improviseerimine

Skaalad, laadid, pentatoonikad, helistikud, pausid, taktimõõdud, akordid, noodimärgid, rütmid, tempod, terminid
maniaco
Posts: 8
Joined: 04 Jun 2005, 15:04

improviseerimine

Post by maniaco »

1 kõige müstilisemaid asju kitarri mängus ongi improviseerimine. kui mõni kitarrist mängib mõnes loos soolot, siis tavaliselt on see eelnevalt õpitud...aga kui raadiost tuleb mõni tavaline lugu ja vend kõrval mängib laksust sellist improvisatsiooni, et endal jääb suu lahti, siis tekib küll küsimus, et kuidas ta seda teeb...kas asi pole mitte nii, et kes on loodud, see oskab ja kes ei ole loodud, see ei oska, nagu luuletuste kirjutamisega. ise olen juba mõned aastad kitarri mängind ja laste muusikakool ka selja taga, kuid sellest improvisatsiooni asjast ikka aru ei saa...oskab keegi äkki öelda, on see õpitav ja kust selle alast infot saaks?
User avatar
ddes3
Moderaator
Posts: 1167
Joined: 16 Mar 2005, 15:39
Contact:

Post by ddes3 »

Iga päev mängi skaalasid. Need on ju põhilised asjad mille peale improviseeritakse.
Niisama peab ka kitarri näppima, proovima mingeid viise/soolosid, mida muidu ümised või vilistad.
Saad aru küll :)
User avatar
Cheehad
Posts: 398
Joined: 02 Jun 2005, 21:53
Location: Kuressaare

Post by Cheehad »

Harjutamise asi. Ja kuidas kujutlusvõime loodud on. Kui ikka palju mõtled uusi soolosid, viisijupikesi. Mõtled erinevaid rytme jne jne .. Küll siis see oskus tuleb. Harjutamine teeb meistriks. Nii, et jõudu tööle.
k6ll
Site Admin
Posts: 1968
Joined: 13 Mar 2005, 16:08
Location: Tartu-Kesklinn
Contact:

Post by k6ll »

Kõike mida sa suuda ümiseda endale, suudad ka mängida pillil, ise asi kui palju sul läheb aega, et oma mõmin astmelaual ülesleida
Guest

Post by Guest »

loll küsimus vb, aga mis need skaalad on ja kust ma neid leida võiks....
User avatar
Costa
Posts: 553
Joined: 02 Apr 2005, 14:34
Location: Valga

Post by Costa »

no kui sa seda ei tea mis juttu improviseerimisest veel olla saab:P
maniaco
Posts: 8
Joined: 04 Jun 2005, 15:04

Post by maniaco »

nu...seda ma räägingi, et ma ei tea, kuidas see improviseerimine käib..:P...tahaks hullult õppida..
aga ikkagi....kust neid leida võiks...:)
zomps
Site Admin
Posts: 130
Joined: 13 Mar 2005, 12:05

Post by zomps »

neid skaalasid terve net täis
vastavalt muusika stiilile jne

Estis on antud isegi õpikuid välja, minuteada Tiit Paulus on üks selline tegelane ja õpik oli vist Jazz skaalade jaoks

K6ll võib mind parandata, ta on selle koha pealt rohkem kursis
k6ll
Site Admin
Posts: 1968
Joined: 13 Mar 2005, 16:08
Location: Tartu-Kesklinn
Contact:

Post by k6ll »

Kuni Miles Daviseni ei kasutatud mingeid skaalasi see on siis 1950ndateni, sealt edasi hakati keerulist improviseerimist tegema, skaalad laadid pentatoonikad jne.

Et enne seda oli ikka suht kõrva järgmi improviseerimine, mõtled peas ta ta ta ta ta titititititi tatataaaaaa, ja siis võtad pilli kätte ja otsid noodid välja mis mõmisesid.
User avatar
Faded
Moderaator
Posts: 7711
Joined: 18 Apr 2005, 17:09
Location: Ida-Tartu geto

Post by Faded »

Väga edukalt annab ka akordide peale improviseerida.
Näiteks hakkad mängima mingit suvalist harmooniat, siis vaikselt akorde muutma (sus2, sus4, dominandid jne). Mingil hetkel tekib meloodia, ja seda pole siis enam raske nootideks seada.
It's a well-known fact that 100% of people who sell their Telecasters, die.
User avatar
birgit44
Posts: 28
Joined: 29 Jul 2005, 00:35
Location: Võru, Tartu

Post by birgit44 »

soovitaks Tiit Pauluse kirjutatud õpikut "Improvisatsioon ja harmoonia kitarril". Mina sain selle Tiidu käest, ma ei oska öelda, kas poodides ka seda müügil on. See raamat annab süsteemse ülevaate helide paiknemisest kitarri sõrmlaual. Siin on väga lihtsalt seletatud kõik, nii et isegi algajad peaksid aru saama asjast.
k6ll
Site Admin
Posts: 1968
Joined: 13 Mar 2005, 16:08
Location: Tartu-Kesklinn
Contact:

Post by k6ll »

sügisest kui keegi tahab, võin kah väikseid era tunde improviseerimiseks anda, tartus ja paides
User avatar
birgit44
Posts: 28
Joined: 29 Jul 2005, 00:35
Location: Võru, Tartu

Post by birgit44 »

võib olla ma isegi oleks huvitatud, kuid sel juhul ainult septembris, sest oktoobris tuleb mul oma eraõps tagasi eestisse ;)
User avatar
wahur
Posts: 193
Joined: 19 Mar 2006, 10:35
Location: Tallinn/Kiviõli
Contact:

Post by wahur »

ega need skaalad nyyd mingi jumala6nnistus pole ja seee laste muusikakool on 6 aastat 6ppimist kuidas mitte pilli m2ngida.


ainus hea skaala on kromaatiline heliredel.

kui improviseerid, siis m2ngi seda, mis on sinu meelest 6ige ja teiste meelest kuulatav.
***
One dog barks at something, the rest bark at him.
k6ll
Site Admin
Posts: 1968
Joined: 13 Mar 2005, 16:08
Location: Tartu-Kesklinn
Contact:

Post by k6ll »

jah improviseeri alati kromaatilisel skaalal, ehk siis kõik 12 pooltooni, aga tee sealt õiget ja maitsekad valikud oma soolode jaoks :)
Locked