Kitarr Nr.3 ehitus

Teemad kitarri ehitamisest, -parandamisest, -timmimisest, võimendid, plokid
eestibloke
Posts: 111
Joined: 24 Jul 2005, 14:24

Kitarr Nr.3 ehitus

Post by eestibloke »

Tere,

Nii, olen omadega asumas nüüd pilli Nr.3 kallale ja pakuksin Teile taas vaatamisrõõmu, seekord ei soovi Teid nii tihti tüüdata ehk siis postitan harvem ja vähem pilte.

Tegemist saab olema multi-skaala kitarriga ehk kitarriga, kus igal keelel on erinev skaala, näiteks 1 keelel on skaalaks 64,77 cm ja 6 keelel 69,85 cm ehk umbes sama süsteem nagu klaveril, kus keeled on erineva pikkusega.

Pilli andmed:

Kõlalaud- Sitka kuusk
Põhi- Cocobolo
Sõrmlaud- eebenipuu
Kael- lamineeritud vaher, pähkel, mahagon

Hetkel on pillil valmis rosett ja küljed painutatud. Siin mõned pildid cocobolost, rosetist ja minu väiksest kuid tublist höövlist:
http://fotoalbum.ee/photos/eestibloke/sets/1228653

Tervitades,

Kristjan
Rasmus123
Posts: 137
Joined: 14 Oct 2011, 18:27
Location: Tartu
Contact:

Re: Kitarr Nr.3 ehitus

Post by Rasmus123 »

Vapustav rosett.
valge-must purfling roseti ääres annab tõesti palju juurde.

Soovitan kiiruga Kristjanilt pill ära tellida enne kui mees on tuntud üle maailma ja hinnad on laes :wink:
User avatar
Laur.
Posts: 1199
Joined: 26 Mar 2006, 00:13
Location: Saku/Tartu

Re: Kitarr Nr.3 ehitus

Post by Laur. »

eestibloke wrote: seekord ei soovi Teid nii tihti tüüdata ehk siis postitan harvem ja vähem pilte.



Kohe kindlasti ära sp vähem postita. Pilli valmimise arengut on väga huvitav jälgida. Kui aga ainult aega ja viitsimist, siis lase ikka täiega ka siin.
http://llaurits.wordpress.com
hufuufer ät gmail punkt com
User avatar
cooloox
Posts: 1125
Joined: 03 Nov 2008, 21:12
Location: Tartumaa, Ülenurme

Re: Kitarr Nr.3 ehitus

Post by cooloox »

Laur. wrote:
eestibloke wrote: seekord ei soovi Teid nii tihti tüüdata ehk siis postitan harvem ja vähem pilte.



Kohe kindlasti ära sp vähem postita. Pilli valmimise arengut on väga huvitav jälgida. Kui aga ainult aega ja viitsimist, siis lase ikka täiega ka siin.


+1, postita võibolla isegi rohkem!
eestibloke
Posts: 111
Joined: 24 Jul 2005, 14:24

Re: Kitarr Nr.3 ehitus

Post by eestibloke »

Tere,

Nõndaks, olen jõudnud oma kolmanda pilliga nõnda kaugele, et on sobiv aeg Teile tehtut näidata.

Pillile tuleb käetugi ehk umbes samasugune sisselõige nagu strattidel, loodetavasti on mugavam mängida.
Kindlasti vaata ka pilte külgede lõpukaunistusest, see oli väga-väga aeganõudev element, ilma liialdamata, asja välja mõtlemine + teostus võttis aega ca 12-13 tundi. Olen selle tulemusega ülimalt rahul.
Nii nagu eelmisel, on ka sellel pillil on külgmine kõlaava, uuel pillil on see vaid sutsu suurem je teistsuguse disainiga.

Vaata pilte: http://fotoalbum.ee/photos/eestibloke/sets/1238609

Nüüd hakkan tegelema põhja- ja kõlalaua ribistusega.

Kena jõuluaega soovides,

Kristjan Kapp
User avatar
Velkus
Posts: 632
Joined: 04 May 2006, 21:12
Location: Saue vald

Re: Kitarr Nr.3 ehitus

Post by Velkus »

Mis materjalis Sul end blockid on?
eestibloke
Posts: 111
Joined: 24 Jul 2005, 14:24

Re: Kitarr Nr.3 ehitus

Post by eestibloke »

Velkus wrote:Mis materjalis Sul end blockid on?
Mahagon!
Lennu
Posts: 20
Joined: 19 Jun 2011, 22:07

Re: Kitarr Nr.3 ehitus

Post by Lennu »

