Ukulele projekt

Teemad kitarri ehitamisest, -parandamisest, -timmimisest, võimendid, plokid
KarlKirsimäe
Posts: 18
Joined: 02 Jun 2012, 14:46

Ukulele projekt

Postby KarlKirsimäe » 24 Nov 2012, 01:56

Tervitused kõigile! Mõtlesin, et jagaksin oma esimest kogemust pilliehitamises. Siin on minu ukulele lugu :) :

Kõik sai alguse sellest, et suvel sai maal maha võetud ploomipuu. Selle ilusad värvid ja tekstuur lummasid mind, sealt tekkiski mõte, et ehitada midagi sellest. Varsti jõudsingi ideeni, et ehitada mingisugune muusikaline instrument. Kitarre on kodus juba mitmeid, seega sai valitud ukulele kasuks, lootes, et v-o on sellega ka pistu vähem tööd...Ei olnud :D
Ploomipuu puit sai kuivama pandud, kuid see pragunes :evil: . Tagasilöök oli suur, kuna aga idee oli juba kinnistunud mu mõtetesse, seega otsustasin leida materjali mujalt. Ja nii algasidki minu otsingud...
Algul sai proovitud maal sae/höövelpingil leppa õhukeseks hööveldada, ei õnnestunud. Samuti otsisin ma maakodust kaane jaoks kuusepuitu, see sai leitud ja õhemaks hööveldatud, puit ei olnud küll AAA grade, aga ilus tiheda kiutriibuga küll. Kuigi seda materjali selle projekti tarvis ma ei kasutanud, siis äkki on see järgmiste tarvis vajalik.

Küsite ehk, et miks ei tellinud kuskilt puitu või ei ostnud Eestist pillimeistritelt? Esiteks polnud siis veel kontakte, teiseks ei olnud projektil väga suur budget.

Puiduotsingud viisid mu Manverki, kus väga muhe mees Väino mulle puitu oli nõus müüma. Olin vahepeal otsustanud radiaalspooni kasuks ( külgede ja tagumise kaane jaoks) , see lõigatakse nii, et kiud oleksid risti. Kohale minnes leidsin, et ainuke puit, mis neil 2.8mm radiaalspoonina on koha peal olemas, on saar. Mis seal ikka :D samuti leidis väino mulle ühe ilusa kuivad tüki oksteta kaske, kaela jaoks. Kokku ma maksin ma kogu materjali eest "vapustavad" 3,5 €. :lol:

Ehitus sai alguse... Piltide tegemise mõtte peale tulin ma alles pärast esimesi samme ja ega vahepealgi ununes see ära, kuid mõned jõudsin ikka teha.

Esiteks sai siis seda saarespooni natuke õhemaks lihvitud, nii 1,8 -2,0 mm paksuseks. Siis sai ehitatud endale painutusvorm. ( ). Mingit soojendusvärki ega painutusrauda mul polnud: kuum vesi ja kuumaõhupuhur aitasid. Muidugi valmis ka pärastine välisvorm.



Esimene pilt on siis juba sellest, kuidas tagumine kaas on kokku liimitud ja bracingud valmis. (pildid on tehtud ipodiga, seega väga kiita kvaliteet pole)
Image Image



Vahepeal said siis küljed kokku liimitud ja kereplokid paika pandud. Kerfingu eest tänaksin Kristjan Kappi :!:
Image Image



Pilt minu kasest kaela toorikust.
Image



Ahsoo, töökoda ega mingit tööruumi mul polnud, oli toa nurk ja paar pappkasti :idea: 8)
Image



Aeg oli siis asuda kaane juurde, selle ma tegin maalt saadud ülikuivast saarest, millest sai ise vajalikud tükid lõigatud. Paksusmasinat mul polnud, küll oli aga vana puidust höövel ja pitskruvid....
Image



Pärast pikka hööveldamist, higi, vaeva ja lihvimist oli kaas valmis :D
Image



Asusin roseti kallale, vahepeal sai ka kaela nikerdatud. Samuti ostsin ma samuti Manverkist eebenispooni ja karjala kase spooni :shock: Jällegi vapustava 2,5 € eest.
Image
Nende minipeitliteta poleks ma seda pilli lõpetanud, teravatena nad olid mulle höövlite eest, kuid samuti on mu sõrmed nüüd arme täis...


