Kitarri ehitusega seotud võtted ja varustus

Teemad kitarri ehitamisest, -parandamisest, -timmimisest, võimendid, plokid
User avatar
served
Posts: 3974
Joined: 14 Apr 2005, 21:44
Location: Tartu

Re: Kitarri ehitusega seotud võtted ja varustus

Postby served » 11 Dec 2009, 16:10

Kodanikul on vale arusaam.

Cab ei taha eraldi toidet. Võimendisse lased 230V sisse ja võimu väljundist viid näiteks 6.33mm pulkjuhtmetega heli Cab-i Muidugi oleneb võimust, kuid siiski on enimlevinud Cab-i juhe Pulk, mitte 3 kanaline juhe. Kuid neid liigub samuti.

Kõlarikasti ehitamiseks läeb sul vaja üsna täpseid ja suuri teadmisi samuti raha. Valjukad, puit, katteriie - ei ole odav lõbu. Kast tuleb teha spetsiaalselt valjukate järgi, ehk siis ruumala tuleb välja arvutada.
Kui võimalus on siis kindlasti proovi ära! Odavam tuleb ka veidi, kui poest samasuguste valjukatega kapp.
Hi-Gain

Parandan kitarre!
Ehitan efektiplokke.(vooluallikad, looperid, butiik)
Teema: http://www.rada7.ee/?s=f&k=7&id=45308
Koduleht: http://amest.edicypages.com/

Circa
Posts: 38
Joined: 14 Jan 2009, 22:17

Re: Kitarri ehitusega seotud võtted ja varustus

Postby Circa » 11 Dec 2009, 23:16

Ma vaatasin ja uurisin kumb on mõtekam teha kas 2x 12" Spekeriga = 1200w või 4x 10 " 1200w
Muidu ma lükkan selle ehituse igatähes tulevikku kuna hetkel rahadega kitsas, kuid ma küll googeldasin aga ei leidnud sobivaid jooniseid selleks.. ehk oskab keegi soovitada lehte kust võiks leida sobivaid jooniseid selle cabineti ehitamiseks.. vastavalt mu väljapakutud kõlaritele.

User avatar
greencow
Posts: 630
Joined: 31 Jan 2007, 16:16
Location: Jüri
Contact:

Re: Kitarri ehitusega seotud võtted ja varustus

Postby greencow » 11 Dec 2009, 23:35

Bassile soovitaksin isklikult 4x10" kombinatsiooni. Liigutab rohkem õhku ja kui sellega madalaid väheks jääb siis on lihtsalt valed elemendid valitud soovitud saundi jaoks. Mulle on lihtsalt kõik 12" kõlaritega bassikombod jätnud sellise kesise mulje, ei ole ei 10" ega ka 15", kuidagi ebamääraselt seal vahepeal. Guugel on juttu täis ja soovitatakse erinevaid vabavara programme mis sulle ruumalad välja arvutavad. Kui keel sus siis loe, kui ei ole, siis küsi ja äkki keegi viitsib tõlkida.

User avatar
Mflowy
Posts: 113
Joined: 20 Dec 2008, 20:29
Contact:

Re: Kitarri ehitusega seotud võtted ja varustus

Postby Mflowy » 15 Jul 2010, 19:22

ega kellelgi juhuslikult mõne seitsmekeelse elktrika plaane/mõõtmeid pole? Et kui keegi oskab mingit infot jagada oleks väga tänulik! Ise leidsin sellise lehe( http://ibanez.wikia.com/wiki/List_of_neck_types ), kus on välja toodud ibanezi pillide kaelade mõõtmed, seal kah olemas mõne seitsmekeelse mõõtmed, aga oleks millestki reaalsemast huvitatud.

User avatar
Defender
Posts: 388
Joined: 29 Oct 2006, 10:46
Location: Tartu 89 agul
Contact:

Re: Kitarri ehitusega seotud võtted ja varustus

Postby Defender » 03 Mar 2011, 12:13

Mul on uks kusimus.
Oman Sansamp Bass Driver Programmable'i http://www.tech21nyc.com/products/sansa ... iverp.html . Sisseehitatud eelvoim jne, voib puhtalt PA'sse lasta ja varki. Probleem selles, et pole kodus harjutamiseks vahendeid. Kusimus siis jargmine, et kas see eelvoim toimib ka naiteks nii, kui see puhtalt kabinetti lulitada ilma labi voimu Effect's Return sisendita?