Wou, lihtsalt pole sõnu :shock: , kuid nh, nähes kõrvalt su tööd ja arengut algusest peale, mis oskan öelda, su töid võib võrrelda juba eesti nimekaimate tegijatega ;)
Varem tehtud pillidel esinevad "pisivead" on pigem pilli eripära, igapill on käsitöö, ning need selle ju eriliseks teebki.
Rosetti vaadates silm lausa puhkab, väga ilus.
Käetugi näeb päris äge välja, tahaks juba proovida, kuis sellega tundub mängida, kindlasti annab ka pilli välimusele samapalju juurde, kui mugavust pilli hoides ning mängides.
See koht, kus kitarriotsas 2 külge kokku saavad on inlay päris omapärane, sellist lahendust poepillil elusees ei leia ;) Sinna oleks strap pini lausa patt panna. 8)
Külgmine kõlaava meenutab veidi nende jazz kitarride F-hole-i, kindlasti on jällegi küljeavaga mugavam nö lärmakamates kohtades mängida, kuuled ise ka mis mängid :lol: :lol:
NING PILTE PILTE PILTE kõikidest pisi uuendusest, me kõik ootame suure huviga :)
User avatar
Laur.
Posts: 1199
Joined: 26 Mar 2006, 00:13
Location: Saku/Tartu

Re: Kitarr Nr.3 ehitus

Post by Laur. »

Lennu wrote:Külgmine kõlaava meenutab veidi nende jazz kitarride F-hole-i, )


Selle nimi on segno [senjo].

Kristjanile aga jällegi ainult kiidusõnad. Väga tubli töö. Küljel olev väljalõige on väga ilus, otsas olev kaunistus samuti. Käetugi tundub ka huvitav. Kas oled kusagil näinud/proovida saanud või alles katsetad?
http://llaurits.wordpress.com
hufuufer ät gmail punkt com
eestibloke
Posts: 111
Joined: 24 Jul 2005, 14:24

Re: Kitarr Nr.3 ehitus

Post by eestibloke »

Laur. wrote:Selle nimi on segno [senjo].
Tänan, sain ka teada!

Ei, kahjuks olen suht "rott" ja pole uhkete pillidega, millel on käetugi, multiskaala, külgmine kõlaava jne, ise kunagi mänginud. Olen näinud palju pilte, lugenud foorumist ehk eks see pilliehitus vähemalt minu jaoks üks katsetamise asi on! Aga väga südantsoojendav tunne on teada, et kellelegi sinu kätetöö meeldib, tänan.

Tervitades,

Kristjan
eestibloke
Posts: 111
Joined: 24 Jul 2005, 14:24

Re: Kitarr Nr.3 ehitus

Post by eestibloke »

Tere,

Asjalood nõndakaugel, et kolmanda pilli kere on valmis.

Pildid: http://fotoalbum.ee/photos/eestibloke/sets/1250001

Tänan vaatamast, igasugused kommentaarid, diskussioon on vägagi oodatud.

Tervitades,

Kristjan
Metallipea
Posts: 130
Joined: 14 Feb 2011, 00:53

Re: Kitarr Nr.3 ehitus

Post by Metallipea »

Tervitused Kristjan

Sa oled minust ette jõudnud, minu kolmas/esimene semi-hollow on alles paberil kuju võtnud :D Ning rabeleb finantside otsingutel. Kuid tõsiselt kena töö jällegi ja mulle meeldib, et sa oled innovatiivsemalt oma disainile lähenenud ja ei vorbi täpselt enamlevinud asja järgi. Käetuge näen esmakordselt, kahju et selle hingeelu ei näinud. Ma ju nüüd tallinna piirkonnas ja sattun veel vähem sinna kanti :S Tulevane suurmeister. Sellega pole sul raske promo teha, tee veebikas ära, pane see pildimaterjal sinna ülesse ja pm ongi olemas, see on lihtsalt super.

Pind näppu ja edu, kui on aega, siis ehk valgustad mind natuke akusti ehituse alal, neljas on akust minul ka tõenäoliselt. Et ehk kirjutad mulle meili mida ma peaks tööriistade poolelt otsima hakkama. Painutusraud on olemas aga, mis veel ja mida silmas pidada ehitusel. Kunagi sai jutuga seal lõunakas algust tehtud, ent iga infokild on vajalik.

Parimat

Maiko
eestibloke
Posts: 111
Joined: 24 Jul 2005, 14:24

Re: Kitarr Nr.3 ehitus

Post by eestibloke »

Tere,

Nii, kitarr nr 3 on nüüdseks lakitud ja ootab laki kõvenemist, Teile jagan pilte mis olid tehtud enne lakkimist ehk kael-sõrmaud valmis, poorid täidetud jne. Roop on fotodel kinnitatud kere külge kahepoolse teibiga 8)

PILDID: http://fotoalbum.ee/photos/eestibloke/sets/1272105

Tervitades,

Kristjan
User avatar
S.S.D.D.
Posts: 148
Joined: 07 Jul 2007, 10:55

Re: Kitarr Nr.3 ehitus

Post by S.S.D.D. »

eestibloke wrote:Tere,

Nii, kitarr nr 3 on nüüdseks lakitud ja ootab laki kõvenemist, Teile jagan pilte mis olid tehtud enne lakkimist ehk kael-sõrmaud valmis, poorid täidetud jne. Roop on fotodel kinnitatud kere külge kahepoolse teibiga 8)

PILDID: http://fotoalbum.ee/photos/eestibloke/sets/1272105

Tervitades,

Kristjan



Sa nuga :), väga ilus pill ja hea disainiga. Supper töö, müts maha.
Ideaalis sooviks ise tehtud pilli puhul mõnda makrovõtetka serva ääristuses või kõlaava ümbrisest, viimistlus on ülioluline sellise hinnklassi pilli puhul samuti.

