Jaantatika nippe pilli ja tehnika putitamisel

Teemad kitarri ehitamisest, -parandamisest, -timmimisest, võimendid, plokid
User avatar
karlapoiss
Posts: 2247
Joined: 17 Feb 2008, 18:14
Location: kuressaare ( 1-2korda kuus tallinn)
Contact:

Re: Jaantatika nippe pilli putitamisel

Postby karlapoiss » 10 Dec 2009, 22:05

siis pärast jääb natuke rohkem läikivam,

Blink182ää
Posts: 650
Joined: 31 Mar 2008, 22:43

Re: Jaantatika nippe pilli putitamisel

Postby Blink182ää » 10 Dec 2009, 22:07

Miks sa viina paned, maitseb?

User avatar
served
Posts: 3974
Joined: 14 Apr 2005, 21:44
Location: Tartu

Re: Jaantatika nippe pilli putitamisel

Postby served » 10 Dec 2009, 22:11

Hi-Gain

Parandan kitarre!
Ehitan efektiplokke.(vooluallikad, looperid, butiik)
Teema: http://www.rada7.ee/?s=f&k=7&id=45308
Koduleht: http://amest.edicypages.com/

User avatar
karlapoiss
Posts: 2247
Joined: 17 Feb 2008, 18:14
Location: kuressaare ( 1-2korda kuus tallinn)
Contact:

Re: Jaantatika nippe pilli putitamisel

Postby karlapoiss » 10 Dec 2009, 22:18


User avatar
renn
Posts: 1788
Joined: 15 Mar 2007, 22:11
Location: Tartu
Contact:

Re: Jaantatika nippe pilli putitamisel

Postby renn » 10 Dec 2009, 23:59

Rasv, surnud nahk jms on need, mis keeltelt heli ära võtavad ja sa lisad toiduõli? Leota keeli natuke vees ka, ehk lähevad rooste ka, siis on eriti äge. Kui tahad läikima, siis tõmba kasvõi poleerpastaga üle, kuigi mina eelistaks siiski kõla välimusele.

User avatar
greencow
Posts: 630
Joined: 31 Jan 2007, 16:16
Location: Jüri
Contact:

Re: Jaantatika nippe pilli putitamisel

Postby greencow » 11 Dec 2009, 00:24

Tegelikult ongi selline huvitav asi et puidust sõrmlaud tahab õli aga alkohol ei meeldi. Keeltele meeldib alkohol, aga õli ei sobi. Ise seepärrast puhastangi sõrmalauda ainult siis kui keeled maas. Ja noh keeli ma tegelikult ei olegi eriti puhastanud : /

User avatar
renn
Posts: 1788
Joined: 15 Mar 2007, 22:11
Location: Tartu
Contact:

Re: Jaantatika nippe pilli putitamisel

Postby renn » 11 Dec 2009, 00:53

Kui keeli on vaja puhastada, siis sa ei pea ju kitarri viinaga üle kallama. Võid ju seda ettevaatlikult teha.

User avatar
karlapoiss
Posts: 2247
Joined: 17 Feb 2008, 18:14
Location: kuressaare ( 1-2korda kuus tallinn)
Contact:

Re: Jaantatika nippe pilli putitamisel

Postby karlapoiss » 11 Dec 2009, 10:58

paned keeled 10 minutiks keeva vee sisse , vötad välja, lased ära jahtuda, lased kergelt alkoga üle ja ongi olemas.

User avatar
served
Posts: 3974
Joined: 14 Apr 2005, 21:44
Location: Tartu

Re: Jaantatika nippe pilli putitamisel

Postby served » 11 Dec 2009, 16:05

Hi-Gain

Parandan kitarre!
Ehitan efektiplokke.(vooluallikad, looperid, butiik)
Teema: http://www.rada7.ee/?s=f&k=7&id=45308
Koduleht: http://amest.edicypages.com/

The_Hevimees
Posts: 102
Joined: 09 Mar 2006, 17:01

Re: Jaantatika nippe pilli putitamisel

Postby The_Hevimees » 30 Jul 2010, 00:11

tervitus,

küsiks ka veidi nõu...kui panna kitarrile jämedamad keeled(nt.12-56 vms) , kas siis tuleb ka kaela regullida? Koos jämedamate keeltega kaasneb ka madal häälestus. Hetkel on 11sed keeled ja häälestus pool tooni standardist all. Plaan siis lasta häälestus standardist toon alla ehk D-sse ja vajadusel ka dropC-sse. Selleks arvan ka õige olevat keeled väheke paksemate vastu vahetada.