Praegu nagu otsingi igasuguseid vaikseid variante kodus harjutamiseks, mingeid 15-20w voimendeid. Kuna ise suhteliselt vohik sellisel tehnika spetsiifilisel teemal, siis akki keegi oskab aidata? :lol:
"Taeva hallid silmad märjad,
vaikses leinas hingab tuul.
Murtud süda, murtud luud,
antud vanne hangund suul.

Täna on pidulik päev,
üks sõber saab rinnale märgi.
Härrad kõik uhketes frakkides,
medalisaaja puusärgis."

Hazor
Posts: 8
Joined: 26 Mar 2011, 23:05

Re: Kitarri ehitusega seotud võtted ja varustus

Postby Hazor » 27 Mar 2011, 00:25

Mul tekkis siis plaan ehitada omale ise elektri kitarr.Kogemust mul sellega pole aga tahtmine on suur ja omatehtud asi on omatehtud asi , tööriistad enamus olemas ehk aga ainult teadmisi vähe. Tahaksin siis alustada kaelast. Mis materjalist oleks krihvilauda hea teha? materjal võiks olla eestis kasvav kui selline eksisteerib. Olen mõelnud tammele , saarele ja vahtrale , ei suuda otsustada , nõu oleks vaja. Kere materjalist ei tea ma nagunii midagi. kas selleks sobiks näiteks kask või saar või mänd?Elektroonilised osad kavatsen kah ise teha niipalju kui võimalik.

Aga andge targemad ehitus ja kitarri mehed nõu , millest oleks hea teha ja kuidas , millist traati peaksin helipeade kerimisel kasutama , kes eestis helipeade katteid ja muid tarvikuid müüb?

Aitäh abieest ja palun ärge kohe turja karake , olen siiski algaja alles.

User avatar
liivainimene
Posts: 2163
Joined: 23 Dec 2005, 15:11
Location: Tartu
Contact:

Re: Kitarri ehitusega seotud võtted ja varustus

Postby liivainimene » 27 Mar 2011, 18:57

Kereks sobib lehtpuu. Okaspuu on liialt pehme ja neelab vibratsiooni, selle asemel et kaasa resoneerida.
Lepp on hea ümmargune puit (heliliselt), saar on teravama ja kalgima kõlaga. Saar on lisaks veel kaalult raske ja vastikum puit, mida töödelda.
Kaela ja sõrmlaua võib mõlemad vahtrast teha, see on Strati/Tele klassika ja kõlaliselt korralik kombinatsioon.

Kere võiks kuskil alates 3,5 cm paks olla, alla selle on natuke liistakas. Kasulik oleks toorikut mitte rohkem kui kolmest lauajupist kokku liimida, mida vähem seda parem. Oksakohti ei tohiks samuti lubada. Ideaaleesmärk oleks üks tervikuna kõlav kere, milles on võimalikult vähe liitmikke. Sellise puidu leidmine on omaette küsimus.

Kaela tehes peaksid sinna sisse keermelattidest pingutusvarda ehitama, et keelte pingele vastu panna. Kunagi sai selle kohta pilt leiutatud:

Helipeade katteid ja muid tarvikuid peaks ikka veel Tartu Muusikust ehk endisest Liivamäe poest saama. Kuigi ma pole ise sinna ammu sattunud, keegi oskab ehk kommenteerida?
Alati tasub ka eBayst vaadata, sealt saab väiksemaid pudinaid kohati väga hea hinnaga ja ka transport USAst on lihtpakikese kujul mõistliku hinnaga. USA'st ostmisel tuleb ainult vaadata, et hind väga suureks ei läheks, alates mingist summast tahab Eesti toll oma osa. Piir oli äkki 25€?

Muus osas praegu aidata ei oska, kui konkreetsemaid küsimusi tuleb, siis proovime ikka vastata!

Hazor
Posts: 8
Joined: 26 Mar 2011, 23:05

Re: Kitarri ehitusega seotud võtted ja varustus

Postby Hazor » 27 Mar 2011, 21:00

aitäh! suur abi oli sellest , katsun alustada kuskilt selle abil:)

KarlKirsimäe
Posts: 18
Joined: 02 Jun 2012, 14:46

Re: Kitarri ehitusega seotud võtted ja varustus

Postby KarlKirsimäe » 22 Jun 2012, 18:14

Plaanis ehitada ukulele. Kaela materjal on olemas ( ilus kuivanud pragudeta kirsi puu tükk), nüüd aga oleks vaja materjali külgede jaoks. Lihtsam ja ka ilmselt odavam oleks valmistada pilli Eestis kasvavatest puudest nt. saar/vaher + hele puit on ülikena. Kas keegi oskab öelda kust võiks Tartus saada käsi külge sellisele 2 mm puidule? Eesmärk on hoida projekti budget väike, et rõõm oleks pilli valmistamisel suur ja valesti minemisel ei peaks põdema raha pärast. :D

