Metallakusti keeled määrivad näppe

Teemad kitarri ehitamisest, -parandamisest, -timmimisest, võimendid, plokid
Vilmar
Posts: 73
Joined: 29 Sep 2010, 00:45

Metallakusti keeled määrivad näppe

Postby Vilmar » 13 Feb 2011, 13:59

Mängin ilma medikata ja peksan küüntega akordi ja küüned ja näpuotsad saavad mustaks. Päris koledasti kohe. Vahel on veidi rohekad, praegu näevad välja nagu oleks üle mingi tahmase pinna tõmmanud. Vaseoksiidid vist? Muidu tuleb kergesti maha, aga küüned kriimustab ära ja kriimudesse jääb sisse.

Mitte et mul väga probleem oleks, aga kas see peabki nii olema? Kitarri mängin septembrist, varem nagu sellist asja pole olnud. Võib-olla olen lihtsalt järjest jõulisemalt mängima hakanund, aga järsku on see märk sellest et peaks keeli vahetama või muud taolist? Kõlavad minu meelest küll veel hästi. Või peab keeli aeg-ajalt kuidagi puhastama?

User avatar
Black
Posts: 1089
Joined: 31 Oct 2008, 20:05
Location: Tallinn, Tartu
Contact:

Re: Metallakusti keeled määrivad näppe

Postby Black » 13 Feb 2011, 14:10

Septembrist saati pole keeli vahetanud?
Riistvara:
Ibanez RGR321EX
Randall RX35DM
Zoom G5

Vilmar
Posts: 73
Joined: 29 Sep 2010, 00:45

Re: Metallakusti keeled määrivad näppe

Postby Vilmar » 13 Feb 2011, 16:35

...eei?

Ossa
Posts: 181
Joined: 23 Apr 2005, 19:30
Location: Pärnu/Viljandi

Re: Metallakusti keeled määrivad näppe

Postby Ossa » 13 Feb 2011, 17:08

1. soovitus on kindlasti käsi pesta alati ennem mängima hakkamist, et vältida keelte mustaks saamist. ja kui tõesti septembrist saati on keeled peal olnud, siis vaheta ära. Sa ei maini praegu, mis firma keeled sul on. Kui väga halb firma on siis soovitan sul katsetada mõnda teist toodangut. Mina ise kasutan akustilisel Dunlopi keeli.

Hea abimees on ka see: http://www.thomann.de/de/ghs_fast_fret.htm
Seda on müüa ka Eesti muusikapoodides. Ise kasutan seda, lisaks puhastamisele teeb ta ka keelet libedamaks, et sõrmedel parem liikuda oleks. Sobib nii puidu kui keelte puhastamiseks.

Vilmar
Posts: 73
Joined: 29 Sep 2010, 00:45

Re: Metallakusti keeled määrivad näppe

Postby Vilmar » 14 Feb 2011, 00:14

Odav, odav, kõik on odav. Keelte firmat ei tea, tavaline sajaeurine Staggi pann nende keeltega mis tal poes peal olid. Aga olen sellega väga rahul ja midagi paremat ei oskakski rohkem hinnata.

Ainuke kaebus on mul praegu et keeled määrivad. Ja vist tegelt küllalt järsku hakkasid määrima, varem ei ole nagu eriti midagi märganud aga nüüd viimase kuu jooksul hakkasid määrima ja praegu määrivad juba suht koledalt. Tahaks nüüd lihtsalt teada et kas asi on kindlasti selles et vanad keeled hakkavadki mingi hetk alati määrima, või võib asi vabalt milleski muus olla (et olen kogemata äädikaste näppudega mänginud või ma ei tea).

Ma ise nagu ei saa midagi aru et kõla kehvem oleks kui varem. Kui keeled ära vahetan ja ikka aru ei saa et paremaks läks, siis ega ma edaspidigi enne ei vaheta kui keeled määrima hakkavad. Mul on madalad standardid, hea kui viitsin mingit uut lugu nokitseda ja ette vaadata et kitarri kuhugi vastu kogemata katki ei löö, rohkemaks entusiasmi ei jätku. Et enam ei määriks siis viitsin keeled vahetada ära küll, aga tahtsin lihtsalt teada et kas keelte vahetamine kindlasti päästab jälle mitmeks kuuks. Suht tüng kui vahetan keeled ära ja siis tuleb välja et asi oli milleski muus ja uued hakkavad ka kohe määrima.

HerrLink
Posts: 74
Joined: 21 Nov 2008, 12:56
Location: Jämejala

Re: Metallakusti keeled määrivad näppe

Postby HerrLink » 14 Feb 2011, 10:44

Vaheta keeled ära.

Tätte garantii :!:

User avatar
Piipz
Posts: 90
Joined: 04 Feb 2009, 17:24
Location: Tallinn
Contact:

Re: Metallakusti keeled määrivad näppe

Postby Piipz » 14 Feb 2011, 12:13

Kui on metallkeeled, ja mängid keskmiselt c.a. tunni päevas, siis on soovitatav ikkagi kuskil korra kuus keeli vahetada.
Pigem vaheta odavaid keeli tihemini, kui kalleid keeli harvemini.

