Ehita ise Fuzz

Teemad kitarri ehitamisest, -parandamisest, -timmimisest, võimendid, plokid
User avatar
cooloox
Posts: 1125
Joined: 03 Nov 2008, 21:12
Location: Tartumaa, Ülenurme

Re: Ehita ise Fuzz

Postby cooloox » 28 Apr 2013, 12:45

up :D (Vt. eelmine leht)

User avatar
d4v3
Posts: 463
Joined: 27 Nov 2005, 22:29
Location: Tallinn-Saaremaa

Re: Ehita ise Fuzz

Postby d4v3 » 29 Apr 2013, 23:03

Mulle tundub see lülitus õige, kuigi ise ehitasin 6pin'ise lülitiga, siis seal on praktiliselt samamoodi ja töötab. Ledi kohta ei oska öelda, kuna endal ei lisanud.

Transistorite testimiseks on hea multimeeter, kus on transistorite pesad olemas. Ise kasutasin sellist http://image.made-in-china.com/2f0j00mv ... imeter.jpg. Seal pead jälgima jalgade asetust, osadel vene omadel on veidi teistmoodi järjestus. Fuzzi ehitamiseks pead minu arusaamist mööda jälgima hfe näitajat. Seal seaduspärasusseks on see, et Q1 ei tohiks olla suurem kui Q2 ja ülejäänud on pigem maitse küsimus. Muidugi Q1 võiks olla alates kuskil 50hfe jne.

Mul endal seisis ka tükk aega fuzz, mille kunagi isa abiga kokku olin pannud. Lõpuks peale skeemile jootmist ja karpi panemist aga tööle ei saanudki. Võtsin siis natuke aega tagasi uuesti käsile. Varasema 2N3906 PNP (hfe oli 360 kui õigesti mäletan) transistorite asemele soetasin seekord BC 547A NPN transistorid, mille hfe on 160 ja minu kõrva jaoks fuzzile sobilikumad. Kokku jootsin selle skeemi järgi:
Image
NB! 2u2 kondekas on mul joodetud teistpidi ja 1M takistit ei ole lisanud (See peaks eemaldama plõksud jms. heliahelast kui fuzz sisse lülitada jne.). Ja lisaks on see vahe, et mul on tehtud mod, 470R takisti asendatud 1K'sega, 8K2'ne 16K'ga + 1K'ne pote on asendatud 2.2K'se potekaga. Praktiliselt tuntud kui Jimi Hendrix mod, muu on kõik sama. Heli on vägagi mõnus, plaanis on veel üks väike mod, et eemaldada sahin, mis põhja keerates tekib.

User avatar
cooloox
Posts: 1125
Joined: 03 Nov 2008, 21:12
Location: Tartumaa, Ülenurme

Re: Ehita ise Fuzz

Postby cooloox » 30 Apr 2013, 00:56

Tore, et lõpuks keegi vastanud :)

Ma ise kui käima saan proovin ehitada midagi valmis, et tööle hakkaks. Peale seda tahaks seda vaikselt modifitseerida, et sellega saaks hästi stoner/doom-i laadset asja mängida ning ka seda, et see suhtuks paremini madalhäälestusega kitarri.

Aga ikkagi kas see lülitus sobib kõikidele npn - pedaalidele? :?

Ja huvitav, et sa seda tööle ei saanud alguses, see kõlab hirmuäratavalt

User avatar
cooloox
Posts: 1125
Joined: 03 Nov 2008, 21:12
Location: Tartumaa, Ülenurme

Re: Ehita ise Fuzz

Postby cooloox » 03 Jul 2013, 13:12

Leidsin KT312V, KT312B ja BC548A Transse, nendega ma siis hakkan katsetama.

Keegi võiks õpetada kuidas aru saada ilma märgistusteta, et mis jala küljes on E, B ja C.

Veel oleks teretulnud skeem BIAS poteka kohta.

--------------------------------------------------------------------------------------------
Räme edit väga väljasurnud teema postitusele:

Tegin fuzz face selle NPN skeemi järgi valmis makettplaadile, ning hakkas ilusti esimese korraga tööle. Toppisin suvaliselt KT312B transistori Q1 positsiooni ja KT312V Q2 positsiooni. Tegin nii, sest interneti andmete järgi on võimalik, et KT312B hFe on väiksem (kuigi ta ei pruugi seda üldse olla :D :roll: ).