User avatar
liivainimene
Posts: 2163
Joined: 23 Dec 2005, 15:11
Location: Tartu
Contact:

Re: Kitarri ehitusega seotud võtted ja varustus

Postby liivainimene » 24 Jun 2012, 23:28

Uuri näiteks siit: . Hindu küll ei oska öelda. Sinna võiks enne helistada või kirjutada, koduleht väidab, et erilist laovaru nad ei hoia.
Ise ostsin siit: vineeri, ligikaudu 1,5mx1,5m leht (4mm) läks 10 euri maksma.

Valmistu igatahes selleks, et minimaalne kogus võibki selline hea 1,5x1,5 meetrine leht olla. Tasub uurida ka, et äkki saavad mehed kohapeal näiteks mõneks tükiks lõigata, on lihtsam transportida.

User avatar
thePusher
Posts: 427
Joined: 04 Nov 2008, 23:11

Re: Kitarri ehitusega seotud võtted ja varustus

Postby thePusher » 07 Jul 2012, 19:46

Selline küsimus, et kas kellelgi ei ole juhuslikult krihvisaagi laenata, medium suuruses krihvidele vagude saagimiseks? Või teab ehk, kust sellist laenata saab? Või mõnda pillimeistrit, kes oleks lahke ja laenaks.

Ühekordseks kasutuseks ei näe mõtet osta seda kaugelt maalt kalli raha eest.

KarlKirsimäe
Posts: 18
Joined: 02 Jun 2012, 14:46

Re: Kitarri ehitusega seotud võtted ja varustus

Postby KarlKirsimäe » 12 Aug 2012, 11:59

Ukulele jaoks on nüüd materjal olemas. Nüüd tekkis aga selline küsimus, et kas painutusvormis saaks niimoodi teha: kõigepealt kastan spooni ( saar) 10-15 min vette, siis panen ta oma vormi ( )ja hakkan kuumapuhuriga vaikselt soojendama ja pinguteid pingutama. Huvitav kas see töötaks?

KarlKirsimäe
Posts: 18
Joined: 02 Jun 2012, 14:46

Re: Kitarri ehitusega seotud võtted ja varustus

Postby KarlKirsimäe » 28 Aug 2012, 20:16

Annan lihtsalt teada, et minu eelmise postituse meetod töötas väga hästi :D.

User avatar
tykonu
Posts: 979
Joined: 15 Feb 2008, 17:49

Re: Kitarri ehitusega seotud võtted ja varustus

Postby tykonu » 21 Dec 2012, 00:05

Ei hakanud eraldi teemat tegema, aga küsimus selline: kuidas ma saaks kitarrile sellise finishi
http://www.markeaston.org/miscimages/ha ... ndm101.jpg

Siiamaani olen mõistatanud, et duct teibi tükkidega katan kidra ära ja lasen korra kidra lakiga üle. Kuidas ma saaksin musta värvi niimodi varjutada?

User avatar
Mflowy
Posts: 113
Joined: 20 Dec 2008, 20:29
Contact:

Re: Kitarri ehitusega seotud võtted ja varustus

Postby Mflowy » 23 Dec 2012, 00:52

Pakuks, et enne lakki on ka õrnalt musta värviga üle käidud ning seda siis väga peeneteralise liivapaberiga (jäme ilmselt jätaks teibi sisse kriimud) või mingisuguse muu asjaga hõõrutud/kulutatud. Teoorias peaks see nö varjutus tekkima sellest, et teibitükkide kõrgused/kihipaksused on erinevad ning pinna hõõrumisel tulevad need ebatasasused välja, sest kõrgemates kohtades on värvi "mahalihvimine" või kulumine efektiivsem. Lakki tuleks ka tõenäoliselt ikka omajagu panna, et teibi nurgad lahti ei tuleks, iseasi, kas ja kuidas lakk ning värv selle teibi külge üldse jäävad.

Enne kui pilli peal seda teed võiksid muidugi mõne vineeritüki peal katsetada, et tulemuses kindel olla.

Pildil olev pill on siis Ibanez NDM1 (Noodles Signature). Lisan kaks linki, kust leiad veel informatsiooni: