt katte erinevate magneetiliste omaduste tõttu võib mingil vähesel määral mõju omada, aga võrreldes galvaanilise katte massi kopsiku enda massiga, siis on tõesti see vahe ainult teoreetiline. Kann õlut minu poolt, kui keegi suudab loogiliselt ning teaduslikult põhjendatult seletada ära antud probleemi :)
Pillikola:

Martin 000M Mahogany Auditorium
Johnson Mahogany resonaator
Squier/Fender MIJ Strat (endakeritud pead, õlitatud puit) - 2W 6AH6 vastastaktvõimendi - pedalboard erinevast kolist - Jensen 10"+12"
Mony
Posts: 219
Joined: 07 May 2007, 13:32

Re: selge heliga humbuckerid?

Post by Mony »

Kõige lihtsam lahendus cleaniga humbuckerid "selgeks" saada - kruti nad lihtsalt allapoole :)

aga edasi minnes... mai tea, sul neid single coile ju telede näol on, mis sa sest humbuckerist sc taga ajama hakkad... mis puutub nüüd tooni potedega mudastumisesse, siis toonipote on töödanud perfektselt mul järgmiste pillidega:

ES335 (57 classicud kael sild)
SG (4xx kael sild)
Les paul (4xx kael sild)
SG 2 (57 kael, AY signatuur sild)

Kõik täiesti erinevate tugevustega pead. mudastumist täheldasin veidi 490 kaela peadel,kuid 57 toimib kaelas ideaalselt. sillapead imho kõik ok ses suhtes old.

Ehk viska endale korralikud pead peale ja siis vaata edasi. Või äkki potedes hoopis asi (mõni elektroonikasõber võiks kinnitada/ymber lükata seda võimalust)?
Locked