Esimene MOD, mis fuzzile tegin oli Bias potentsiomeeter. Vahetasin 8.2k takisti 10K poteka vastu välja, sellega saab reguleerida kui hullult fuzz peeretab ja kui kauaks noodid kõlama jäävad. Kuskil oli selle kohta teaduslik seletus ka mida see Biasimine teeb :D

Plaanis on veel igasugused modifikatsioonid, igatahes on ülilahe sellega jamada! Oleks vaid millega hFe-d mõõta, sest leidsin kaks NPN Germaaniumtranssi :P

User avatar
cooloox
Posts: 1125
Joined: 03 Nov 2008, 21:12
Location: Tartumaa, Ülenurme

Re: Ehita ise Fuzz

Postby cooloox » 31 Jan 2014, 19:06

Läksin üle PNP-le, siiani andis parima tulemuse hübriid räni/germaaniumtransistorid: KT502 q1 ja GT321B q2.

Loodan, et keegi veel kunagi otsustab fuzzi ehituse ette võtta, minujaoks on see täielik rõõm olnud. Pole paremat efekti riffroki jaoks :)

Mingiaeg panen fuzzi ka karbikesse, siis on pilte ja klippe ka oodata!

hFe-d pole ma kahjuks ikka mõõtnud.. pmst saund on hea aga võikski gaini rohkem olla.

rnx
Posts: 205
Joined: 17 Jan 2007, 11:58

Re: Ehita ise Fuzz

Postby rnx » 19 Mar 2014, 10:15

Kergitan jälle vana teemat.

Ajaviiteks ning õnneliku õnnetuse tõttu, kus minu omaks olematu raha eest said kaks karpi Tungsrami AC125 germaaniumtransistoreid, sai ka siin kemiseeritud üks fuzz kokku. Üllatav oli see, et internetiavarustes Tungsrami transistoreid suhteliselt kirutakse, samas ma ei ole vaiksemaid germaaniumtransse senimaani kuulnud. Üle mõõtes rändas küll umbes pool karpi paremaid aegu ootama, kuna lekked olid suuremad, kui mulle meeldinud oleks (välja said sorditud eksemplarid, mille leke jäi alla 30 uA), järelejäänud said HFE järgi lõpuks komplekti sorditud.

Skeemilahendusena kasutasin klassikalist Fuzz Face'i, häälestamise tulemusena küll muutusid mõnede komponentide väärtused. Sisendisse sai sidestuseks 1uF kondensaator, mis veidi aitas kaasa liigse madala muda eemaldamisel, 8,2K takisti sai asemele 11K, 470 oomi asemel rändas skeemi 1,2K ning 100K asemel 68K (osilloskoobiga uurides ning potekaga häälestades andis küll kõige sümmeetrilisema tulemuse 73K, reaalselt aga eelistasin pisut suuremat tagasisidet ning sai takisti väärtust pisut veel vähendatud). Skeemi sai lollikaitseks lisatud ka diood valepidi polaarsusega toite lülitamise vastu.

Soundi poolest - rögiseb päris mõnusalt küll, kui õieti kasutada, st. signaaliahelas on pedaal esimene ning võimendust kontrollitakse kitarri pardalt. Nagu juba mainitud sai, siis kohinate poolest karp üllatas - tavaliselt germaaniumid kohisevad päris arvestatavalt, konkreetsed isendid aga on täiesti vaiksed.
Pillikola:

Martin 000M Mahogany Auditorium
Johnson Mahogany resonaator
Squier/Fender MIJ Strat (endakeritud pead, õlitatud puit) - 2W 6AH6 vastastaktvõimendi - pedalboard erinevast kolist - Jensen 10"+12"

User avatar
cooloox
Posts: 1125
Joined: 03 Nov 2008, 21:12
Location: Tartumaa, Ülenurme

Re: Ehita ise Fuzz

Postby cooloox » 12 Apr 2014, 16:55

Mingiaeg proovin D*A*M Meatheadi ehitada, mis on väga sarnane fuzz face'ile, youtube järgi sobis kõlalt muidugi mulle paremini.



