Kitarri Nr. 2 ehitus

Teemad kitarri ehitamisest, -parandamisest, -timmimisest, võimendid, plokid
User avatar
Velkus
Posts: 632
Joined: 04 May 2006, 21:12
Location: Saue vald
Contact:

Re: Kitarri Nr. 2 ehitus

Postby Velkus » 21 Oct 2010, 10:05

Aitäh, seekord jäin vastusega rahule :D . Nüüd järgmised küsimused, kui paks on sinupoolt kasutatav kõlakaane materjal ja viimase toestuse max laius ja kõrgus ning mis materjal too ka on (tundub et kuusk aga täpsemalt, sitka?engelmann? ). Ning veel, kas viimases pildikogus leiduv pitskruvide armaada on kodu kootud ja kui, siis mis ühe hinnaks kujunes?

eestibloke
Posts: 111
Joined: 24 Jul 2005, 14:24

Re: Kitarri Nr. 2 ehitus

Postby eestibloke » 21 Oct 2010, 10:35

Uhh eelmise küsimusega läks siis hästi:)
Kõlalaua materjal on Bearclaw spruce ehk karuküüne kuusk.Paksuseks jäi 2,7mm.
Ribistus on valmistatud Germany spruce. Mõõte on seal erinevaid paksus 5-12mm, kõrgus jällegi olenevalt ribist 12-19mm.
Klambrid on jah ise valmistatud ja siga odavad: keermelatt 8mm, seibid, mutrid, liblikmutrid.
Velkus Sul paistab tõsine huvi, pead külla tulema.

User avatar
Velkus
Posts: 632
Joined: 04 May 2006, 21:12
Location: Saue vald
Contact:

Re: Kitarri Nr. 2 ehitus

Postby Velkus » 22 Oct 2010, 11:16

Tegelen ju ise kah siin pilli ehitusega ja uurin kuidas ka teised isehakanud (või oled sa koolitatud? ei imestaks :D ) meistrid oma töid läbi viivad. Eks kui mul mõni projekt valmis saab, siis võtan kaasa ja tulen külla.

User avatar
S.S.D.D.
Posts: 148
Joined: 07 Jul 2007, 10:55

Re: Kitarri Nr. 2 ehitus

Postby S.S.D.D. » 24 Oct 2010, 17:53

Huvitaks ka ennast palju selline ülimalt kena projekt maksma läheb ( tööraha välja jättes)? :wink: Korralikuma rohkem või vähem valmis oleva KIT`i saab ca 400-450usd+transa+km+toll kätte. Kas tasub ise ehitada või rõhuda kvaliteetsema KIT`i peale.

Kas piisavalt kuiva( korraktselt ja naturaalselt mitte kuivatites kuivatatud puit) puitmaterjali on Eestits saad või pigem tellida vaja väljaspoolt?
Piisavalt võime ja palju (el.)kitarre, kitarrimängu oskusi on oluliselt vähem:)

eestibloke
Posts: 111
Joined: 24 Jul 2005, 14:24

Re: Kitarri Nr. 2 ehitus

Postby eestibloke » 26 Oct 2010, 10:37

Tere,

Vaatasin Velkuse hiljutise projekti pilte. Mõnusalt sürr nägi see see pill sul välja. Nüüd pead kõvasti kätt treenima, muidu lähevad oskused rooste ja kas või niisama mõne suvalise plangu peal peitliga, höövliga harjutama (mina teen nii). Ja, Velkus, ma ei ole koolitatud meister. Suurim õpetaja on nett, foorumid jne.
S.S.D.D kitid on kindlasti väga head asjad. Alustasin isegi Madinterist tellitud kitiga. Kuigi põhi ja küljed olid vineerist, sain sealt endale kitarriehituspisiku külge, kuid isegi kiti ehituseks peavad sul olema vajalikud tööriistad (frees ääristuse tegemiseks jne).
Eestist kvaliteetset akusti puitu leida on raske kui sa just pole seda korralikult, oskuslikult valinud, kuivatanud (ca. 10 aastat).
Teine lugu on siis kui leiad endale mõne korraliku + hästi kuivanud eseme, millelt saaks puitu, näiteks mõne vana katkise klaveri, siis on täitsa võimalik seda puitu kasutada. Kuid jah, minu soovitus on puit tellida välismaalt.
On ainult positiivne, et tuleb noori akustilise kitarri ehitushuvilisi juurde, juigi vahest on mul küll selline tunne, et kõik valmistavad ainult ekektrikaid ja akustilised kitarrid ei huvita mitte kedagi. Koos mõttekaaslastega oleks seda asja huvitavam ajada, saab õppida teiste kogemustest ja vigadest;)
See on ka minu ehituspiltide mõte: mitte koguda endale mingeid fänne, kelle vaada ülalt alla, vaid sõpru, kes oleks huvitatud AKUSTILISE KITARRI EHITUSEST. Tgelikult see akustilise kitarri ehitussõprade ring järjest suureneb: suvel sai üks hea Pärnu sõber valmis oma esimese pilli (mis oli super), lisaks olen thedas suhtluses ja heas sõpruses KITARRIMEISTER ANDRUS HÄMÄLÄINENiga, nii, et liitu klubiga ja hakka pille tegema.