Sillast oktaveid paika olen sättinud, aga kaela reguleerimise olen siiani kogenumatele usaldanud.
Seega mõtlesin maad uurida, kas kellegil on kogemusi?

User avatar
Faded
Moderaator
Posts: 7711
Joined: 18 Apr 2005, 17:09
Location: Ida-Tartu geto

Re: Jaantatika nippe pilli putitamisel

Postby Faded » 30 Jul 2010, 01:15

Kaela pead reguleerima siis, kui selle praegune seadistus mõjub pilli mängitavusele halvasti. Siin pole mingit rusikareeglit, et kui jämedamad keeled, siis kohe ka pingutusvarda kallale. Kui tunned, et uued keeled tõmbavad kaela liiga vibusse, siis tasub alles mõelda vastupinge juurde keeramisele.

Ma üldiselt arvan, et sul ei tohiks erilist vajadust selle järgi tekkida, kuna madalam häälestus tähendab väiksemat pinget, ehk kokkuvõttes peaks pinge keeltel enam-vähem samaks jääma. Aga eks sa proovi ära ja vaata, kas tekib vajadus kaela reguleerida või mitte.
It's a well-known fact that 100% of people who sell their Telecasters, die.

User avatar
S.S.D.D.
Posts: 148
Joined: 07 Jul 2007, 10:55

Re: Jaantatika nippe pilli putitamisel

Postby S.S.D.D. » 10 Nov 2010, 10:30

1)=Sõrmlauale võiks ikka spets õlitav segu olla.
Ei vaidle vastu, et linaõli( või siis sidruniõli) võib samuti hea olla aga... kas ta just puhastab või kaitsvat kihti jätab peale.
Ise kasutan: Gerlitz Guitar Honey( ainult tumedale puidule), soovitan.


nb)Kui keeli ei viitsi pealt ära võtta, siis kõrvatikuga (plastpulk, vatitopid mõlemas otsas) saab ideaalselt hoolikas olles ka keeled peal kaela ära õlitada.

Ebay`st ca 150 eek pullo, jätkub vähemalt 5-6 aastaks kui ca 2 kitarri kodus näiteks.
Rahvas mujal maailmas ka kiidab seda kraami. Kodukootud kraam ei tulegi alati oluliselt odavam, linaõli tavaliselt alla 1 kg purkides pole näiteks ehituspoodides näinud, 1kg maksab aga ca 90- 100 eek, kui mälu mind ei peta...


2)
Mis puudutab kaela regulli, nii kaussja kui ka kumera kaela puhul reguleeriksin mina truss rod`ist kahes astmes. Ehk siis mitte kohe ei väänaks kaela soovitult sirgeks vaid ca esimesel korral keeraks poole paremaks ja ca 3-4 nädala pärast lõplikult soovituks. Põhjus nimelt selles, et puit harjub pingega ja oht midagi puruks keerata on väiksem kahes astmes seda tehses. Kellukoolis omal ajal puitu päris hästi tundma õppinud, puidu pingetaluvuse ja kumerustele-pingele adapteerumise võimega tuttav aga ei mäleta midugi enam väga täpselt kõike nüansse.
Kallima pilli puhul ma igaks juhuks suht kõverat kaela kahel korra pingutaksin, mitte kohe ühe korraga. Kallimal pillil on koostekvaliteet ja puidu kvaliteet muidugi parem, vigastuse oht väiksem aga kui midagi juhtub, siis ka rahaline häving suurem.
Oma elu esimese saastkitarri (Encore) astmelauale õnnestus mul truss rod`i pingutades korralik mõra tekitada. Tegu oli tollel korra küll pigem kehva (kooste)kvaliteediga pilligal. Aga peale seda olen alati igaks juhuks alati kahes etapis pingutanud kaela sirgemks pillidel.
ps)See jutt ei pruugi olla 100% tõde ja vajalik, lihtsalt annan teada miks ja kuidas ma ise olen harjunud tegutsema...