Ja alustatud sai kaane bracinguga, mingit keerulist XXX leiutist ma tegema ei hakanud, klassika toimib küll...
Image

Vahepeal on jälle suur auk... Hetkel olen siis freesinud kanalid ära ja kuivatan liimi. :)
Image


Auk, binding on peale liimitud.
Image


Ka kael on valmimas. Kogu eebeni nii sõrmlaua, silla kui ka tugevduse jaoks ostsin ma Rasmus Erlemanni käest. Väga sõbralik ja oskuslik + veel Tartus koha peal. Suured tänud! :)
Image



Tükid ootavad kokkuliimimist. Kaela liimisin ja tõmbasin ka poltidega kinni, tundub jäik.
Image



Natuke pilte kerest ja kaunistustest, bindingutest. NB! Selle väikese kiu, mis teisel pildid vasakus servas on augu jätnud, liimisn ma tagasi.
Image Image


Liimime silla peale. Kuna luud mul polnud, aga vanaisa antud põdra sarv oli, tegin ka sellest sillad.
Image



Auk ja tadaa, pill on valmis :D
ImageImageImageImage



Sellega on mu lugu läbi. Ukulele on valmis ja kulus selle tarvis u. 55€ ( kõige kallimad olid nipsasjad nagu pingutid ja fretwire) See on esimene tenor ukulele, mida ma üldse käes hoian ja kuulen, seega kõla on minu jaoks ilus. Võrreldes teiste ukuleledega internetist, tundub minu oma kõla teravam ja erksam olema, mis ilmselgelt tuleneb puiduvalikust. Heli sustain nii väikese pilli kohta on vapustav :shock: Kahjuks ei ole mul hetkel salvestamisvõimalust, kuid olge mureta, koostan plaani ise piezo helipea ehituseks :D Samuti peaks ehitama pillile kohvri - tööd jagub veel küllaga :D Rääkides tööst, siis kahtlen, et see mul viimaseks ukuleleks jääb. Tegelikult on juba üks sõber andnud teada, et ta tahaks ka minult üht ukulelet, kuid see jääb vist järgmise suve aega, sest kevadel ootavad eksamid :?
Loodan, et meeldis :)
Last edited by KarlKirsimäe on 13 May 2013, 15:47, edited 1 time in total.

eestibloke
Posts: 111
Joined: 24 Jul 2005, 14:24

Re: Ukulele projekt

Postby eestibloke » 24 Nov 2012, 14:13

Hei,

Väga tubli oled! Ilus, puhas töö.
Kui mahti räägi millega/kuidas ääristuse sooned ja roseti tegid?

Tervitades,

Kristjan

User avatar
Velkus
Posts: 632
Joined: 04 May 2006, 21:12
Location: Saue vald
Contact:

Re: Ukulele projekt

Postby Velkus » 24 Nov 2012, 15:05

Mulle meeldib! See saarest kere koos eebenist sõrmlaua ja roobiga tekitab huvitava sümbioosi. Silm kohe puhkab!

pingviin
Posts: 145
Joined: 11 Apr 2009, 22:43

Re: Ukulele projekt

Postby pingviin » 24 Nov 2012, 17:50

ülikõva :P kiidusõnad!..
minupoolt ainult kahju, et söest varras käiku ei läinud

jõudu!,

k.

KarlKirsimäe
Posts: 18
Joined: 02 Jun 2012, 14:46

Re: Ukulele projekt

Postby KarlKirsimäe » 24 Nov 2012, 17:51

Tänud! :wink:

Roseti augu tegin sellise tööriistaga, mille 8€ eest Tööriistamarketist sain. Lasin sellega sise- ja väliraadiuse koha peale umbes 1 mm sügavuse soone ja vahepealse osa võtsin pisikese peitliga ära. Roseti tegin ma 6-st karjala kase spooni tükist, need liimisin eraldi spoonile, lihvisin siledaks ja lõikasin sama tööriistaga sõõriku välja, mis perfektselt tehtud soonde sobis. Lõpuks ääristasin roseti sama eebeni spooni ribaga. :)

Image

Ääristuse soone jaoks ehitasin tavalisest freesipeast, juhtlaagriga tööriista, tobe on see, et hetkel ei leia seda üles, et pilti teha :?
Põhimõtteliselt oli ta umbes selline. Ääristus ise on eebeni spoon.