Jõudu ja osavat kätt,

Kristjan

User avatar
Velkus
Posts: 632
Joined: 04 May 2006, 21:12
Location: Saue vald
Contact:

Re: Kitarri Nr. 2 ehitus

Postby Velkus » 26 Oct 2010, 11:07

Kätt harjutan ikka jah, nimelt mu viimane projekt tundub olevat kui Tallinn, et ehitad ja ehitad, aga valmis ei saa (niiet seni olen õppinud pilli ehitama oma vigadest, millest tean järgmistel kordadel hoiduda) kuid loodan et nüüd lähiajal see päev ikkagi koidab. Kusjuures, võrdlesin oma pilli kõla sõbra Vintage (VEC350FSB oli vist too Image) ning minu pilli kõla oli märksa erksam ja valjem (arvatavasti sellest et kere oli saarest ja kael vahtrast, mis annab sellise teravuse) Samas oli tollel pillil küllaltki vanad keeled, niiet kõik suhteline :D . Lisaks veel mu esimesele projektile tegelen ühe ala 50 aastat vana suurus 3 vene akustilisi elluäratamisega. Küljed ja põhi kahjuks vineerist, aga kõlakaas mõnusalt paksust kuusest. Nädala-kahe jooksul peaks ta valmima. Ning veel! Varsti on ehitusvalmis minu uus pilli materjal ja ma luban, et see projekt tuleb veel sürrim kui eelmine. Saladusloor saab kergitatud alles siis, kui projekt valmis .)

Kõike paremat ja edu soovides.
VelloVEC350FSB

User avatar
S.S.D.D.
Posts: 148
Joined: 07 Jul 2007, 10:55

Re: Kitarri Nr. 2 ehitus

Postby S.S.D.D. » 26 Oct 2010, 11:31

Tänud vastuse eest. Kusjuures mul see akustilise ehitus ikka aegajalt meeles mõlgub.
Puidutööga suht tuttav, Ehituskool sai omal ajal lõpetatud mööblitisleri erialal.
Too pill aga mida valmistad näeb väga stiilne ja omapärasne välja :D Igati 5+ töö tundub olevat.


Minu puhul on saanud miinuseks projekti maksumus, see ei ole siiski õige sõna-pigem tasuvus. Kui arvestada materjali tellimine + saatekulud/maksud + vajalikud tööriistad , siis oma projekt võib tulla kallim kui samaväärne hea masstoodangu valmis pill. Muret tekitab ka see, et kunagi ei tea ju mis kõlaga pill välja tuleb. Võibolla annad endast parima ja lõpptulemus ei ole päris see mida ootad. Samas oma tehtud pill on unikaalne ja tõenäoliselt pakub rõõmu kauaks. Know-how pärast suurt ei muretse ( sellel ala on abiks õnneks paljud inglise k. foorumid )
KIT samas pakuks mingitki garantiid, et heli võiks olla enam vähem võrreldes sellega kui 0-st alustad. Ise olen vaadanud Martin`i ja Stewart-MacDonald KIT`e alustuseks. USAst tellimine paneb aga mõtlema- hind koos tollimaksude ja km`ga ning kõige rohkem pelgan transpordikahjustusi....

Hetkel niisiis kahevahel. Osta seeriatootmises olev pill-minna kergema vastupanu teed või KIT`ist ise kokku panna midagi. Aga eks ma mõtlen lähi 6 kuu jooksul mida teen. Talvel pole ruumi ja aega kitarri ehitusega või siis kokkupanemisega tegeleda, suvel asi parem.
12-keelne akustiline on olemas aga vaja siiski ka 6- keelset. Valmis on vaadatud valmispillide poolelt üks suht korraliku heliga Cort ca 9000-10 000 vahemikus. Mõtlemisainet igatahes on.
Piisavalt võime ja palju (el.)kitarre, kitarrimängu oskusi on oluliselt vähem:)

k6ll
Site Admin
Posts: 1968
Joined: 13 Mar 2005, 16:08
Location: Tartu-Kesklinn
Contact:

Re: Kitarri Nr. 2 ehitus

Postby k6ll » 26 Oct 2010, 18:42

Palju maksab pill?

eestibloke
Posts: 111
Joined: 24 Jul 2005, 14:24

Re: Kitarri Nr. 2 ehitus

Postby eestibloke » 26 Oct 2010, 18:51

Velkuse töid jään huviga ootama.Olen kindel, et need tulevad ägedad.
S.S.D.D. kui soovid tõesti ainult ühe pilli valmistada ja teha see parem ja odavam kui poe pill.Hmmm usun, et sul läheb raskeks, kuna tööriistad mida ainuüksi läheb kiti kokkupanemiseks vaja on vääääga kallid(frees, klambrid, jne). Kuid mööblitisleri eriala lõpetamine on kindlasti sinu SUUR trump meiesuguste käpardite ees;)

Lisan paar pilti ääristusest millega praegu tegelen. http://fotoalbum.ee/photos/eestibloke/sets/1074221

Kristjan

eestibloke
Posts: 111
Joined: 24 Jul 2005, 14:24

Re: Kitarri Nr. 2 ehitus

Postby eestibloke » 26 Oct 2010, 20:27

Palju maksab pill?

