Vatid, võimsus ja valjus

Teemad kitarri ehitamisest, -parandamisest, -timmimisest, võimendid, plokid
User avatar
served
Posts: 3974
Joined: 14 Apr 2005, 21:44
Location: Tartu

Post by served »

Aga kui suhtuda asjasse nii, et eelvõim lükkab heli teatud valjususena ja lõppvõim paneb sellele x võimsusele otsa y-i võrra võimsust. Siis teoreetiliselt töötab asi nagu x+y, olenemata kui suured 1 või teine on.
Praktikas tekivad raskused, sest sisend aste ei saa eriti suur olla, liiga palju läheb kaotsi ja muud jamad, aga mingi piirini on see siiski võimalik. Kui teha lõppvõimendi nii, et suudab vastuvõtta teatud suuruse võimsust ja seda veel omakorda efektiivselt võimendada, ei teki probleemi. Seega, eelneva postitaja juutus on iva, kuid samuti on ka iva kasutaja ilves-e jutus.
Hi-Gain

Parandan kitarre!
Ehitan efektiplokke.(vooluallikad, looperid, butiik)
Teema: http://www.rada7.ee/?s=f&k=7&id=45308
Koduleht: http://amest.edicypages.com/
Marvin
Posts: 477
Joined: 21 Dec 2006, 10:39

Post by Marvin »

Lõppvõimsus on ikka rohkem X*Y, kui X+Y siis keerad eelvõimu ehk X nulli ja Y jääb ikka mängima?
Ilves01
Posts: 291
Joined: 05 Oct 2007, 12:59
Location: Tartu

Post by Ilves01 »

eelvõimul on ka vahe sees kas ta on lamp eelvõim või mitte kuna ka eelvõimust võid sa ilusa ja hea heliga lambi moonutuse välja tuua. (ja kui sa märkasid mu jutus ma ei maininudki ,et kõlarid võimu võimsamaks teevad, vaid hoopis ,et muudavad heli valjemaks). kuid eelvõimul on siiski väga oluline osa mängida võimul see on siiski tugevdada nõrka signaali mida lõppvõim ise korralikult võimendada ei suuda kuna pole piisavalt tundlik. ning ega eelvõim pole heli moonutamiseks seal võimus.
::katse. kui panna kitarr otse lõppvõimu taha ja vaadata kui tugev heli sealt välja tuleb kui eelvõimu vahel pole. usun ,et vahe on vägagi märgatav .
User avatar
Kert
Posts: 2477
Joined: 02 Apr 2006, 16:41
Location: finland/Kuressaare
Contact:

Post by Kert »

See ei puutu asjasse et lambiga eelvöim annab parema soundi. Seda ytlesin ma ise ka et lamp möjutab soundi.

Aga eelvöim eriti vöimenduse löppvöimsust ei möjuta, kuna löppvöim talub signaali tugevust ainult teatud piirini.
Kas sa arvad et vöimude tootjad ei oska transistoritega vöimsat eelvöimu teha? Ja et see kes teeb vöimsama eelvöimu, selle vöim on vöimsam?
Pigem söltub vöimsus ikka sellest, kui tugevat signaali löppvöim välja kannatab ja kui palju ta suudab seda vöimendada.
Kui löppvöim on nörk, siis vöid sa seda eelvöimu yksköik kui vöimsaks keerata, löpptulemus on see et alguses läheb heli kyll valjemaks, aga mingil hetkel hakkab vöim lihtsalt ragisema ja valjemaks enam eriti ei lähe.

Ja jöuangi oma jutuga jälle tagasi selleni mida enne ka ytlesin, et lamp eelvöimu sees ei möjuta eriliselt vöimenduse vöimsust, vaid pigem muudab soundi paremaks.

Aga sinu kölari jutust ma ikka aru ei saa... mis see kölar asjasse puutub kui räägitakse vöimendi vöimsusest.
ESP/LTD KH202 —> Boss GT-8 —> ESI Juli@ || Yamaha ERG121 —> Roland MicroCube
Image Image
User avatar
served
Posts: 3974
Joined: 14 Apr 2005, 21:44
Location: Tartu

Post by served »

Marvin wrote:Lõppvõimsus on ikka rohkem X*Y, kui X+Y siis keerad eelvõimu ehk X nulli ja Y jääb ikka mängima?

See X+Y on piltlik. korrutamisega siin küöö tegemist pole, pigem liitmisega. Kuna võimendi on ehitatud nii et ta ise ei tarbiks seda voolu mis ta saab sisendisse. Kui aga lõpvõimu tegus on 1st väiksem, sis läheb ju võimsus väiksemaks. Aga ok, ma enam ei risusta, see on veidi mööda teema.
Hi-Gain

Parandan kitarre!
Ehitan efektiplokke.(vooluallikad, looperid, butiik)
Teema: http://www.rada7.ee/?s=f&k=7&id=45308
Koduleht: http://amest.edicypages.com/
User avatar
cooloox
Posts: 1125
Joined: 03 Nov 2008, 21:12
Location: Tartumaa, Ülenurme

Re: Vatid, võimsus ja valjus

Post by cooloox »

Mul tekkis nüüd äkki küsimus et mul on 2x15 vatti kõlaritega muusikakeskus ja mul on 20 vatine Jaysoundi võim(ei ole lamp) ja mul jääb see kidravõim kuidagi vaikseks niiet ma olen nüüd ühendanud korduvalt võimu muusikakeskuse taha.

