Humbucker single-coili asemele

Teemad kitarri ehitamisest, -parandamisest, -timmimisest, võimendid, plokid
NäeVaataLennuk
Posts: 19
Joined: 06 Jun 2011, 11:30

Humbucker single-coili asemele

Postby NäeVaataLennuk » 21 Apr 2012, 11:01

Lugesin, et stratocasteritega on peaaegu võimatu kvaliteetset overdraivi saada. Aga kui osta humbucker kas see tõesti muudaks helikvaliteeti tunduvalt?

User avatar
interpol
Posts: 644
Joined: 01 Apr 2006, 16:24
Location: Kolga-Jaani

Re: Humbucker single-coili asemele

Postby interpol » 22 Apr 2012, 19:41

jah
aidake mind rooli, ma sõidan ise!


User avatar
Faded
Moderaator
Posts: 7711
Joined: 18 Apr 2005, 17:09
Location: Ida-Tartu geto

Re: Humbucker single-coili asemele

Postby Faded » 22 Apr 2012, 23:42

See, et stratiga kvaliteetset overdrive'i ei saa, on jama jutt. Kus sa seda lugesid?

Humbucker muudaks helikvaliteeti ainult siis, kui su praegune helipea oleks täielik juust. Muul juhul ta muudab lihtsalt pilli soundi ehk tämbrit, üldiselt jõulisemaks ja tummisemaks, ehkki on ka single coil helipäid, mis on jõulisema soundiga kui nii mõnigi humbucker. Ühesõnaga, palju sõltub sellest, mis helipea(d) su pillil praegu on ja millist humbuckerit sa soovid osta.

Lisaks on küsimus ka selles, et kas humbucker su pilli ära mahub. See sõltub sellest, kui palju su pillil pickguardi all ruumi on. Kui su pillile on tehtud nn. (kõik helipead istuvad ühes pikas süvendis), siis pole probleemi. Samuti on asi lihtne siis, kui selle helipea all, mida sa soovid vahetada (eeldatavasti sillapoolne), on . Aga kui süvendid on tehtud , ainult single coil helipeade jaoks, siis pead kas laskma neid laiemaks freesida, või kasutama single coil mõõdus humbuckerit. Neid viimaseid on paraku väiksemas valikus kui täismõõdus humbuckereid ja endale sobiva leidmine võib raskeks osutuda.
It's a well-known fact that 100% of people who sell their Telecasters, die.

NäeVaataLennuk
Posts: 19
Joined: 06 Jun 2011, 11:30

Re: Humbucker single-coili asemele

Postby NäeVaataLennuk » 23 Apr 2012, 14:25

Praeguse seisuga olen ma jah single-coil suuruses humbuckeri välja valinud, SDuncani JB Jr'i...
Netist olen lugenud selle kohta ja tundub, et selle hinnaklassi kohta täiesti korralik, high-output ja puha, pidi isegi sustani parandama :)
Pilliks muidu squier standard strat nii, et peal on ka siis need squieri standard helipead. Pole just kõige parem strat arvestades, et Indoneesia oma mitte nt Ameerika. Alguses tundus kõik OK, aga aina enam hakkas häirima suurema draivi juures selline ebakvaliteetne heli, mitte päris ragin, aga noh, jah... ebakvaliteetne heli, ei oska praegu mõelda siia seda omadussõna. Tükk aega arvasin, et asi võimendis ja ss hakkasin uurima, leidsin, et single coilid on rohkem sellise cleani ja twangi jaoks loodud ja humbuckerid lähevad siis sealt bluesi poolt kuni heavy metalini välja.
Seda kust ma lugesin, et single-coil stratiga head overdraivi ei saa, ei mäleta, aga arvan millegipärast, et mingi youtube'i kommentaar oli, muidugi pole mingi kindel allikas, aga kuna endal ka väga kvaliteetne ei ole see heli siis jäingi nagu uskuma.

User avatar
Faded
Moderaator
Posts: 7711
Joined: 18 Apr 2005, 17:09
Location: Ida-Tartu geto

Re: Humbucker single-coili asemele

Postby Faded » 23 Apr 2012, 15:20

It's a well-known fact that 100% of people who sell their Telecasters, die.

