Metallakusti keeled määrivad näppe

Teemad kitarri ehitamisest, -parandamisest, -timmimisest, võimendid, plokid
User avatar
Piipz
Posts: 90
Joined: 04 Feb 2009, 17:24
Location: Tallinn
Contact:

Re: Metallakusti keeled määrivad näppe

Postby Piipz » 22 Feb 2011, 15:50

Värskete keelte kõla ehmatabki tavaliselt.

Viskasin ka originaalkeelte asemele Rotosound Nexused, mis peaksid suht hästi asendama Elixiri ning alguses oli ka see "klavessiiniheli" vms. Aga nüüd mõned nädalad hiljem on see imelik kõla maha rahunenud, peale sissemängimist siis

telepoiss
Posts: 525
Joined: 18 Sep 2007, 12:37

Re: Metallakusti keeled määrivad näppe

Postby telepoiss » 23 Feb 2011, 14:36

Äge teemaarendus :D

Mõned (mina kaasaarvatud) just fännivadki keelte värsket (klavessiini?) kõla ja "sära"

Enda korduvast kogemusest olen leidnud kinnitust, et "kollasemad" keeled on teravama heliga (ja püsivad ka kauem värsketena) kui "punasemad" . On ka veel mingid vahepealsed, pronksisemat karva tooted (nende seas on värvi ja tooni suhe määramatum)

Vilmar
Posts: 73
Joined: 29 Sep 2010, 00:45

Re: Metallakusti keeled määrivad näppe

Postby Vilmar » 24 Feb 2011, 03:17

Kuulge sõbrad suht üllatav et mõne päevaga on jälle nii palju muutunud aga nüüd on heli jälle täiesti normaalne ja vist tõesti parem kui enne vahetamist. See klavessiinihääl oli minu jaoks ikka paras ehmatus. See peab siis vist ikka tavaline olema et uute keelte hääl muutub nii palju juba ainult mõne päeva jooksul peale vahetamist?

Järgmine kord kui jälle vahetan (ostsin kaks komplekti, et mõne keele ära lõhun siis hea kohe uus võtta, nii et järgmine kord tulevad jälle sama marki keeled) panen hoolega tähele ja püüan lindistada kohe peale vahetamist ja siis jälle mõne päeva pärast. Praeguseks on teaduslik huvi tekkinud juba.

Vilmar
Posts: 73
Joined: 29 Sep 2010, 00:45

Re: Metallakusti keeled määrivad näppe

Postby Vilmar » 28 Feb 2011, 23:32

Kuulge nüüd on heli juba täitsa kaif kohe. Tõmban keeli ja mõtlen et jess.

Ainult keelte pinge on suurem ja veits raske on alla vajutada krt. Kipub plärisema ja näpuliigesed teevad isegi haiget vahel.

User avatar
Black
Posts: 1089
Joined: 31 Oct 2008, 20:05
Location: Tallinn, Tartu
Contact:

Re: Metallakusti keeled määrivad näppe

Postby Black » 28 Feb 2011, 23:47

Kui pinge on suurem, siis peaks just vähem plärisema, sest suurem pinge tõmbab kaela rohkem vibusse. Aga kui keeled on rohkem pingul kui enne, siis äki ostsid jämedamad keeled kui varem peal olid?
Riistvara:
Ibanez RGR321EX
Randall RX35DM
Zoom G5

Vilmar
Posts: 73
Joined: 29 Sep 2010, 00:45

Re: Metallakusti keeled määrivad näppe

Postby Vilmar » 01 Mar 2011, 02:28

Krt ma ei tea mis mul varem peal olid... Need mis poes olid, need olidki.

Pläriseb sellepärast et ma ei jaksa korralikult krihvile suruda. Pläriseb just selle krihvi koha pealt, kust alla surun. Et kui keel võngub siis kaob kontakt krihviga ära ja tuleb tagasi, plärin tekib nii vist? Kui hästi tugevasti keeled alla surun, siis ei plärise. Aga kogu aeg ei jõua rsk.

Tõmbas rohkem vibusse jah, aga ma keerasin trussrodi rohkem pingule. Alguses keerasin liiga palju, siis oli jah nii nagu sina mõtlesid, et plärises vastu kaela keskkohta. Siis keerasin veits jälle tagasi, enam niimodi ei plärise et vastu kaela keskkohta, aga pläriseb sealt kus krihvile vajutan.

Mis vahe jämedamatel ja peenematel keeltel muidu on? Mis põhjustel ühte või teist eelistada? Oletan et jämedamad teevad sama noodi puhul valjemat häält? On veel midagi?

Tra mul on suht tüdruku käed ikka... Häbilugu...

User avatar
voice
Posts: 624
Joined: 03 Oct 2007, 12:27
Location: Tartu

Re: Metallakusti keeled määrivad näppe

Postby voice » 01 Mar 2011, 09:16


User avatar
Piipz
Posts: 90
Joined: 04 Feb 2009, 17:24
Location: Tallinn
Contact:

Re: Metallakusti keeled määrivad näppe

Postby Piipz » 01 Mar 2011, 09:45

Ma ei julgeks ise üldse kaela kruttida, see suht täppis töö.
Kui raha ja võimalust, siis käi mõne eksperdi juurest läbi, kasvõi näiteks www.kitarrikliinik.ee
See onu tegi mul ka "plärina" korda kenasti. Mul oli see tingitud küll ühest teisest asjast, nimelt tehases olid keeled liiga kõrgele pandud. Neid madalamaks lastes selgus, et kael ei ole päris sirge, hakkas mõnede krihvide juures plärisema. Siis oli vaja lihvimistööd veidike teha. See ei olnud küll odav, kuid töö iseenesest tasus ennast ära, pill on nüüd palju kergemini mängitav.

Jämedamad keeled kõlavad madalamalt, st rohkem bassi ning neid ongi tegelikult natuke raskem vajutada.

User avatar
Black
Posts: 1089
Joined: 31 Oct 2008, 20:05
Location: Tallinn, Tartu
Contact:

Re: Metallakusti keeled määrivad näppe

Postby Black » 01 Mar 2011, 10:42

Riistvara:
Ibanez RGR321EX
Randall RX35DM
Zoom G5

User avatar
Piipz
Posts: 90
Joined: 04 Feb 2009, 17:24
Location: Tallinn
Contact:

Re: Metallakusti keeled määrivad näppe

Postby Piipz » 01 Mar 2011, 10:56

tõsi :oops:

Vilmar
Posts: 73
Joined: 29 Sep 2010, 00:45

Re: Metallakusti keeled määrivad näppe

Postby Vilmar » 02 Mar 2011, 03:07

Kusjuures ma olen isegi mõelnud et äkki on keeled liiga kõrged. Eriti kaela mööda kere suunas minna, siis tunduvad keeled kõrged... Aga kuna elu esimene kitarr, siis ei oska hinnata. Vaatan, praegu on vist nagunii kitarrist mõneks ajaks isu suht täis saand, aga kui jälle huvi ja viitsimist tekib, siis ehk vinnan poodi ennast ja lasen üle vaadata. Senikaua, oskab keegi mingit lihtsat õpetust anda kuidas kontrollida kas keelte kõrgus on normaalne?

Trussrodi kruttimine pole minu meelest küll mingi keeruline trikk... Mis seal niiväga täppis töö on, keerad ju lihtsalt. Ja mingist kitarriõpikust lugesin et isegi kui keeled kõik korraga puruks kaksata, ei juhtu kitarrile sellest mitte kui midagi, nii et peab ikka päris jõrkard olema et trussrodi kruttimisega asja tuksi keerata.

Paistab et sain 12-54 keeled. Need on tavalisest jämedamad? Küsisin küll kõige tüüpilisemaid...

EDIT: paki peale on kirjutatud et "medium light". Nii et peaks olema isegi veidikene peenemapoolsed hoopis?

User avatar
Piipz
Posts: 90
Joined: 04 Feb 2009, 17:24
Location: Tallinn
Contact:

Re: Metallakusti keeled määrivad näppe

Postby Piipz » 02 Mar 2011, 08:18

Proovi seda videot vaadata näiteks: http://www.ehow.com/video_7380295_acous ... eight.html

User avatar
Black
Posts: 1089
Joined: 31 Oct 2008, 20:05
Location: Tallinn, Tartu
Contact:

Re: Metallakusti keeled määrivad näppe

Postby Black » 02 Mar 2011, 12:17

Riistvara:
Ibanez RGR321EX
Randall RX35DM
Zoom G5

Vilmar
Posts: 73
Joined: 29 Sep 2010, 00:45

Re: Metallakusti keeled määrivad näppe

Postby Vilmar » 03 Mar 2011, 03:41


User avatar
Piipz
Posts: 90
Joined: 04 Feb 2009, 17:24
Location: Tallinn
Contact:

Re: Metallakusti keeled määrivad näppe

Postby Piipz » 03 Mar 2011, 08:21

Ei tohiks küll erilist vahet olla kas nailon- või metallkeeltega, liig kõrgel ei tohi nad ikka olla.
Aga 3.8mm on küll juba väga palju.

Soovitan ikkagi sul mõne asjatundja juurest läbi käia.
Keelte asend sõltub paljustki trussrodist kuid mõnel juhul peab ikkagi sadulaid viilima. Kui sul kaela lihvida pole vaja, siis pääsed mõnekümne euroga.

Ja ega ma ei mõelnudki, et sa trussrodi kruttimisega midagi tuksi keerad - kruti kruti, kuid vähetõenäoline, et sa selle lihtsalt õigesti paika saad. Sa ei saa võtta päris joonlauda ja seda kaela peale panna, ning siis kruttida. kael ei tohigi 100% sirge olla, siis hakkavadki keeled plärisema, st kerge kumerus peab ikkagi jääma.