Ohooo olen väga üllatunud. :oops: :oops: :oops: Kas tunned tõesti asja vastu huvi või tahaks nagu niisama teda? :D

Olen pilliehitusega tegelenud vaid 3 aastat, seega pole ükski minu kitarr seni veel müügini jõudnud ja päris rahule olen siiani jäänud vaid ühega, mille ka lõpuni viimistlesin. Poolikuid projekte on rohkem, kuid päris valmis ei ole need erinevatel põhjustel saanud.

See kitarr ei ole veel valmis, aga ma väga loodan, et ühel ilusal päeval saab sellest tõeline iludus. Minu varajased ja hilised tunnid päevast kuluvad igatahes endast parimat andes.

Kui kellelgi on tõesti suurem huvi, suhtleme edasi, aga alla materjali hinna ma pilli loovutada ei soovi.

Tervitades,

Kristjan

zlenard
Posts: 10
Joined: 19 May 2009, 21:18

Re: Kitarri Nr. 2 ehitus

Postby zlenard » 14 Nov 2010, 20:02

Vaatan et teema päris unarusse jäänud...
Käisin sis vahepeal seda pilli vaatamas, ei oska midagi öelda, väga suure ja kvaliteetse töö oled teind seni ära, ning olen kindel, et ka edasi läheb kõik hästi, meeldib väga see "küljel olev kõlaava"(vms. ei tea täpset nimetust), roset, inlay, kõik kõik kõik on väga 5 (Y).
See sis praegusest kitarrist, kuid kuna eelmine(1.) kitarr mulle väga meeldib, mõnus hea kõla, väga mõnus kael, ning veel palju palju. Seega jään ootama praeguse pilli valmimist ning kindlasti tuleb veel parem, olen väga kindel, et tulevane pilli omanik ei pea pettuma mitte milleski.

eestibloke
Posts: 111
Joined: 24 Jul 2005, 14:24

Re: Kitarri Nr. 2 ehitus

Postby eestibloke » 16 Nov 2010, 12:00

Tere,

Tänud "zlenard" ilusate sõnade eest. Aga jah teema on praegu päris unarusse jäänud... :roll: aga ehitus käib täie hooga :D .
Nimelt hakkab ääristus varsti valmima(usun, et selle nädala lõpuks on pildid üleval). Ääristuse tegemisel tuli selle ehituse esimene tõsisem tagasilöök. Nimelt eebenipuu ääristus mida tahtsin kasutada läks painutamisel krõps ja krõps katki. Nii olingi sunnitud stewmac'ist uue materjali tellima, (aja + rahakulu!!!) ja kasutama painutamisel natuke teist tehnikat :D Nagu hiljem selgus on eebenipuu üks kõige raskemini painutatavaid puite, kuid Ebony (Madagascar) pidi painduma nagu sulavõi.

Jõudu

eestibloke
Posts: 111
Joined: 24 Jul 2005, 14:24

Re: Kitarri Nr. 2 ehitus

Postby eestibloke » 18 Nov 2010, 18:48

Tere,

Noo lõpuks on kere valmis!!!

http://fotoalbum.ee/photos/eestibloke/sets/1083065

Kuidas meeldis???

Tervitustega,

Kristjan

User avatar
Velkus
Posts: 632
Joined: 04 May 2006, 21:12
Location: Saue vald
Contact:

Re: Kitarri Nr. 2 ehitus

Postby Velkus » 18 Nov 2010, 20:04

Ilus! Kõik on nii pedantselt ja täpselt tehtud et,et master craftsmanship lihtsalt. Purfling on võimas ja selle kitarri eriline kere kuju mõjub ka joovastavalt.

eestibloke
Posts: 111
Joined: 24 Jul 2005, 14:24

Re: Kitarri Nr. 2 ehitus

Postby eestibloke » 21 Nov 2010, 11:36

Noo tore tore, et vähemalt Velkusele meeldib. Tänan!!! Mis master craftsmanship??? Oi oi selleni on ikka väga pikk tee. Vaata tõelised meistreid: Ryan, olson ja cornerstone vaat need on tõelised master craftsmanship.
Aga tänud ikka, olen väga meelitatud.
Kaugel enda uus pill?

Kristjan