edit: kiirkirja vigade pärast vabandan, neid tekib mul palju, mis teha kui mõte näppudest ees jookseb.
Last edited by S.S.D.D. on 10 Nov 2010, 11:19, edited 9 times in total.
Piisavalt võime ja palju (el.)kitarre, kitarrimängu oskusi on oluliselt vähem:)

User avatar
Faded
Moderaator
Posts: 7711
Joined: 18 Apr 2005, 17:09
Location: Ida-Tartu geto

Re: Jaantatika nippe pilli putitamisel

Postby Faded » 10 Nov 2010, 10:36

Oled sa seda Gerlitzi kraami nt. standardse Dunlopi sidruniõliga võrrelnud? Selle saab Thomannist poole odavamalt. Mis selles Gerlitzis nii head on, et ta kaks korda kallim on?
It's a well-known fact that 100% of people who sell their Telecasters, die.

User avatar
S.S.D.D.
Posts: 148
Joined: 07 Jul 2007, 10:55

Re: Jaantatika nippe pilli putitamisel

Postby S.S.D.D. » 10 Nov 2010, 10:46

Piisavalt võime ja palju (el.)kitarre, kitarrimängu oskusi on oluliselt vähem:)

telepoiss
Posts: 525
Joined: 18 Sep 2007, 12:37

HB katete paigaldamine ilma ülevahatamiseta

Postby telepoiss » 11 Apr 2011, 10:10

Tere, natuke täiendust siia jaantatika teemasse - HB katete paigaldamine ilma ülevahatamiseta .

Just tegin ja olen väga rahul. Saab väga hea (kontrollimatu microphonic feedbacki vaba) tulemuse – pool-õõnne 335 põhjakeeratud SFDR ees ei lähe soovimatult „perutama“ ja toon on nii selge kui üldse ühelt humbuckerilt oodata võiks (Rockinger PAF-ECT Custom , minu set oli algselt ilma kateteta). Ilmselt üheks eelduseks on, et pead ei tohiks olla kiljujad ka ilma kateteta, st ka mähis ja kõik muud detailid ei tohiks olla vedelad/lahtised.

Põhimõte on lihtne - paned helipea peale keskele 2 mähise vahelt jooksma u 1cm laiuse õhema 2-poolse teibi riba (piisab ühest kihist, peamine et oleks siledalt paigaldatud). Paigaldamisel C-klambriga kattele (mõistlik) surve peale ,siis alt kolviga surtsti kinni ja valmis.

Kasuta korralikku piisava võimsusega kolbi (100W)
Krundi enne katte ja helipea põhjaplaadi pinnad (õhukeselt ehk et koostamisprotsessi mittesegavalt) tinaga ilusasti ära
Kasuta võimalusel korralikumaid nikkelkatteid (messing ampsab natuke humbuckeri niigi nappi treblet ära)
Kokku surudes jälgi, et kruvid (pole screws) katte aukudest välja käima jäävad
Pane midagi (nt sirge kõva puidutükk) klambri ja katte vahele
Piisab 1-2 cm pikkustest joodistest kummalgi küljel
Peale jootmist hoia klambrit veel paar minutit peal, kuni helipea jahtub

Hi Gaino´de jaoks pole see kõik ehk väga oluline (ja paljudele vbl üldse ei meeldigi kaetud humbuckerid), aga vintage output helipeadega kusagil cleanide ja draivi vahepeal mängides on vahatamata ja põhjalikult vahatatud helipea (isegi sama mudeli) puhul erinevus vahel täitsa tunda.