Kuidas see kaela juures olev lisa-kõlaava töötab?
On paremini soundi mängija jaoks ka kuulda? Tõenäoliselt aga ei ole kitarril keeled peal käinud ja ei saa ka sellele vastata veel.

Piltidest:
Akustilise ehitusest ei te ma muhvigi ega oska ka kaasa rääkida aga kas alumine ca 45kraadi all olev sadul ei hakka heli mõjutama? :shock: :wink: Madala ja kõrge keele pikkus on väga erinev ju. Teoreetliselt pikem keel vibreerub rohkem sellise pikkuse vahe juures, heli võib olla ebaühtlane.
Kas saan õieti aru pildil, et astmelauas on samuti astmetraadid teatud nurga alla peale pandud , mitte 90kraadise nurga all nagu tavaliselt? Sellist asja näen esimest korda, kuidas barre`ga mängida on huvitav seda pilli ?
Image

Või on see astmetraatide teema siiski fotoläätse moonutus, kuidagi ebatavaline paigutus on pildilt vaadatuna, kui ta elus ka sellise paigutusega on siis ideaalse mängitavuse suhtes olen ma tiba skeptiline.Ilus muidugi...AGA nagu mainisin, ma ei tea akusti ehitamise teemast muhvigi, võibolla on selline pill super luks mängitavusega :
Image
Piisavalt võime ja palju (el.)kitarre, kitarrimängu oskusi on oluliselt vähem:)
eestibloke
Posts: 111
Joined: 24 Jul 2005, 14:24

Re: Kitarr Nr.3 ehitus

Post by eestibloke »

Tere,

Väga tore, et Sa, S.S.D.D, huvi tunned. Püüan Sulle selgitada:

Külgmine kõlaava suurendab pillimehe enda kuulmisrõõmu. Vahe külgmise kõlaavaga pillil ja külgmise kõlaavata pillil on väike, aga ikkagi olemas, minu arvates on see vägagi edev disainielement.

S.S.D.D. wrote:Akustilise ehitusest ei tea ma muhvigi ega oska ka kaasa rääkida aga kas alumine ca 45kraadi all olev sadul ei hakka heli mõjutama?


Kindlasti hakkab see heli mõjutama, see see asja mõte ongi. Sama süsteem nagu klaveril, harfil jne, kus keeled on erineva pikkusega ja tõesti iga astmetraadi paigutus on erinev ja täpistööna väljamõõdetud/arvutatud. Bassi keeled on pikemad, võnkumise amplituut on laiem, heli mahlasem. Multiskaalakitarrid on eriti sobilikud mängimaks ümberhäälestatuna DADGAD või tavahäälestusest 3 tooni alla ning soovitatav on kasutada ka jämedaid keeli, et keelte pinge ümberhäälestatuna väga makaroniks ei läheks. Norm keelte set 14-60 või veel jämedamad

Mujal maailmas, näiteks USAs on multiskaala-/fanfretkitarrid kogumas järjest enam populaarsust ja tegelikult on see unustatud uus asi ehk multiskaalakitarrid/lautod jne olid kasutusel juba aastasadu, siis unustatud ja nüüd uuesti ellu äratatud.

Mängitavus?

Noo jah eks lühinäppudel võib tõesti teatud positsioonides mängimine keeruliseks minna, aga härrad ja prouad, kes on mänginud selliste pillidega, ütlevad, et suht ruttu harjub. Lisaks peetakse multiskaalat tunduvalt ergonoomilisemaks kui tavalist kitarri, sest tavalisel kitarri hoiad sa oma vasku käe rannet kaela suhtes jäigalt 90 kraadi all ja mängides astmest 15 kõrgemale oled sunnitud oma rannet tugevalt väänama, et korralikult mängida, siis multiskaala astmete paigutus tagab randme sujuvama liikumise.
Muidugi oleks võinud teha esimese ja kuuenda keele erinevuse veel suurema või siis väiksma.

Lisan lingi, kus üks minu lemmikutest Andy Mckee mängib multiskaalakitarril, sellel pillil muideks esimese ja kuuenda keele erinevus sama, mis minu pillil: http://www.youtube.com/watch?v=BfF4QLO-L_4&ob=av2e

Veel üks äge multiskaalavideo: http://www.youtube.com/watch?v=SWztnvnBAd0

Lisaks veel üks "kuumimaid" multiskaalakitarri ehitajaid Mchael Greenfield guitars http://www.greenfieldguitars.com/greenf ... =282&par=g

Loodan, et kõik Su küsimused said vastuse, kui mitte, küsi aga julgesti.

Tervitades,

Kristjan Kapp
Locked