Page 1 of 7

Kitarri ehitusega seotud võtted ja varustus

Posted: 08 Jan 2008, 22:55
by served
Tere. Kuna siin foorumis on juba palju huvilisi tekkinud, kes tegelevad kitarri ehituse ja arendusega, siis võiks teha eraldi "Sticki" teema.

Siia teemasse võiks siis ülessemärkida:
*Töövahendeid mida kasutad erinevateks toiminguteks.(liivapaberi paksused jne.)
*Mõned nutikad lahendused, tööde lihtsustamiseks.
*Mõningaid ise meisterdatud lihtsad tööriistad, mida saaks näiteks kodus ise teha, et muuta kitarri ehitus soodsamaks.
*Materjali hange - Kohad kust saab üle Eesti vajalikku puitu osta.
*Kust saab šabloone jms.
*puidu katmine erinevate kemikaalidega.

Kokkuvõtlikult, siia teemasse võiks siis isiklikke kogemusi vormistatud variandis postitada. Kokku saaks teha mõnusa teema või andmebaasi, mida edaspidi kõik saaksid omavoliliselt kasutada. Tulemuseks võiks olla see, et tekib rohkem isetehtud teoseid ja inimesed ei karda enam oma pilli, vaid suudavad ka sellele natukene teise pilguga otsa vaadata.

Posted: 09 Jan 2008, 00:51
by Kirveraidur
Ma kirjutaksin teile abivahendist sajale hädale nimega käsifrees. Sellega saab eriti hästi teha just peenfreesi ning vastava otsikuga ka lihvimis-/poleerimistöid - metalli on vägaväga mõnus lihvida ja poleerida, puitu tegelikult samuti, kuigi pole nii väga proovinud. Samuti graveerida saab, aga siis peavad käed ikka väga õlgadest olema välja kasvanud ja kogemust ka omajagu.

Kui tahate väga head ja rahakott kannatab, ostke Dremeli firma tööriist - see peab vastu eluaja ja toda ostu ei pea kunagi kahetsema. On ka odavamaid, aga nende seast peab küll hoolega vaatama, mida kõlbab katsuda. Olen näinud Õismäe K-rauas müügil neid ja Tartus kuskil peaks ka müügil olema, aga asukohta ei tea, müüjat tean. Kui kellelgi huvi, otsin välja.

Posted: 09 Jan 2008, 14:12
by served
Akustilise kitarri lammutamiseks on väga hea abiline föön. See soojendab piisavalt et muuta EPO või PVA pehmemaks ja saab kaane või mis tahes vajaliku detaili lahti kangutada. Minul töötas :!:

Lisaks, kasutasin paberinuga et tagumine kaan nn. maha lõigata.
Kokku liimimiseks kasutasin pitskruve ja laiemat sorti maalriteipi(mingi kallim variant oli) Tõmbasin teibi korralikult pingesse peale, umbes 30cmised jupid. Peale asetasin veel lisaraskused igaksjuhuks.

Aga ärge unustage vanat värvi korralikult maha nühkida ja pinda karedaks teha, muidu ei pruugi jääda hästi kinni.

Posted: 09 Jan 2008, 17:44
by liivainimene
Kirveraidur wrote:Ma kirjutaksin teile abivahendist sajale hädale nimega käsifrees. Sellega saab eriti hästi teha just peenfreesi...


Missuguseid otsikuid sa puidul kasutad?

Posted: 09 Jan 2008, 17:47
by Faded
Sticky. Väga hea mõte.

Kopeerin-pasteerin ühe asja, mida ma pingutite teemas mainisin. Igasuguste aukude (pingutite, potekate jne) laiendamisel peaks ehk abiks olema.

Üks nõuanne, kui hakkad lakitud puitu puurima. Lase alguses puuri vastupäeva pöörelda, see kulutab laki puhtalt maha. Kui puiduni jõuad, lase päripäeva edasi. Kui sa kohe alguses lased päripäeva, kisud laki kildudena lahti, ja see ei näe mitte kena välja.

