elektroonika / eelvõim / faasi invert

Teemad kitarri ehitamisest, -parandamisest, -timmimisest, võimendid, plokid
User avatar
tomm
Posts: 27
Joined: 20 Feb 2007, 12:20
Location: tartu

elektroonika / eelvõim / faasi invert

Postby tomm » 05 Sep 2013, 13:54

Üldine probleem: akustid kipuvad feedback'i minema.

Kasutatavad osad: akustiline kitarr, single coil helipea, kitarrivõim.

Lahendus: eelvõimendi, mis oskab faasi keerata 180 kraadi.

Nüüd täpsemalt. Lisasin mõni aeg tagasi oma Ibanez'i kidrale odava Artec'i single coil helipea. Kipub olema aga nii (nagu võis ka eeldada), et akusti kõlakast korjab võimendusest tuleva heli ülesse, paneb keeled uuesti helisema ja kogu kupatus läheb vilesse. Pieso mikri ja onboard preampiga akustidel on selle probleemi lahenduseks ilmselt kaks abimeest: kasti augu ette käiv kummist julla ja preampil nupp "phase invert". Kidra sisse ma auku lõigata ei taha odava preampi jaoks ja rihma külge käivat 100+ eurot maksvat faasi nihutava tarkusega preampi ka ei raatsi osta. Kummijullalt ma ei saa augu ette panna, sest seal on helipea ees. Kuna mul on üks ise ehitatud aktiivkõlar (algse ideega olla just akustile võimendi, baseerub LM3886 kivil, pmst tavaline gainclone), siis on võiks sinna sisse toppida eelvõimu, mis faasinihke ise ära teeb. Hetkel ma seda võimendit ei kasutagi sest ilma preampita on signaal liiga nõrk, et võimendada, kuid kasutades eelvõimendiks suvalist pedaali, mis detsibelli veidi tõstab, läheb asi jällegi vilisema.

Küsimus: kas kellelgi on head skeemi, kuidas ehitada väike eelvõim, mis teeks phase inverti? Või soovitada mõnda üldlevinud phase shiftiga akustidele mõeldud eelvõimu, mille skeemi võiks otsida ning kopeerida? Kui tundub, et ma olen ikka kapitaalselt valel teel, siis võib seda ka julgelt teada anda, talun kriitikat ja arvestan konstruktiivset kriitikat like a boss.

Et igav ei hakkaks ja et ei tunduks, et ma nalja teen - paar pilti:

Image Image

Arteci helipea (unustasin madalamaid noote mängida). Ma ei oska väga hästi hinnata kvaliteeti, sest kuulmine pole suurem asi ja võrdlusmomenti vähe. Aga pean tunnistama, et mulle endale täitsa meeldib. Saaks nüüd feedbacki probleemile lahenduse, võiks täitsa rokkida :)

User avatar
tomm
Posts: 27
Joined: 20 Feb 2007, 12:20
Location: tartu

Re: elektroonika / eelvõim / faasi invert

Postby tomm » 06 Sep 2013, 10:09

Äkki keegi elektroakusti omanik, kelle pillil on "phase" nupp, saaks öelda, kas see teeb oma töö ära? Ja äkki keegi pajatab kogemusi sellest kummijullast, mis kõlakasti augu ette käib?

iRLK
Posts: 155
Joined: 21 May 2012, 22:07

Re: elektroonika / eelvõim / faasi invert

Postby iRLK » 06 Sep 2013, 13:00

kaugel võimust sa mängid? ~2m raadiuses, eriti pilliga võimu poole seistes on täiesti loogiline, et läheb feedbacki, eriti akust.

User avatar
tomm
Posts: 27
Joined: 20 Feb 2007, 12:20
Location: tartu

Re: elektroonika / eelvõim / faasi invert

Postby tomm » 06 Sep 2013, 23:32

Hea oleks, kui ma saaks mööda tuba/proovikat ringi kõndida, kartmata vile pärast. Kas seda saab üldse välistada (või vähendada samale määrale, mis elektrika puhul (kus vilesse ajamiseks on vaja kitarr täitsa kõlari ette panna)).

User avatar
served
Posts: 3974
Joined: 14 Apr 2005, 21:44
Location: Tartu

Re: elektroonika / eelvõim / faasi invert

Postby served » 20 Oct 2013, 19:13

Tere.

Alustada võiks täiesti tavalise Phase inverting buffer-iga.

Näiteks võid lugeda seda artiklit. Viimase skeemi järgi saad midagi kokku ka panna.
http://www.muzique.com/lab/buffers.htm
Hi-Gain

Parandan kitarre!
Ehitan efektiplokke.(vooluallikad, looperid, butiik)
Teema: http://www.rada7.ee/?s=f&k=7&id=45308
Koduleht: http://amest.edicypages.com/

Geko
Posts: 25
Joined: 27 Jun 2010, 09:37

Re: elektroonika / eelvõim / faasi invert

Postby Geko » 10 Feb 2014, 18:28

See läheb tahest tahtmata ville, sul ei asu helipea kõlakasti sees, seega sul ei õnnestu kõlakasti ära muteda.

Üldiselt kasutatakse selliseid vidinaid
http://stanfordmusic.ee/et/component/vi ... o?sef=hcfp