Ja ega sa autol ka õli ei vaheta ju alles siis, kui klapisääretihendid põlevad ja sumpsist 5meetrine must luud väljas?
Mismõttes keelte heli ei lähe paremaks? Hooldus seisnebki ju korras asja korrashoidmises :lol:

St. mida ma üritan praegu öelda - kui keeled on nii vanad, et ei kõla enam hästi ja ei lähe häälde, siis oled juba päris hiljaks jäänud nende vahetusega. Ehk siis loe eelmist postitust :)

Vilmar
Posts: 73
Joined: 29 Sep 2010, 00:45

Re: Metallakusti keeled määrivad näppe

Postby Vilmar » 14 Feb 2011, 23:28

Autol vahetan õli sellepärast et ülejäänud auto persse ei läheks. Aga kui kitarril keeli ei vaheta siis ega ülejäänud kitarriga sellepärast midagi ei juhtu ju. Ei murdu kael ära, ei lähe kõlakast mõradesse sellepärast et keeled vahetamata. Ainuke põhjus miks vahetada, on just nimelt see, et kõlab paremini. Või siis et määrib. No minu meelest kõlab täiega normaalselt praegu. Kui hästi kõlab, siis pole ju mingit mõtet vahetada. Vahetan aind sellepärast et määrib. Võib-olla kui juba nii äss olen et tõesti oma kõrvaga oskan vahet teha mingitel peentel kõla erinevustel või kui tipse hakkan lantima oma kitarrimänguga, eks ma siis vaheta tihedamini.

User avatar
Black
Posts: 1089
Joined: 31 Oct 2008, 20:05
Location: Tallinn, Tartu
Contact:

Re: Metallakusti keeled määrivad näppe

Postby Black » 14 Feb 2011, 23:54

No 6 kuud on igastahes overkill. Vaheta keeled ära.
Riistvara:
Ibanez RGR321EX
Randall RX35DM
Zoom G5

Vilmar
Posts: 73
Joined: 29 Sep 2010, 00:45

Re: Metallakusti keeled määrivad näppe

Postby Vilmar » 18 Feb 2011, 20:51

No vahetasin ära... Ja paremaks küll ei läinud. Hoopis isegi veits vastik on raisk, moodi. Kas sain mingid vastikud klavessiinikeeled või ongi kõik keeled algul sellised kui peale panna? Saingi tünga kurat, järgmine kord vist küll enne ei vaheta kui mõni keel katki läheb, võtku või kaks aastat. Määrigu pealegi näppe, peaasi et klavessiini moodi kõla kõrva ei määri.

Tekkis kohe kaks väikest küsimust ka. Esiteks paar seda plastmasspunni mis keeli roobil paigal peaks hoidma turritavad nüüd natuke välja. Kas see on OK või on nüüd oht et mõni neist kargab ühel heal päeval kellegile silma? Ja teiseks keeled kippusid end väga selle augu serva sisse saagima. Kas peaksin roppu moodi ettevaatlikum olema või pole sellest hullu midagi kui natuke saevad?

User avatar
Black
Posts: 1089
Joined: 31 Oct 2008, 20:05
Location: Tallinn, Tartu
Contact:

Re: Metallakusti keeled määrivad näppe

Postby Black » 19 Feb 2011, 00:12

Misasi paremaks ei läinud? Ikka määrib sõrmi?

Ja selles on sul õigus. Uued keeled teevad kindlasti teistsugust häält, kui 6 kuud mängitud keeled. See on juba maitse asi, mis sound rohkem meeldib. Minu jaoks ntx on üle 1-2 kuu vanused keeled juba talumatult rõveda kõlaga.

Arvesta ka sellega et erinevad tootjat ja erinevad jämedused teevad erinevat kõla. Peadki lihtsalt katsetama, milline on sinule just see õige. Minuarust on suht mõeldamatu nö 2a samade keeltega läbi lasta. Lähevad nad ju rooste, ei häälestu enam, määrivad, sustain on kehvem jms lisaks kõla muutustele.

Siin üks uued vs vanad keeled video kah: http://www.youtube.com/watch?v=z0wm2Sx0rFI
Riistvara:
Ibanez RGR321EX
Randall RX35DM
Zoom G5

Vilmar
Posts: 73
Joined: 29 Sep 2010, 00:45

Re: Metallakusti keeled määrivad näppe

Postby Vilmar » 19 Feb 2011, 01:26

Jah tähendab muidugi ei määri enam. Kõla muutus ehmatas.

Sealt videost oli helikvaliteedi tõttu raske aru saada, aga seal tundusid küll uued keeled paremad ja klavessiini moodi ei kõlanud.

User avatar
Black
Posts: 1089
Joined: 31 Oct 2008, 20:05
Location: Tallinn, Tartu
Contact:

Re: Metallakusti keeled määrivad näppe

Postby Black » 19 Feb 2011, 02:07

Järgminekord kui ostad, siis küsi mingeid pehmema kõlaga vms (pole väga kursis akustiliste keeltega). Aga uued keeled on metallsemad kindlasti. Mõne aja pärast muutuvad kindlasti tuhmimaks.

Sul salvestamisvõimalust pole? Tahaks kuulda, miske see heli siis täpselt on, et nii vastukarva on :P
Riistvara:
Ibanez RGR321EX
Randall RX35DM
Zoom G5

User avatar
voice
Posts: 624
Joined: 03 Oct 2007, 12:27
Location: Tartu

Re: Metallakusti keeled määrivad näppe

Postby voice » 19 Feb 2011, 10:25

Kirjuta keelte mark-mudel ka, mis sellist kõla tekitavad. Endal on hetkel akusti peale sikutatud D'Addario Chrome'd, mis on vägagi pehme ja maheda kõlaga.

User avatar
fleik
Posts: 1445
Joined: 28 Jan 2007, 16:47
Location: Tallinn / Tartu

Re: Metallakusti keeled määrivad näppe

Postby fleik » 21 Feb 2011, 18:22

mina kasutan d'Addario phosphor bronze extra lighte näiteks... samamoodi hea mahe kõla..
Les Paul & Strat& Tele & Akust
Pisike võim & Lampvõim
Mikker & Helikaart & Soft
Pedaalid kohvris
Suupill