Posted: 09 Jan 2008, 18:02
by liivainimene
Ei tea nüüd, kui paljudele see siin kasulik võiks olla, kes ise elektrikat teevad, aga kitarri kere kujusselõikamiseks ei ole vaja tingimata lintsaepinki, nagu osadest välismaa foorumitest välja tuleb. (bandsaw ees ja bandsaw taga - kui endal pole, siis seal lastakse kohalikul meistrimehel ära saagida vms)

Kõigepealt saab kere väga edukalt lihtsa käsisaega umbkaudu välja lõigata. Kui on korralik saag, siis ei ole see eriti raske, hakata järjest nurki maha saagima.
Probleem tekib negatiivsete kumeruste kohal nagu sarvede sees. Sealt on väga hea asja siledamaks ajada sellise tööriistakombinatsiooniga nagu raspel ja ~10mm puidupuur (selliste natuke lõikavate keermetega). Puuri külg on väga hea frees, kuigi tuleb olla ettevaatlik ja seda kogu aeg liikumises hoida, muidu süvistad sinna soone sisse.
Tegin oma pillil küljed puuri ja raspliga vaheldumisi (vahepeal ei tahtnud emma-kummaga enam hästi edeneda, siis vahetus aitas). No ja kui kuju on käes, siis on juba oma teha, kas liivapaberiga edasi lasta või hakata sinna neid käe ja õllekõhu kohti sisse kraapima või pealt kumerust arendama.

Posted: 22 Jan 2008, 14:35
by frenzy
Humbuckeri paigaldus
Image

Posted: 22 Jan 2008, 14:41
by Faded
Mille poolest parem? Teisi variante on muidugi ka, aga erinevused on ainult selles, milliste pote klemmide külge mis juhtmed ühendada, ja kuhu maandatavad osad ühendada.

Siin on näiteks veidi teistsugune variant:
http://www.seymourduncan.com/support/wi ... h_1v_1t_3w

Töötab aga täpselt samamoodi.

Posted: 15 Feb 2008, 00:35
by Diesel Znake
Nii, suutsin leida netis koldades järgmise aadressi,

http://projectguitar.ibforums.com/

kus räägitakse üldiselt kitarride ehitamisest ja sellega seonduvatest probleemidest.

PS: Leht on Inglise keeles.

Posted: 15 Feb 2008, 09:48
by daddario
Tiksaega peaks ka ju saama kere välja lõigata. Terad peavad vist küll kohati pikkemad olema.

Posted: 15 Feb 2008, 18:41
by Kert
tikksaega ei tule täpselt 90kraadine serv alati kuna tikksae tera annab järgi natuke. Lehtsaega, vöi mis ta nimi oligi, saab parema löpptulemuse kui on vöimalus kusagil sellist asja kasutada.

Posted: 16 Feb 2008, 14:56
by sirver
kuidas saada Sakura (kindlasti ennekuulmatu nimi :D) akustilisel kitarril kael kere kõlakasti küljest lahti?
pill ise on odav ja mitte just kõige parem, kuid just sellele taganedes mõtlesin, et võtan selle kitarri nüüd juppideks ja teen nii palju paremaks kui annab :)
kui hakkan seda renoveerima/paremaks tegema siis kindlasti teen ka sellele kitarrile enda alateema, kuid peaküsimus:

kuidas saada kael lahti kõlakasti küljest, aitäh :)

Posted: 16 Feb 2008, 17:38
by Faded
Fööniga. Served eespool ju rääkis sellest.

Föön on üldse universaalne tööriist. Praegu just vahetasin ühel helipeal kroomitud katte kuldse vastu. Kuna vana kate niisama ära ei tulnud (vaha küljes kinni), sai seda fööniga natuke kuumutatud. Paarkümmend sekundit võtab vaha ilusti pehmeks, nii et kate tuleb vaikselt pealt ära, aga samas kannatab veel käes hoida seda.

Posted: 16 Feb 2008, 19:12
by hannesp
Faded wrote:Fööniga. Served eespool ju rääkis sellest.

Föön on üldse universaalne tööriist. Praegu just vahetasin ühel helipeal kroomitud katte kuldse vastu. Kuna vana kate niisama ära ei tulnud (vaha küljes kinni), sai seda fööniga natuke kuumutatud. Paarkümmend sekundit võtab vaha ilusti pehmeks, nii et kate tuleb vaikselt pealt ära, aga samas kannatab veel käes hoida seda.


Jahaa,see ilmselt seletab ka seda, miks ma sinult ostetud Duncanitelt katteid maha ei saanud. Nüüd on silm juba ära harjunud selle kuldsete peadega musta superstratiga :lol:

Posted: 16 Feb 2008, 19:22
by Faded
Nojaa, need olid vaha täis jah.

Võiksid oma pillist "Teie tehnika" teemasse paar pilti ka panna - tahaks näha, kuidas need helipead paistavad seal peal.