Image

Kahju jah :D Üks küsimus muidu tekkis sellega seoses: kuidas saada eebeni/ süsi lihvimistolmu heledast puidust kätte? Kuna ise seda kätte ei saanud tegin kõik ühtlaselt eebeni tolmuseks :D lõpptulemus meeldib isegi rohkem kui heleda puiduga...

KarlKirsimäe
Posts: 18
Joined: 02 Jun 2012, 14:46

Re: Ukulele projekt

Postby KarlKirsimäe » 24 Nov 2012, 17:59

Lisaksin siia ka väikese nipi. Sõrmlaua inlay täpid ei ole tehtud pärlist. Sain väga hea immitatsiooni, kui sulatasin läbipaistvat cd-plaadi ümbrist atsetoonis ja lisasin paar tilka akrüülvärvi, kuna nad ei segunenud, siis jäi atsetooni poolt hägustunud pasta sisse valged triibud. Lõpptulemus on päris hea pärliimmitatsioon :D

pingviin
Posts: 145
Joined: 11 Apr 2009, 22:43

Re: Ukulele projekt

Postby pingviin » 24 Nov 2012, 18:25

mul just sama küsimus tolmu kohta kuna ise ka jaman sellega hetkel! :P

eestibloke
Posts: 111
Joined: 24 Jul 2005, 14:24

Re: Ukulele projekt

Postby eestibloke » 24 Nov 2012, 19:40

Tuleb kasutada ekstsentriklihvijat!

pingviin
Posts: 145
Joined: 11 Apr 2009, 22:43

Re: Ukulele projekt

Postby pingviin » 26 Nov 2012, 01:05

Oskad sa seletada kuidas see tolmu osas toimiks ?
Et imur tõmbab piisavalt hästi tolmu ära ?.. ( selles osas ma natuke kahtleks : / )

k.

User avatar
Kirveraidur
Posts: 1185
Joined: 18 May 2005, 21:22
Contact:

Re: Ukulele projekt

Postby Kirveraidur » 26 Nov 2012, 12:45

Oo ilus töö! Tõesti silm puhkab peal - kuidagi meeldivalt kontrastne vaadata..:)

eestibloke
Posts: 111
Joined: 24 Jul 2005, 14:24

Re: Ukulele projekt

Postby eestibloke » 27 Nov 2012, 14:55


pingviin
Posts: 145
Joined: 11 Apr 2009, 22:43

Re: Ukulele projekt

Postby pingviin » 27 Nov 2012, 19:58

Milleks tolmukott siis?

eestibloke
Posts: 111
Joined: 24 Jul 2005, 14:24

Re: Ukulele projekt

Postby eestibloke » 27 Nov 2012, 20:19


pingviin
Posts: 145
Joined: 11 Apr 2009, 22:43

Re: Ukulele projekt

Postby pingviin » 27 Nov 2012, 23:26

mm tegemist ikka imemisega, mitte puhumisega : "On models equipped with a dust collection feature, a vacuum effect sucks sanding dust through holes in the paper and pad, feeding it to a bag or canister." - http://en.wikipedia.org/wiki/Random_orbital_sander

a mis me ikka norime .. sellel korral ainult ekstrentrikust ei piisa : /

k.

eestibloke
Posts: 111
Joined: 24 Jul 2005, 14:24

Re: Ukulele projekt

Postby eestibloke » 28 Nov 2012, 19:38

Tere,

Ohoo tubli oled, sinu võit;)
Kuid siiski, olen ehitanud kolm akusti ilusa, valge sitka kuusk topiga ja süsimusta eebeni ääristusega, kasutanud ekstsentriklihvijat ja usu mind, musta tolmu topil ei ole. Proovi järgi!

Tervitades,