NäeVaataLennuk
Posts: 19
Joined: 06 Jun 2011, 11:30

Re: Humbucker single-coili asemele

Postby NäeVaataLennuk » 23 Apr 2012, 15:58

Varjestada vast pole nii väga vaja, keerasin võimu suhteliselt poole peale, müra oli väga väike (gaini ja draivi keerasin põhja). Kõik päris võrdselt vähe müra ei teind, aga keskmine ja silla helipead koos olid need mis tekitasid kõige vähem müra ja nendega ma mängingi tavaliselt draiviga, clean meeldib rohkem kaela omaga.

Unustasin mainida veel, et suhteliselt väikseks läheb see ... no ütleme siis müra.. alates C power akordist, aga kolme kõige madalama keele pealt power akord on juba väga sogane.
Thomannist ostmise kohta nii palju, et see oli esimene koht kust ma tegelikult otsisin ja seejärel hakkasin vaatama as Eestist saaks odavamalt. Midagi sellist odavamat pole vaja praegu juurde ka osta ja raha ka väga pole raisata, tööl veel ei käi ja järgmise "portsu" raha saab äkki teenida suvel.

Praegu ma mõtlesin, et kui high-outputiga helipead annavad terava, selge hääle, äkki siis on asi selles, et low-outputiga annavad mul single-coilid need madalamad noodid sogaselt seda heli edasi? Selle teema kohta ma väga ei tea nii, et ainult oletus.

Rx.
Posts: 78
Joined: 02 Feb 2010, 12:09

Re: Humbucker single-coili asemele

Postby Rx. » 23 Apr 2012, 18:54

Suvalises järjekorras kommentaarid
* Mis puutub selgusse ja teravusse, siis traditsiooniliselt annavad ikkagi singlecoilid selgema ja humbuckerid mudasema heli. Andestavad rohkem vigu.
* Sillapoolne ja keskmine koos annavad juba võrgumüra suhtes dual-coil efekti, ülejäänud müra tuleb ikkagi juba puudulikust varjestusest, juhtmest, pesadest jnejne, sellest sa lihtsalt humbuckerit pannes ei vabane
* Akordide mudaseks minek võib olla tingitud mitte ainult helipeast vaid puudulikust intonatsioonist või mängutehnika iseärasustest
* JB Jr on väga hea sillapoolne helipea
stratt ja romu

NäeVaataLennuk
Posts: 19
Joined: 06 Jun 2011, 11:30

Re: Humbucker single-coili asemele

Postby NäeVaataLennuk » 23 Apr 2012, 19:25


User avatar
Kirveraidur
Posts: 1185
Joined: 18 May 2005, 21:22
Contact:

Re: Humbucker single-coili asemele

Postby Kirveraidur » 23 Apr 2012, 23:38

Mitte et ma ka kuidagi tahaks mõjutada ühes või teises suunas, aga üks koht kust koledat ebakvaliteetset draivi saab tulla, on võimendi. Millega mängid?

NäeVaataLennuk
Posts: 19
Joined: 06 Jun 2011, 11:30

Re: Humbucker single-coili asemele

Postby NäeVaataLennuk » 24 Apr 2012, 07:18

Mängin Line6 Spider 4'ga, 30w. ma täna räägin oma kitarri õpetajaga mis ta asjast arvab ja vb proovin ühe inimese SG'd läbi oma võimu lasta kui saan.

User avatar
S.S.D.D.
Posts: 148
Joined: 07 Jul 2007, 10:55

Re: Humbucker single-coili asemele

Postby S.S.D.D. » 24 Apr 2012, 13:22

Tavaliselt single coili puhul kehva heli annab odav coil ise
Mida saad teha:
ideaalis vahetada parem/ kavliteetsem single coil asemele, võid ka humbuckerit proovida aga nagu eelpool mainiud, pead laskma tõenäoliselt keres helipeade avavusi suuremaks freesida.

Squieri puhul ma aga suurt sinna raha ei investeeriks, kael ja kere ei ole seda väärt vast, et põhjalikult ümber ehitada. Kui see pill sulle muidugi kaela mängitavuselt ja välimuselt meeldib või on pillil sentimentaalne väärtus, siis võid lõigu esimest poolt ignoreerida.

Heli saad muuta esmaselt ka single coilide puhul skeemi ümberjootmisega, trüki googlesse "blend pot mod" ja uuri ise edasi.Tõenäoliselt see mudasemat heli paremaks ei tee, pigme saad single coili puhul vähe humbuckeri laadsema heli välja võluda.