Küsimuse juurde tulles siis ega ma oma muusikakeskust või võimu kuidagi läbi ei lase? ..või on see võimalus mis ma teen kuidagi halb?
User avatar
Kert
Posts: 2477
Joined: 02 Apr 2006, 16:41
Location: finland/Kuressaare
Contact:

Re: Vatid, võimsus ja valjus

Post by Kert »

Eks see oleneb sellest kuidas sa yhendanud oled nad
ESP/LTD KH202 —> Boss GT-8 —> ESI Juli@ || Yamaha ERG121 —> Roland MicroCube
Image Image
User avatar
cooloox
Posts: 1125
Joined: 03 Nov 2008, 21:12
Location: Tartumaa, Ülenurme

Re: Vatid, võimsus ja valjus

Post by cooloox »

kitarr->võim->muusikakeskus

kitarr läheb võimu inputi->võimu (phones) pistikust läheb juhe muusikakeskuse inputi.

võim on vooluvõrgus ja ka muusikakeskus on vooluvõrgus.

Muusikakeskusel on selline input et on kaks auku ja üks on valge, teine on punane.

selleks on mul selline juhe kus ühes otsas on kõrvaklappide otsik teises otsas on otsikud täpselt selle valge ja punase augu jaoks.

kõrvaklappide otsiku jaoks on mul otsiku laiendaja et ta võimu taha saaks lükata.

Kas sellesmõttes kuidas nad ühendatud on?
Last edited by cooloox on 12 Apr 2009, 15:03, edited 2 times in total.
User avatar
liivainimene
Posts: 2163
Joined: 23 Dec 2005, 15:11
Location: Tartu

Re: Vatid, võimsus ja valjus

Post by liivainimene »

Niimoodi ei tohiks vast midagi läbi lasta, aga põhjakeeramise eest pole ükski süsteem kaitstud, see sõltub sellest ka, et kui suure sisendsignaali sa sisse lased. Et kui 3 boosterplokki ette paned, siis võid vabalt midagi läbi kärsatada.

Muidugi aitab see, kui helitugevust sujuvalt tõstad, mitte nii, et kõik volüümid 11 peale ja siis kitarril kõige tugevam kvintakord. Siis saad aru, kui kuskil klippima hakkab, võtad veidi tagasi.

Squier Affinity Strat/Ibanez ARC300(Swineshead) > Jackhammer > Echohead > H&K Edition Blue 60-R + SKV FFS
User avatar
cooloox
Posts: 1125
Joined: 03 Nov 2008, 21:12
Location: Tartumaa, Ülenurme

Re: Vatid, võimsus ja valjus

Post by cooloox »

Vabandust, aga mis asi on boosterplokk? :oops:
User avatar
renn
Posts: 1788
Joined: 15 Mar 2007, 22:11
Location: Tartu

Re: Vatid, võimsus ja valjus

Post by renn »

Boost tähendab nagu mingit võimsuselisa (võib ka muid tähendusi olla) ja sellisenimeline kitarripedaal muudab heli valjemaks.
FIGHT THE SYSTEM!
User avatar
liivainimene
Posts: 2163
Joined: 23 Dec 2005, 15:11
Location: Tartu

Re: Vatid, võimsus ja valjus

Post by liivainimene »

Klassikaliselt lampvõimu ees, et lihtsalt veidi puhtalt signaali võimendada, et kõvemat kärinat lambist välja võluda.

Squier Affinity Strat/Ibanez ARC300(Swineshead) > Jackhammer > Echohead > H&K Edition Blue 60-R + SKV FFS
User avatar
cooloox
Posts: 1125
Joined: 03 Nov 2008, 21:12
Location: Tartumaa, Ülenurme

Re: Vatid, võimsus ja valjus

Post by cooloox »

Ok.
User avatar
cooloox
Posts: 1125
Joined: 03 Nov 2008, 21:12
Location: Tartumaa, Ülenurme

Re: Vatid, võimsus ja valjus

Post by cooloox »

mul jälle yks kysimus wattide kohta et kui võimul kõike volyymi ei kasuta, kas ta siis kasutab ikkagi kõiki vatte mis tal peal kirjas või mitte?

näidiseks marshall mg100dfx
User avatar
tomm
Posts: 27
Joined: 20 Feb 2007, 12:20
Location: tartu

Re: Vatid, võimsus ja valjus

Post by tomm »

Siit tuleb kindlasti põnev saaga, kus ma saan teada, et ma ei mäleta koolifüüsikast mitte muffigi.

Vatid näitavad võimsust. Näiteks 100W = 5 Amprit pingel 20 volti (5x20=100 halb näide, sest voldid ja amprid on võimus hoopis teised). Amper on voolu tugevus. Volt on potensiaalide vahe, ehk energia ühik. 100W näitab, võimsust väljastatakse, kui antakse peale maksimum hulk energiat (mida see kupatus vastu peab ja mille järgi on komplekteeritud võimendiosa). Kui potekas ei lase kõike elektrienergiat kõlari membraani liigutavasse mähisesse, siis tehakse vähem tööd. Tuleb vähem 100W.

Ühesõnaga, kui punn põhjas pole, läheb vähem voolu ja välja tuleb vähem vatte :) Arvan mina.. võibolla eksin ropult, parandagu mind keegi.
Locked