Skeemid on kenasti netis olemas nagu ikka.

Siiani olen lõpuks saanud hakkama Hfe ja lekke mõõtmisega, praegu on mul Fuzz Face'il põhinev skeem, millel on hübriidlahendus:

Q1: Ränitransistor KT502(ilmselt, sest tegemist on vene transistoriga, millel on peal valge täpp ja taga kollane, kirjas midagi pole)

Igatahes selle gain on ~70

Q2: Germaaniumtransistor GT309B millel Gain on ~99, kui leke maha arvestatud.

20uF kondekas on vahetatud 10uF vastu

8.2k takisti asemel on 20K trimmer potekas.

Kõlab väga lahedalt, kuigi mulle meeldis GT308B saundilt rohkem, sest "cleanis" paremini, aga sellel oli liiga suur leke ja suht vähe gaini ka.

User avatar
cooloox
Posts: 1125
Joined: 03 Nov 2008, 21:12
Location: Tartumaa, Ülenurme

Re: Ehita ise Fuzz

Postby cooloox » 29 Apr 2014, 15:30

Allright, DAM meathead ka mingil moel valmis. Meatheadi input kondekas on originaalis 10nf ja output 22nf.
Mul oli võtta ainult 100nf, 4.7 nf ja 47nf.

Ma innustaks pigem ehitama DAM meatheadi kui traditsioonilist fuzz face'i, sest see kõlab nii palju paremini. Puhtam, modernsem saund!

Kui ma panin inputi 100nf kondeka(elektrolüüt), siis kõlas fuzz midagi nagu Russian Big Muff, sobis ideaalselt madalhäälestusele, ilmselt ka sobiks väga hästi bassile. Murekoht: kui mängida summutatult ehk palm mute'sid siis need ei kõla hästi välja. See siiski on väike probleem minujaoks ja ilmselt natuke putitamist muudaks asja korda.

Kui panin inputi 4.7nf kondeka siis-oh üllatust-tuli välja täielik marshalli stiilis distortion! Mängi ac/dc-t kui tahad, pole probleemi. Mul endal natuke high gain transid seal, seepärast tuli pigem selline metal-saund, kuid siiski, poleks iial arvanud et fuzz face baasil saab midagi sellist saundi ka kätte! Wow! :D

Panin ahelasse ka clipping dioodid. Ütleks, et vahe on väga väike, aga siiski olemas. Saund on selline taltsam kuidagi.

Transid on
Q1: KT312
Q2: 2N3904
Sinna vist võib suht kõike toppida, kunagi viitsimist on, proovin germaaniumi PNP-d.

Viskan paar skeemi ka meatheadist, kes googeldada ei viitsi:
Image
Image

ebuprofen
Posts: 625
Joined: 15 Dec 2009, 18:50
Location: Tallinn
Contact:

Re: Ehita ise Fuzz

Postby ebuprofen » 30 Apr 2014, 09:52

100nF ei ole elektrolüüt

User avatar
cooloox
Posts: 1125
Joined: 03 Nov 2008, 21:12
Location: Tartumaa, Ülenurme

Re: Ehita ise Fuzz

Postby cooloox » 30 Apr 2014, 17:02


ebuprofen
Posts: 625
Joined: 15 Dec 2009, 18:50
Location: Tallinn
Contact:

Re: Ehita ise Fuzz

Postby ebuprofen » 30 Apr 2014, 18:16

imelikke kondekaid sa kasutad siis :D

elektrolüüte ei soovita signaali ahelasse panna, kõlavad kuidagi kehvemini kui mingid MKT, Mylar jne

User avatar
cooloox
Posts: 1125
Joined: 03 Nov 2008, 21:12
Location: Tartumaa, Ülenurme

Re: Ehita ise Fuzz

Postby cooloox » 30 Apr 2014, 18:26

Imelikud jah, kasutan selliseid mis ma aja jooksul kokku olen kogunud, selle elektrolüüdi sain sõbralt, ülejäänud on ka mingid imelikud, vanade ABB trükiplaatide pealt maha joodetud :D

Kas üldse peab mõni elektrolüüt olema seal skeemis?

Kui ei pea, kas siis võib ühe transistori PNP ja teise NPN panna?