1)Mida saad aga odava raha eest ära teha, potekate vahetus 500K vastu, võid ka 1M proovid aga seda esialgu ei soovitaks.:
99% olen kindel, et sul kitarril praegu sees 250K potekad.
250K= soe naturaalne sound, 500K=kirkam ja teravam kõla, 1Meg =väga kirgas kõla.

Alpha potekad on selle kitarri jaoks head küll, peaks ma meil pillipoodises saada olema. CTS võid ka osta, ega hinnavahe pole nii suur. CTS peab väidetavalt rohkem vastu aga selle pilli puhul sa sellega vast ülipikalt ei mängi nii või naa.
Kondekad, hetkel see 0.022nF, olen taas suht kindel tüüpskeemi puhul, võid selle vahetada 0,033nF vastu, peaks grammi võrra kõrgeid maha võtma aga kesksagedust suts juures teoorias ehk vast ka "mudasust"vähemaks.

2) ja oluliseim, kontrolli helipeade kõrgust, unusta mingid tüüpkõrgused ära. Igale inimesele meedlib heli erinevalt ja ideaalsest helist on erinevad ettekujutused.
Algatuseks mõõda olemasoleva helipeade kõrgused mõlemalt poolt ja pane kirja. Kui midagi kapitaalset nässu läheb, saad algse taastada soovi korral.
Edasi ühenda võimu, cleanina või mitte, kuidas ise tahad ja hakka kruvikeerajaga kõrgusi paika keerama kuni saavutad soundi mida soovid või enam vähem sellise aksepteeritava nende stock Squieri helipeade puhul. Ülesse poole muutub heli kiledamaks, kõrgemat otsa tuleb juurde, madalamas otsas kaotad.. Allapoole viies helipead muutub madala ots paremaks ja heli naturaalsemaks aga kõrgetes kaotad.
Ideaalne vahemik on see mis sulle omale rohkem meeldib.

Tüüpiline teema mis võib juhtud, et näiteks kael ja kael+ keskmine annavad peaaegu sama heli välja, või siis sild ja sild+ keskmine annavad pea sama heli, helipäid peaks reguleerima nii, et igas positisioonis on eri helinev, ainult nii saad tavalise 5-way switch puhul ka tõesti 5 erinevat heli kätte.
Piisavalt võime ja palju (el.)kitarre, kitarrimängu oskusi on oluliselt vähem:)

NäeVaataLennuk
Posts: 19
Joined: 06 Jun 2011, 11:30

Re: Humbucker single-coili asemele

Postby NäeVaataLennuk » 24 Apr 2012, 17:07

Tänan mahuka postituse eest :) sillapoolse sain tõesti puhtamaks, aga kaelapoolne ikka suhtelist sama, heli lihtsalt muutuski jah, soojemaks, naturaalsemaks ja selliseks. Aga äkki olekski mõtekas osta 500k potekad ja humbucker ka siis. Aga mis mõtekam oleks, potekas volüümile või toonile? või mõlemale/kõigile? Freesima ei pea kuna ostan single-coil suuruses helipea, ega ma les pauli või sg heli ei loodagi saada, pole vist mõtet proovidagi, strat jääb stratiks.
Stratocaster meeldib mulle just mängitavuse pärast, mugavam ja harjunud ka.

User avatar
Kirveraidur
Posts: 1185
Joined: 18 May 2005, 21:22
Contact:

Re: Humbucker single-coili asemele

Postby Kirveraidur » 24 Apr 2012, 17:09

Ma soovitaks veel käia läbi mõnest pillipoest ja vaadata, et kas sama asi ilmneb ka teiste võimudega. Äkki on mure hoopis ahela selles otsas..

NäeVaataLennuk
Posts: 19
Joined: 06 Jun 2011, 11:30

Re: Humbucker single-coili asemele

Postby NäeVaataLennuk » 24 Apr 2012, 17:16

No ma üritan ühe tuttavaga rääkida kui näen teda, vb isegi et proovib oma kitarriga labi mu võimu, tal sg, siis saab teada kas asi võimus

User avatar
interpol
Posts: 644
Joined: 01 Apr 2006, 16:24
Location: Kolga-Jaani

Re: Humbucker single-coili asemele

Postby interpol » 24 Apr 2012, 22:37

sa lähened asjale valelt poolt. proovi oma pilli mõne teise võimendiga.
aidake mind rooli, ma sõidan ise!